OnderwijsWaarheen op 1 september Europa moet evolueren naar sterke politieke macht "Voor Allen" - 18 augustus 2000 5 Binnen een paar weken is het terug zover voor de school gaande jeugd en voor de leer krachten zit de zomervakantie er op en staan de schoolpoor ten wagenwijd open. Voor ons, socialisten, zou de vraag niet mogen zijn welke poort Die van het vrij of die van het gemeenschapsonder wijs Zonder enige aarzeling moeten wij kiezen voor het gemeenschapsonderwijs. Jammer genoeg moeten we vaststellen dat veel van onze leden niet beseffen dat zij een verkeerde keuze maken door hun kinderen naar het vrije (katholieke) net te sturen. Moet het gemeenschapson derwijs dan onderdoen voor het andere Hoegenaamd niet Maar in de volksmond klinkt het nog altijd "beter" en/of "sjieker" als de dochter of zoon naar de "sint" of "hei lige" school gaat. Men vergeet Het debat over hoe het verder moet met de Europese Unie werd onlangs aangezwengeld door uitspraken van een aantal Europese toppolitici. Jacques Delors bond de kat de bel aan in januari door openlijk te plei ten voor een avant-garde Euro pa. De ideeën van Valery Gis- card d'Estaing en Helmut Sch midt gingen in dezelfde rich ting. Naast deze gewezen Eu ropese leiders werd er ook ge filosofeerd door de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken van Duitsland, Joschka Fi scher, die de denkbeelden over een federaal Europa nieuw le ven inblies. Ten slotte was er de Franse president Jacques Chirac, die via de versterkende samenwerking de Europese Unie ziet evolueren naar een kem en een perifeer Europa. De kem zou dan de motor wor den van de verdere integratie. Waarom nu her en der over de toekomst van de Unie wordt nagedacht, is logisch. Eind dit jaar, op de Europese Raad van Nice, moeten de onderhande lingen (intergouvernementele conferentie of IGC) worden af gerond ter herziening van de Europese verdragen. Opge jaagd door de hete adem van de uitbreiding van de Unie met op echter dat het merendeel van de leerkrachten veeleer socia listisch gezind is (de meesten zijn tenminste aangesloten bij de ACOD) wat in het vrije net zeker niet het geval is. Dat de werkgelegenheid van onze ei gen mensen op het spel staat, daar denkt men blijkbaar niet aan, of nog ergerdaar stoort men zich niet aan. Als zoon- of dochterlief echter een vrij diploma op zak heeft, weet men de socialistische manda tarissen wél wonen. Is het dan gemakkelijker in het gemeenschapsonderwijs Heel zeker niet. Het aantal ho ger gediplomeerden moet in verhouding niet onderdoen voor die van het vrije net. En de overlopers die bijvoorbeeld van het tweede jaar vrij naar het derde jaar atheneum stap pen, zijn daar al meer dan eens tegen de lamp gelopen. Krijgen ze dan in het andere termijn tien nieuwe lidstaten, moet nog gauw het Europese huis worden vertimmerd opdat het functioneel zou blijven. Deze verbouwing is van bij zonder groot belang en dat er daarom grondig en soms filo sofisch wordt nagedacht over de finaliteit van de Europese Unie is een absolute noodzaak. Het is onvermijdelijk dat door de inhoud van bepaalde denk beelden sommige hoofdsteden zenuwachtig worden. Het zal ook wel zo zijn dat daardoor bepaalde pragmatische diplo matieke pistes op de onderhan delingstafel (IGC) bemoeilijkt worden. Nochtans is het meer dan no dig dat ten aanzien van de Eu ropese bevolking de politici een project voor de Unie naar voren schuiven en maximaal het waarom ervan uitleggen. Want enkel via een duidelijk project zullen de mensen op nieuw beroerd geraken en be staat de kans dat de antipathie tegenover de EU wordt door broken. De SP heeft een duidelijk poli tiek project met de EU voor ogen. De Unie moet een poli tiek zwaargewicht worden in de wereld. De economische schaalvergroting die we nu al net een betere opvoeding Ik ben er nog lang niet van over tuigd. Vergeet niet dat 80% van de opvoeding thuis wordt meegegeven. Wat wél waar is dat men in het gemeenschaps onderwijs meer "open" staat voor andersdenkenden (denk maar aan de keuze uit ver schillende godsdiensten), wat zeker niet altijd kan gezegd worden van het vrije net. Is het toeval dat de lijsttrekker van het Vlaams Blok bij de volgende gemeenteraadsver kiezingen school loopt in het vrije net De stugge houding van het ka tholieke onderwijs blijkt trou wens ook uit de afkeuring van de vervangingspool voor leer krachten die de huidige Minis ter van Onderwijs heeft inge voerd. Reden "Er mocht eens een tijdelijke leerkracht met niet-katholieke ideeën binnenglippen voor een inte- een tijdje meemaken met de vele fusies van bedrijven als gevolg, de mondiale financiële wereld, de wereldwijde boost in de telecomsector waardoor we met z'n allen een e-word aan het maken zijn, dit alles moet ggepaard gaan met een politieke schaalvergroting. De Unie heeft het potentieel om een regionale