BINNENLAND "SP wil voorzichtige en rechtvaardige daling van vennootschapsbelasting Vlaamse begroting 2001 goedgekeurd 4 12 januari 2001 - "Voor Allen" Nu de regering een akkoord heeft bereikt omtrent de verla ging van de personenbelas ting, is de vennootschapsbe lasting aan de beurt. De SP is echter van mening dat de grootte van die daling zoals die tot nog toe door Premier Guy Verhofstadt (VLD) werd verdedigd, onrealistisch is. "Algemeen is men het erover eens dat er in ons land een duidelijk probleem is van gro te afstand tussen het officiële tarief en de reële vennoot schapsbelastingdruk" aldus de SP-volksvertegenwoordigers Dirk Van der Maelen en Peter Vanvelthoven. "Het is mis schien irrationeel maar we moeten er wel rekening mee houden dat internationaal het imago geschapen door het of ficieel tarief doorslaggevend is". Maar, anders dan bij de perso nenbelasting, mag de verla ging van de vennootschapsbe lasting geen geld kosten. Dat staat zo in het regeerakkoord. Dit betekent dat de tariefverla ging wordt gecompenseerd door een snoeibeurt in de af trekmogelijkheden. De SP is helemaal te vinden voor zo'n budgettaair neutrale tariefver laging. "Nochtans zal het ef fect van de verlaging van de vennootschapsbelasting ver schillen van vennootschap tot vennootschap", aldus de SP'ers. "Wij vinden het alvast positief dat ondernemingen die geen gebruik maken of kunnen maken van diverse fis cale tegemoetkomingen een effectieve vermindering van de belastingdruk zullen onder vinden". Momenteel bedraagt het tarief om en bij de 40%. premier Verhofstadt lanceerde onlangs het bericht om naar 30% te gaan. Zo'n tariefdaling zou een gat in de schatkist slaan van bijna 80 miljard frank. Dat gat zou moeten gedicht worden door een verminde ring van aftrekmogelijkheden. In tegenstelling tot de Eerste Minister is de SP-Kamerfrac- tie van oordeel dat je niet zo- maat van 40% naar 30% kunt gaan. "Vooreerst is het verre van evident dat de nodige compensaties zullen gevonden worden om een gat van bijna 80 miljard frank te dichten. Het volstaat niet om na te gaan welk minderontvangst een bepaalde fiscale tege moetkoming momenteel ver oorzaakt en die tegemoetko ming vervolgens af te schaffen om dan met het bedrag van de verdwenen fiscale uitgave een tariefverlaging te financieren. Ramingen moeten namelijk ook rekening houden met de mobiliteit van vennootschaps winsten en diverse ontwikke lingsmogelijkheden." De reële beleidsruimte dreigt dus vrij krap te worden. En omdat de budgettaire ruimte voor de komende jaren is op gebruikt, riskeert een lek in de vennootschapsbelasting dan de burgers te treffen. "Ofwel wordt er minder ruimte vrij gemaakt voor een verlaging van de personenbelasting, of wel wordt er bespaard op overheidsinvesteringen en uit keringen. Wij stappen niet in scenario's die leiden tot on aangename verrassingen", al dus nog Van der Maelen en Vanvelthoven. De SP-Kamerfractie is daar om voorstander van een staps gewijze afbouw waarbij een volgende stap of 36% mogen worden teruggebracht. "Bo vendien impliceert budgettaire neutraliteit niet alleen dat de opbrengsten van de vennoot schapsbelasting op niveau blijven, maar eveneens dat de overloop van de personenbe lasting naar de vennoot schapsbelasting niet wordt aangewakkerd. Een tariefver laging met 10% houdt in dat opzicht reeds een risico in, aangezien dit het evenwicht dreigt te verstoren met het marginaal tarief in de perso nenbelasting (nu 55% op ter mijn 50% opcentiemen)." Verder wenst de SP-Kamer fractie dat werk wordt ge maakt van een echte hervor ming en vereenvoudiging van de vennootschapsbelasting. Een doorzichtige fiscaliteit is evenzeer van belang als een