FOS 1 Neen non de illegale Israëlische import "Voor Allen" - 12 januari 2001 II van ringwegen (die de kolonies onderling verbinden en de Pale stijnse dorpen en steden vermij den) en de uitbreiding van de ne derzettingen hebben dit cijfer op gevoerd tot 73% van het Pale stijnse grondgebied in 1998. Door deze landonteigeningen is een groot deel van het landbouw areaal reddeloos verloren gegaan en zijn talloze landbouwersgezin nen in hun bestaan bedreigd. Als gevolg van hun verschillende troepenherschikkingen zijn de Is raëli's erin geslaagd de bezette gebieden nog beter aan hun con trole te onderwerpen. Onder het voorwendsel van de veiligheid van de staat Israël wer den de Palestijnse gebieden vaak totaal onverwacht dagenlang van de buitenwereld afgesloten. Deze vergrendeling heeft catastrofale gevolgen gehad voor de Pales tijnse economie, het onderwijs en het hele maatschappelijke leven. Tussen 1993 en 1996 heeft dit naar schatting voor 6 miljard dol lar schade berokkend aan de Pa lestijnse economie, wat overeen stemt met een jaar economische activiteit. De voorbije jaren kwam de afgrendeling van de Palestijnse gebieden minder vaak voor, maar zij bleef het leven van de Palestijnen grondig verstoren. Het reële levensniveau van de Pa lestijnen ging jaar na jaar dras tisch naar omlaag: van 1.800 dol lar per inwoner in 1993 naar 1.400 dollar in 1996. Vandaag leeft een derde van de bevolking op de Westelijke Jordaanoever en de helft in de Gazastrook onder de armoedegrens... Het water blijft onder Israëlische controle Water is schaars en duur. De Is raëli's hebben de hand gelegd op ongeveer 85% van de Palestijnse watervoorraden, voor eigen ge bruik en dat van hun kolonisten. De inbreng van de Palestijnse wa terbronnen in het totale watersys teem van het historische Palestina (Israël en de bezette gebieden), bedraagt 47%. De Palestijnse bevolking heeft echter slechts toegang tot 14% van het beschikbare water. De ondergrondse watervoorraden van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook zijn goed voor 724 miljoen m\ maar de Palestij nen beschikken slechts over 257 miljoen m3. Twee derde van het oppervlakte water uit de Jordaanvallei (1.300 a 1.500 miljoen m3 per jaar), wordt door de Israëli's gebruikt. De rest is voor de Palestijnse ge bieden bestemd, maar het water is niet geschikt voor consumptie (het bevat meer dan 8000 mg. chloor per liter). De distributie van dit water in de Palestijnse gebieden is in handen van de Israëlische maatschappij Mekorot. Zowel wat het volume, als wat de tarieven betreft, be voordeelt Mekorot systematisch de kolonisten. Op de Westelijke Jordaanoever beschikte een kolonist in 1996 over 380 m3 per jaar, een Palestijn over 84 m3. Een Israëli had op dat ogenblik 357 m3 ter beschikking. In hetzelfde jaar werd de kolonis ten een prijs aangerekend van 0,7$ per m3 voor huishoudelijk gebruik en 0,16$ voor irrigatie. De Palestijnen betaalden de een heidsprijs van 1,3$ per m3. Met deze campagne willen wij nog eens onze steun bevestigen aan het onvervreemdbare recht van het Pa lestijnse volk op een leefbare staat. Wij willen met onze actie de eco nomische ontwikkeling van deze staat concreet steunen door Pale stijnse producten te kopen en Israë lische producten te weigeren, die afkomstig zijn uit de nederzettin gen en onder de preferentiële tarie ven vallen, die Europa aan Israël heeft toegekend. De Europese Commissie heeft er bij Israël op aangedrongen de ter- ritorialiteitsclausule te eerbiedi gen, die is opgenomen in het asso ciatieverdrag dat de Europese Unie in 1995 heeft afgesloten met de lan den van het Middellandse Zeebek ken. Die clausule bepaalt dat er geen producten mogen worden uit gevoerd, die afkomstig zijn uit Is raëlische gebieden, die niet inter nationaal erkend zijn (wat onder meer het geval is voor de sinds 1967 bezette Palestijnse gebieden). Ondanks deze beperkingen blijven de Israëli's ook producten uit de kolonies exporteren. Het Europees parlement en enkele nationale par lementen houden zich sinds kort met deze kwestie bezig en willen de Europese Commissie dwingen maatregelen te nemen tegen deze schending van het internationaal en Europees recht. Sinds 1997 roepen de Israëlische vredesbeweging (meer bepaald Gush Shalom of het Vredesblok) en onze Palestijnse partners (Al Mars- da el Falastini of Palestijns Obser vatorium) op tot een boycot van de producten uit de kolonies. Al meer dan een jaar mobiliseren onze Pale stijnse partners tegen de wurging van de Palestijnse economie, die onder meer het gevolg is van de im port van deze producten op de Pale stijnse markten. Op onze beurt willen wij de Pale stijnen helpen om hun economi sche rechten te verdedigen en wij willen dat onze instellingen - en onze supermarkten - hetzelfde doen. In België werd een aantal produc ten met het label "Made in Israël", afkomstig uit de nederzettingen en ingevoerd met het preferentieel ta rief van het akkoord tussen de EU en Israël, in kaart gebracht; AHAVA, Dead Sea bath crystals, cosmetische producten, Institut Es pace Louise. Beigel and Beigel Pretzels, Delhai- ze. Yarden Chardonnay, Le Cellier, Brussel. De wijnen Barkan en Yarden af komstig uit de industriële zone Bar kan (Westelijke Jordaanoever) en uit de in 1967 bezette Syrische Go- lanhoogte. Op dit ogenblik loopt een onder zoek naar snijbloemen, dadels, be paalde fruitsoorten (zoals druiven zonder pitten) en een aantal merken van bereide schotels, die bij ons verkocht worden. Als u wenst deel te nemen aan dit onderzoek kan u contact opnemen met VPK, Paleizenstraat 90, 1030 Brussel. U krijgt dan de technische fiche en de lijst van producten afkomstig uit de kolonies, die werden opgesteld door PARC (de Palestijnse land bouwersorganisatie) en Gush Sha lom. SSAMENWERKING

Voor Allen | 2001 | | pagina 11