De Palestijnen veroordeeld tot l'Apartheid 10 12 januari 2001 - "Voor Allen" Na een lange strijd en on derhandelingen zonder einde nadert het Oslopro ces de ontknoping. Binnenkort zou er een Palestijnse staat moeten worden uitgeroepen. Maar hoe soeverein zal die zijn? En wat met de veiligheid en de economi sche onafhankelijkheid van deze staat Zal er werkelijk een einde ko men aan de Israëlische bezetting De huidige krachtsverhoudingen zijn nu eenmaal wat ze zijn. De Verenigde Naties blij ven ontstellend zwak. Er is de huidige verdeling van land en bodemrijk dommen. De Palestijnen zullen het zeer moeilijk krijgen om te verhinderen dat ze in een "Bantoe stan" zullen moeten le ven. Zij zullen het moei lijk hebben om hun rech ten te doen eerbiedigen en hun levensniveau te ver beteren. En dat is precies wat zij willen... Wat kunnen wij, Belgen en Europeanen, doen om de Palestijnen politiek te steunen, om hen concreet te helpen bij hun inspan ningen om in een soeve reine en leefbare staat te leven Deelnemen aan onze campagne om de Pale stijnse economische ont wikkeling te steunen. Protesteren tegen de verkoop op onze mark ten van producten, die afkomstig zijn uit de Is raëlische kolonies op de Westelijke Jor- daanoever en in de Ga- zastrook. Deze campagne is een ini tiatief van het Vlaams Pa lestina Comité en de As sociation belgo-palesti- nienne, met de steun van de Union des Progressis- tes juifs de Belgique (UPJB). Oxfam-Solidari- teit en het CNCD hebben deze campagne mee mo gelijk gemaakt. Wereldso- lidariteit, het ABVV- Brussel, Vie féminine, Solidarité socialiste, FOS, Service civil internation al, het NCOS, Magasins du Monde Oxfam, Ox- fam-Wereldwinkels heb ben zich bij deze campag ne reeds aangesloten. An dere zullen volgen. Israëlische kolo nies wurgen de Palestijnse econo mie De akkoorden van Oslo, die in 1993 werden onder tekend, deden de wereld opinie even geloven dat alles weldra in orde zou komen voor de Palestij nen en dat dit volk zeer binnenkort zou worden bevrijd van de Israëlische bezetting. In werkelijk heid is de toestand voor de Palestijnen er sinds dien nog op achteruitge gaan. Als gevolg van de Oslo akkoorden en de verschil lende herschikkingen van de Israëlische bezettings troepen, werden de huidi ge Palestijnse gebieden (22% van het historische Palestina) versnipperd tot 227 kleine enclaves, die van elkaar gescheiden worden door ringwegen en Israëlische veiligheids posten. Deze stukken grondgebied staan ofwel onder het bestuur van de Palestijnse Autoriteit (zo ne A, die slechts 4% van het totale grondgebied vertegenwoordigt) ofwel staan ze onder het Pale stijnse burgerlijk bestuur en de Israëlische militaire administratie (zone B of 22% van het gebied). De ze zones A en B liggen als enclaves in een zone, die volledig wordt gecontro leerd door het Israëlische leger (74% van de Weste lijke Jordaanoever en de Gazastrook). De joodse kolonies in de buurt van de min of meer autonome Palestijnse steden en dor pen, worden nog steeds uitgebreid en beheersen het leven van de Palestij nen, net zoals voor de Os lo-akkoorden. Gaza en omgeving zijn volledig geïsoleerd (de beschermde doorgang biedt slechts vrij verkeer aan een zeer kleine min derheid van Palestijnen). Sinds 1993 is Jeruzalem verboden gebied voor alle Palestijnen, die niet over de Jeruzalemse identi teitskaart beschikken, die door de staat Israël wordt afgeleverd. Deze blokka de van de Palestijnse eco nomische hoofdstad snijdt de Westelijke Jord aanoever doormidden. Het Noorden en het Zui den staan alleen nog met elkaar in verbinding via de "dodenvallei", een bochtige en bergachtige weg tussen Ramallah en Bethlehem, waar nauwe lijks twee vrachtwagens elkaar kunnen kruisen. Op het spitsuur vergt dit traject meer dan twee uur, terwijl tot voor 1993 deze afstand in minder dan 30 minuten kon worden af gelegd. Nog steeds wordt er land onteigend De vergrendeling van de Palestijnse gebieden heeft ernstige gevolgen voor het dagelijks leven. De landbouwsector heeft zware klappen gekregen en steeds meer boeren moeten hun activiteiten staken, bij gebrek aan wa ter en middelen om zaai goed en meststoffen aan te kopen of hun producten tegen een redelijke prijs op de binnen- of buiten landse markt af te zetten. Van 1967 tot 1991 werd 60% van het Palestijnse land onteigend. De aanleg ONTWIKKELINGSS

Voor Allen | 2001 | | pagina 10