politieke macht te worden in de wereld. Waar om dit zo per se moet, ligt voor de hand. Alleen grotere politie ke entiteiten dan de nationale staten kunnen nog democra tisch weerwerk bieden tegen nefaste mondiale evoluties en kwalijke gevolgen van de schaalvergroting in diverse sectoren. De mensenhandel, grensoverschrijdende financië le criminaliteit, fiscale en so ciale dumping.zijn maar een aantal voorbeelden hiervan. Een sterk politiek Europa zou ook meer invloed in de wereld kunnen laten gelden om vanuit zijn eigen specifiek Europees sociaal model een aantal mon diale economisch-financiële spelregels te wijzigen of aan te passen. Dat zou dan moeten leiden tot een rechtvaardiger wereldhandel en dus moeten tegemoet komen aan de noden van de ontwikkelingslanden. rim van enkele weken Terwijl in het gemeenschaps onderwijs al 30 jaar gemeen schappelijke opvoeding van jongens en meisjes een reali teit is, zag ik voor een paar jaar nog een katholieke school reclame maken met hun "ge mengd onderwijs vanaf 1 sep tember". Armoe troef, noem ik zoiets Dat zijn dan de "goede" scholen Of biedt het voor de ouders duurdere vrije net misschien een waarborg op meer kwali teit Zijn peperdure uitstap pen en bijdragen voor het ge bruik van een stoel en verwar ming normaal te noemen Misschien zou het eens nuttig zijn de boekhouding van veel vrije scholen te laten doorlich ten. Waarschijnlijk zijn het de tal loze foto's in plaatselijke weekbladen die velen aan spreken. Denkt men dan dat er Om deze ambities waar te ma ken wil de SP Europa zien evo lueren naar een sterke politieke macht. Daarom pleit de partij sinds lang voor een Europese integratie in federale zin. Wel licht moeten we nog veel meer inspanningen leveren als partij om onze visie op de EU uit te dragen en te communiceren naar de bevolking. We kunnen niet langer aanvaarden dat wanneer het over het Europese beleid gaat de grote massa aan de kant blijft staan terwijl de Europese politiek zo drastisch ingrijpt in het leven van elkeen. Hoe onze sociale zekerheid, onze fiscaliteit, ons arbeidsrit me,... er morgen zal uitzien, zal grotendeels afhangen van het Europese beleid terzake. Trouwens, ook vanuit de Bel gische regering dienen er soortgelijke inspanningen op dat vlak geleverd te worden. Eenvoudig zal dat niet zijn. De onderhandelingen in het kader van de intergouvernementele conferentie zijn saai en tech nisch, weinigen kunnen ervoor warm gemaakt worden. Het waarom en de inzet van de on derhandelingen daarentegen zijn niet saai en kunnen de mensen wel beroeren. Dat is nu juist de waarde van het de bat dat Delors in januari inzet te. Ook de verschillende media, n iet het minst de populaire, zou den nog meer inspanningen moeten doen om het grote pu in het gemeenschapsonder wijs minder actief is en min der vernieuwend werkt Al leen wordt het minder gepu bliceerd. Ik weet weler bestaat de vrije schoolkeuze. Zelfs onze nationale voorzitter wees erop in ons eigenste Volkshuis in Zottegem. Dat hij daarvoor applaus kreeg van nogal wat militanten vond ik een kaak slag voor al die socialisten die het gemeenschapsonderwijs wél genegen zijn. Gelukkig zien we meer en meer kinderen van advocaten, notarissen, ingenieurs en ka derpersoneel opduiken in onze scholen. Veel arbeiders en la gere bedienden hebben het blijkbaar nog altijd niet begre pen. Jammer André Van De Casteele bliek kennis te laten maken met de grote Europese vraag stukken, hoe complex ze soms ook zijn. België heeft een sterk Euro- peesgezind imago. Tijdens de laatste maanden vóór de slot- onderhandelingsronde in Nice moet ons land diplomatiek het voortouw nemen en allianties zoeken om een zo goed moge lijk resultaat te bereiken. Daar naast moeten ook onze minis ters zich mengen in het politie ke debat over de finaliteit van de Unie. Op dat vlak kunnen de Belgen een belangrijke rol spelen. De argumenten waar mee minister van Buitenlandse Zaken Michel vanuit een fun damentele Europese visie zijn kordate houding tegenover het Oostenrijk van Haider verde digt, zijn correct. De Europese Unie als supranationale struc tuur is nu eenmaal het tweede vaderland van alle Unie-bur gers geworden. Als er in de één of andere lidstaat iets veront rustends gebeurt, dan raakt dat de andere lidstaten evengoed. Het Belgische voorzitterschap van de Europese Unie in de tweede helft van volgend jaar wordt het moment om de Bel gen te sensibiliseren voor de Europese politiek. Niet alleen de politiek maar ook en vooral de media hebben daarin een belangrijke rol te spelen. Stefaan Thijs Het Belgisch voorzitterschap van de Europese Unie in juli 2001 moet hét moment worden om de Belgen te sensibiliseren voor de Europese politiek. We kunnen niet langer aanvaarden dat de grote massa aan de kant blijft staan wanneer het over het Europees beleid gaat.

Voor Allen | 2000 | | pagina 5