De wereld verandert elke dag! Ons dorp van weleer 8 18 augustus 2000 - "Voor Allen" Het kleine dorp heeft zijn kerk, zijn kerkhof en zijn mo len met zijn vier reusachtige wieken. De standbeelden van helden en heiligen getuigen van lang vervlogen tijden- Enkele grote boerderijen en huisjes met daken van stro of van rode pannen vervolledi gen het beeld, dat we ook van daag nog hebben van de mid deleeuwse dorpen. Het dorp is een zeer gesloten gemeenschap, waarin de in woners strikt op elkaar aange wezen zijn en de goederen worden geruild, gekocht en verkocht. Ieder kent elkeen en elkeen kent iedereen. Daardoor is de dienstbaarheid en het medevoelen in het dorp zeer belangrijk. Later zou men gaan spreken van dienstbe toon en solidariteit. Dat waren de dorpen, die van daag enkel nog met fluisteren de stem enkele dingen vertel len... Ze verdwenen en werden daarna met grote luister ge vierd. Zo'n stervend middeleeuws dorp toont enkel die beroepen, die onmisbaar zijn voor het le ven van de kleine gemeen schap. De houtbewerker velt met bijl en zaag de boom en weet de stam zo te bewerken, dat hij er deuren, vensters, daken en al les wat voor de boerderij no dig is, kan van maken. Ook maakt hij de doodskisten. De metselaar metselt, pleistert en legt de vloeren zonder daarbij gebruik te maken van bijzondere voorschriften of plans. Onmisbaar in elk dorp is de smid: dof en doordringend, traag en daarna sneller, trillen de slagen van zijn beproefde hamer door het anders zo stil le dorp; het ijzer dat met vak kennis op het aambeeld werd gelegd, kronkelt zich onder de gemeten en gewogen slagen van zijn tovenaarshamer zo lang in alle mogelijke richtin gen totdat het zijn verschroei ende hitte verliest. Dan volgt een lange stilte... want ijzer wordt gesmeed ter wijl het gloeiend is... In afwachting dat het aan een volgende beurt toe is, kunnen verhalen worden opgedist. Zo gaat het leven in het dorp traag vooruit. Op het veld en in de hoeve wordt er hard gewerkt. In de draait het spinnewiel vaak op volle toeren. Het maakt deel uit van het ambachtelijk werk van het dorp. Uit enkele schoorstenen stijgt langzaam een sliert rook omhoog: de ka chel verwarmt de woonkamer of er wordt brood gebakken. Traag komt de boer van het veld dat hij bewerkt. Alles verloopt langzaam en ook het leven tikt ongemerkt en lang zaam weg... Gisteren leek op heden en he den vertoont de kenmerken van morgen. Dit is het tempo van de dorpsbewoner, dit is zijn levenswandel... Hij heeft het altijd zo geweten en denkt dat het altijd zo zal blijven. Ook de dorpspastoor zegt dat alles zo zal blijven. De duisternis valt over het dorp. Hier en daar beginnen lichtjes te flikkeren achter kleine, vuile ruiten. Het leven dooft in de nietige dorpjes volledig uit. Hier en daar is nog het geblaf van een honge rige hond te horen. De tijd vliegt heen, zoals hij gisteren vervlogen is, voor een eeuw en in alle eeuwigheid. De ene dag volgt de andere op en hoe gering is het verschil tussen al die dagen! Maar bijna onmerkbaar vol trekt zich een ontwikkeling, die alle dorpen zal beroeren: de opkomst van de grote in dustrie. Nieuwe uitvindingen, het samenbrengen van kapita len en de geboorte van het ka pitalisme! De opkomst van de nieuwe in dustrie heeft geleidelijk de dorpen en de steden, onder de druk van de nieuwe economi sche omstandigheden en door de stoffelijke vooruitgang, losgewerkt uit de banden van een eeuwenlange traditie, die vorm heeft gegeven aan volks gebruiken en gewoonten, bouwwijzen, werkwijzen, le vensstijl en opvattingen. De 19e en 20e eeuw hebben hier door het innerlijk en uiterlijk karakter van de dorpen gron dig gewijzigd. Weldra voelde men zich op het platteland niet meer zo sterk aan de bodem gebonden als de vroegere ge slachten. De opkomende, lok kende industrie, die hongerlo nen betaalde, beloofde meer dan wat genoten kon worden in de dorpen, waar het werk zo zwaar was. Deze nieuwe industrie beloof de van de dorpelingen nieuwe en bevrijde mensen te maken Hoor hpn te hevriiden van He primitieve opvattingen, die ei gen waren aan een statische en despotische maatschappij- vorm, die maar al te lang had geduurd. Bij de aanvang van dit nieuwe tijdperk was het nog niet dui delijk dat met het in wording zijnde kapitalisme een nieuwe verschrikkelijke despoot was geboren. Gestadig en ongenadig ver dringt de nieuwe despoot de eeuwenoude ambachten en dringt een nieuwe volkshuis houdkunde op, waarvan de el lende en rampen in deze veel belovende ontwikkelingsfase niet konden worden voor speld. Waarin bestaat nu dit conflict? Vóór de kapitalistische pro- duktiewijze, in de Middeleeu wen dus en zoals we het in ons stille dorp hebben zien leven, bestond het algemeen kleinbe drijf. In deze maatschappij- vorm bezaten de arbeiders zelf de produktiemiddelen. De produktiemiddelen - rond, landbouwwerktuigen, werk plaats en handwerktuig - wa ren middelen van de enkeling, slechts op eigen gebruik bere kend en dus noodzakelijk klein en beperkt. Maar