lage fiscaliteit. Bovendien is het streven naar een transpa rant belastingstelsel met een éénvormige en vergelijkbare basis een streven van de Euro pese socialisten. "Tenslotte moet de hervorming van de vennootschapsbelasting sa mengaan met meer inspannin gen om te komen tot een effi ciënte controle van de ven nootschappen. Uit de eerste resultaten van een onderzoek van het Rekenhof daarover, blijkt dat de reële kans op een effectieve controle gering is. "Dit structureel probleem ver dient evenzeer aandacht", be sluiten de SP'ers. "Ten eerste omdat de investeringen in mensen en middelen een peul schil zijn vergeleken met mil jarden die niet worden geïnd, ten tweede omdat het gebrek aan fiscale controles, vooral in de grootsteden, een onrecht vaardigheid is ten aanzien van de burgers die keurig hun be lastingen betalen". De volledige tekst van de SP- voorstellen kan u vinden in onze bibliotheek http://www.sp.be/encyclope- die/bibliotheek/Sp-sevi/ De regeringspartijen VLD- SP-VU en Agalev hebben vo rige week de Vlaamse begro ting 2001 in het Vlaams Par lement goedgekeurd. Tijdens het debat, dat twee dagen in beslag nam, vestig de Herman De Loor de aan dacht van Vlaams Minister Sauwens, bevoegd voor bin nenlandse aangelegenheden en de ondergeschikte bestu ren (Provincies en gemeen ten) op enkele prangende pro blemen. Versterking lokale niveau Er is een duidelijke intentie aanwezig om het lokale ni veau te versterken door meer middelen voor de gemeenten ter beschikking te stellen via - de invoering van het stads vernieuwingsfonds dat op korte termijn resultaten moet boeken - het verder uitbouwen van de vormingsinitiatieven voor lo kale mandatarissen en ambte naren - het uitwerken van samen werkingsverbanden via de publiek-private samenwer king (PPS) - het decreet over de interge meentelijke samenwerking, dat binnenkort aan bod komt in het parlement. Wel ontbreekt precieze infor matie over het effect van de politiehervorming. Ongetwij feld is het laatste woord over deze zaak nog niet gezegd. De lokale mandatarissen en besturen maken zich grote zorgen over dit effect. Onze gemeenten mogen des betreffend niet in het onge wisse blijven. Het gemeentefonds Het extra miljard voor het ge meentefonds, kan pas worden aangewend als de nieuwe cri teria voor de verdeling van het gemeentefonds vastlig gen. Er is gepland dat dit pas tegen het najaar 2001 het ge val zal zijn. De minister ver zekert ons ervan dat dit een realistische planning is, en we hopen dat hij gelijk zal krijgen. Er werd immers ook beloofd dat het nieuwe de creet op de intergemeentelij ke samenwerking klaar zou zijn voor het aantreden van de nieuwe gemeentebesturen op 1 januari 2001, maar de besprekingen over het decreet moeten nog starten. De intercommunales Het decreet over de interge meentelijke samenwerking moet worden gekoppeld aan het decreet over de publiek- private samenwerking. In het eerste decreet worden immers een aantal opties ge nomen die enkel aanvaard baar zijn op voorwaarde dat een en ander is geregeld in het decreet over de publieke- private samenwerking. In het advies van de Hoge Raad voor Binnenlands Bestuur staat letterlijk: 'de gevolgen van dit voorontwerp gekop peld aan het ontbreken van een decretaal publiek-privaat samenwerkingskader, houden het gevaar in dat de sturings positie van de gemeenten nog verzwakt'. Belastingshervor ming Bij een hervorming van de belastingen op federaal vlak, moet ook rekening worden gehouden met de lokale be sturen. Het afschaffen van het kijk- en luistergeld waarover we nog steeds geen zekerheid hebben, is de enige belas tingshervorming zonder ge volgen voor de gemeenten.

Voor Allen | 2001 | | pagina 4