Sint Andries MC'S ABN Robelio Peres Raymond van net Groenewoud L.S.P.-B.and special Guests Zuiderpershuis: muziek, interviews Kinderanimatie: springkasteel* schminkstand, toneel... 3 EDITORIAAL l.W! t'U11 De groei rechtvaardig verdelen ntwerpevi 30 September 2000 HET TiJ KEREN het tij r "Voor Allen" - 15 september 2000 3 solUarltt van 14u tot i 7u - Zuiderdokker» Organisatie: 30 september-comité - vervoer gratis Op 8 oktober zijn er verkiezingen van de gemeenteraden. Het gemeentelijk bestuur vervult een sleutelfunctie in onze democratie. De basiswaarden van onze democratie: rechtvaardigheid, gelijke kansen en vrijheid krijgen daar een zeer concrete invulling. De oplossing van de dagelijkse problemen bepalen mee de kwaliteit van het samenleven tussen de verschillende inwoners, jong en oud, autochtoon en allochtoon, mannen en vrouwen, kansrijken en kans armen, gelovigen en vrijzinnigen,... Steeds vanuit het respect voor ieders eigenheid Die verscheidenheid maakt immers de rijkdom uit van onze samenleving. Het is daarom ven het grootste belang om juist in deze verkiezingen de basiswaarden van onze democratie te vrijwaren en te beklemtonen, Verdraagzaamheid en solidariteit staan daarbij centraal. Laten we samen een krachtig signaat aan Vlaanderen geven: het tij keren voor de democratie. ABVV-Zuid-Oost-Viaanderen organiseert gratis busvervoer. Voor meer informatie: ABVV-Aalst: 053/ 78 78 78 ABW-Ronse: 055/21 19 20 055/ 20 94 24 A V_ fife ■MMMtMNHMHHMMNMHNMMNi De voorbije 10 jaar heeft de SP in de regering offers gevraagd van onze achterban. De hoge staatsschuld moest weggewerkt worden door bespa ringen (helaas ook in de sociale sector) en door belastingsverhogingen. Tien jaar lang ging het politiek debat overwaar besparen en voor wie belastingen verhogen Sinds het economisch wat beter gaat hebben we een ander debataan wie of wat geven we wat terug of wat meer Tij dens mijn l-meispeeches dit jaar heb ik meermaals benadrukt dat, nu het economisch beter gaat, de fiscale druk moet verlaagd worden. Daar enboven hield ik een pleidooi om een aantal sociale noden (beter) aan te pakken. De komende weken worden terzake de weken van de waarheid. Op 17 oktober maakt de regering haar plannen bekend. Het is dus hét mo ment om zich te beraden. Ik doe dit aan de hand van 5 vragen. Eerste vraaghoe proot is het overschot Een cijfer kan vandaag nog niet gegeven worden. De regering is thans nog aan het cijferen. Hoe groter het overschot hoe liever ik het zou hebben. Ik hoop toch dat de regering enige voorzichtig heid aan de dag legt. De petroleumprijzen swingen de pan uit en - tegen het volksgeloof in - dit kost de regering veel geld. De rente stijgt en aan gezien we nog een hoge staatsschuld te betalen hebben laat dit zich ook voelen in de staatskas. Dus, voorzichtig zijn is de boodschap. Het slecht ste dat de politiek kan overkomen is vandaag met de ene hand terugge ven om morgen met de andere hand te moeten terugvragen. Of het overschot groot genoeg zal zijn om alle plannen van de diverse mi nisters te betalen durf ik ook betwijfelen. Besluitkeuzes zullen moeten gemaakt worden Tweede vraagwat ziin onze keuzes Mijn prioriteiten zijn drieledig 1. Belastingsverlaging 2. Sociale nodenpensioen en gezondheidzorg 3. De toekomst voorbereiden de staat moderniseren. Derde vraag de SP en de belastingsverlaflinft Globaal gezien zijn de voorstellen van Minister van Financiën Reynders te beschouwen als een vertrekpunt voor het debat in de meerderheid. Toch zit ik met een paar vragen. Is de belastingsverlaging rechtvaardig verdeeld over lage, midden en ho ge inkomens Gaat er door de afschaffing van de hoge belastingsvoeten niet té veel naar de hoogste inkomens Ik heb de SP-specialisten gevraagd om dit eens goed na te cijferen. Voor de SP is een belastingsvermindering slechts aanvaardbaar als elkeen zijn rechtvaardig deel krijgt. Als de verlaging sociaal rechtvaardig is moet die zo snel mogelijk voelbaar worden door ze - wat Reynders nalaat - in de bedrijfsvoorheffing te verwerken. Zo zal de werknemer het gevolg ervan al voelen in zijn eerste wedde van januari 2002. Vierde vraagwelke sociale noden eerst aanpakken Zelf zie ik twee domeinen waar eerst en vooral moet opgetreden worden. Het eerste terrein is ongetwijfeld het pensioendossier. Als we nu niet be ginnen met sparen dan zullen tegen 2020 en 2030 de pensioenen niet kunnen betaald worden en zal de pensioenleeftijd verlengd moeten wor den. Wij van de SP willen geen van beide. Minister Frank Vandenbroucke sprak een njet uit over werken tot 68 jaar. Minister Johan Vande Lanotte stelt de oprichting van een Zilverfonds voor om later menswaardige pensioenen te kunnen betalen. De SP moet als één man achter onze beide SP-ministers gaan staan. Het tweede domein waar actie noodzakelijk is is de gezondheidssector. De geneeskunde wordt alsmaar duurder. Sommige ingrepen worden niet terugbetaald. Andere ingrepen kunnen slechts mits hoge opleg. Enkel de rijkeren kunnen zich veroorloven de beste heupprothese te laten plaat sen. Wie het minder breed heeft moet het met een minderwaardige pro these stellen of slechter nog, moet zich behelpen met een wandelstok. Als we Amerikaanse toestanden willen vermijden dan dient hier drin gend ingegrepen. Socialisten kunnen niet leven met een geneeskunde op 2 snelheden. Vijfde vraag een moderne staat is de beste waarborg voor de toe komst In de jaren van besparing die achter ons liggen hebben we de over heidsinvesteringen (in de brede zin van het woord) verwaarloosd. Mid den de jaren negentig gaf in de Europese Unie enkel Griekenland min der uit aan de publieke dienstverlening. Nu er opnieuw middelen zijn moet er opnieuw geïnvesteerd worden in de toekomst, d.w.z, de maat schappelijke infrastructuur moet verbeterd worden. Dus meer geld voor onderwijs en levenslang leren. De spoorwegen moeten uitgebouwd want andes verstikt dit land in defiles. De informatica moet overal doordrin gen en iedereen moet er kunnen mee werken. Alle specialisten zeggen dat de concurrentiekracht van een lang zal afhangen van de kwaliteit van de maatschappelijke infrastructuur. Als socialisten de toekomst wil len voorbereiden moeten ze ook hier werk van maken. Dirk Van der Maelen Fractieleider Kamer

Voor Allen | 2000 | | pagina 3