juist daarom behoorden zij in regel aan de producent zelf. Deze zeer verspreide en beperkte produktiemiddelen te concentreren en uit te brei den, dat was juist de histori sche rol van de kapitalistische produktiewijze en van haar dragers, de bourgeoisie. Deze bourgeoisie had zich uit de fedaliteit losgerukt en scheen de vrijheid te propage ren. De kapitalistische samenle ving is niet denkbaar zonder de wonderbaarlijke ontwikke ling van de techniek. De ge boorte van het modern kapita lisme valt samen met de uit vinding van de stoommachine en het op grote schaal invoe ren van machines'. Men spreekt hier inderdaad terecht van 'de industriële revolutie' De groei van het kapitalisme is gebonden aan het invoeren en inschakelen van machines. De productiecapaciteit stijgt enorm. Er worden grote wer ken uitgevoerd. Fabrieken rij zen, met hun hoge schouwen, als het ware als paddestoelen uit de grond. Er komen indus triële centra tot stand zoals de wereld ze voordien nooit ge kend heeft. echter niet dankbaar zonder de arbeiders, die de fabrieken zullen bevolken. Aldus vormt zich een grote groep van in dustriële arbeiders - een nieu we maatschappelijke klasse - die tegen een bepaald arbeids loon in dienst treden van de fabrikanten. Het is de klasse van de loonarbeiders of het proletariaat. Wat echter weldra opvalt, is dat het kapitalisme, niettegen staande de geweldige stijging van de geproduceerde goede ren, niet in staat is de loonar beiders een veilig bestaan te verzekeren. De opgang van het kapitalis me, vooral tijdens de indus triële revolutie, valt samen met verschrikkelijke armoede en met een ongekende exploi tatie van het proletariaat! Het is met de meest moderne uitdrukking van de uitbuiting van de mens door de mens! De klassestellingen leiden tot de onvermijdelijke klassen strijd. Onderzoeken naar de arbeids- en levensvoorwaarden van de werkende klasse brengen overal verschrikkelijke toe standen aan het licht. Arbeids tijden van 12 en Muren, en soms nog meer, zijn schering en inslag. De zondagsrust wordt niet geëerbiedigd. Maar het ergste is dat geen enkele hinderpaal wordt gesteld aan vrouwen- en kinderarbeid. Zij worden tewerkgesteld in de meest ongezonde bedrijven en met dezelfde onmenselijke ar beidstijden als de volwassen mannen. Er zijn gevallen be kend waarbij kinderen van 6 jaar oud reeds tewerkgesteld zijn. Alleen voor de kolenmijnen bestond het verbod kinderen beneden de tien jaar onder grondse mijnarbeid te laten verrichten, maar de mijnbazen stoorden zich niet teveel aan deze bepaling. Woongelegenheid moest wor den gevonden voor de steeds talrijker in bepaalde centra bijeengebrachte loonarbei ders. Men gaf ze onderdak in de afschuwelijke krotten van cités en beluiken. Ziekten, zedeloosheid, dron kenschap gingen samen met de ellendige arbeidsvoorwaar den. Alsof dit alles nog niet voldoende was, worden de ar beidersgezinnen getroffen door de de steeds terugkomen de werkloosheid. En vemits wetgeving niet bestaat, moet op dat moment beroep worden gedaan op de karige bedelin gen van de armenburelen, die maar al te vaak in handen zijn van de kinderen van het oude despotisme. Enkel uit het voorgaande kun nen we reeds opmaken dat het kapitalisme geen algemene welvaart bracht, maar integen deel voor velen armoede en onmenselijke levensomstan digheden. Zelfs waar het kapi talisme een betrekkelijke wel vaart bracht, was deze maar tijdelijk en steeds bedreigd. In de kapitalistische onderne mingen werden reusachtige rijkdommen aan goederen ge produceerd, maar de verdeling ervan kwam hoofdzakelijk ten goede aan de eigenaars der ondernemingen. De kapitalis tische samenleving vertoonde het beeld van vaak uitdagende weelde en overvloed aan de ene kant, en van bittere ar moede en rechteloosheid aan de andere kant. Een scherpe klassentegenstel ling werd geboren, met aan de ene pool van de samenleving de bezitters en exploitanten van de nieuwe kapitalistische ondernemingen en aan de an dere pool de loonarbeiders. En tenslotte, richt de stad zich met zijn zwartspuwende rook traag en dreigend op, terwijl de dorpen traag hun zonen naar de steden zien vertrekken op zoek naar werk in het 'pa radijs van het kapitalisme'. Kloeke boerenzonen, die hun verstand in de spieren droe gen, maar die de kapitalisten en de machthebbers goed kon den gebruiken. De tijd vna de stille dorpen en kleine steden was voorgoed voorbij. Uit de nota's van de Marianne 'Het kapitaal zal de producti viteit van de menselijke arbeid dermate doen stijgen dat de wereld binnen enkele eeuwen meer zal veranderen dan in de voorbije honderdduizenden jaren het geval was geweest...' 'Het wordt de productiewijze, waarin de bezitters van de pro ductiemiddelen door de bezit loze loonarbeiders goederen laten produceren, om bij de verkoop ervan zich de door de arbeiders voortgebrachte meerwaarde toe te eigenen' huiskamers en on He zolders De industriële nntwikkplino is een heschermenHp arbpids- Ü1117

Voor Allen | 2000 | | pagina 8