SP-fractie in het Vlaams Parlement krijgt een themadebat over milieu en gezondheid STANPPUNT De nieuwe SP "Voor Allen" - 12 januari 2001 5 Alle andere hervormingen hebben een weerslag op de fi nanciën van de gemeenten die omwille van de nieuwe uitga ven voor de politiehervorming, de aanwerving van geschoold en deskundig personeel, de li beralisering van de elektrici teitsmarkt, de gederfde inkom sten zullen moeten verhalen op de bevolking. Een andere uit weg is er niet. Nieuwe gemeenteraden Binnenkort treden de nieuwe gemeenteraden aan. Het kern takendebat en de daaraan ge koppelde invulling van de ta ken van de lokale mandataris sen, zijn van groot belang. Eens de taken zijn vastgelegd, kan opnieuw worden afgewo gen of het statuut van de loka le mandatarissen beantwoordt aan de verwachtingen. Onder tussen kunnen ook op andere terreinen heel wat initiatieven worden genomen. Denken we hierbij aan een regeling voor het politiek verlof. Ook op lo kaal vlak kan heel wat worden gedaan ter ondersteuning van de lokale mandatarissen. Provinciefonds Er wordt 1 miljard frank over geheveld van het Provincie fonds naar de gemeenten. Het Provinciefonds wordt hierdoor al afgeroomd voor het kernta kendebat is gevoerd. We vra gen ons af of de discussie hier mee niet wordt gehypothe keerd. Over de toekomstige positie van de provincies in het nieuwe decreet op de interge meentelijke samenwerking, rijzen nu al heel wat vragen. Tot slot vestigde Herman De Loor de aandacht van Vlaams Minister Sauwens op de trage inkohiering van de aanvullen de personenbelasting voor het jaar 2000. Normaal gaat een dergelijke operatie van start in de maand oktober. Dit jaar is dat echter niet zo. Men is nu nog steeds niet begonnen met de inkohiering. Dat is een fi nanciële aderlating voor de ge meenten. Eind november 2000 werden de langverwachte resultaten van het grootschalig onder zoek "Milieu en Gezondheid" bekendgemaakt. Op basis van 500 proefpersonen werd een vergelijking gemaakt tussen het landelijke Peer en de ste delijke gebieden Hoboken en Wilrijk. Het voorgestelde onderzoek naar de band tussen milieuver vuiling en gezondheid in Vlaanderen levert een reeks onmstwekkende resultaten op. Vooral het gegeven dat vervui ling niet alleen een probleem is van de "klassieke" verstede lijkte gebieden, moet bij vele mensen de ogen doen open gaan: Vlaanderen is in zijn ge heel een verstedelijkte regio waar milieuvervuiling overal aanwezig is. De SP-fractie heeft naar aan leiding van het bekendmaken van het rapport een bespre king gewijd aan dit thema. Een eerste belangrijke conclu sie daarvan is dat dit rapport voor ons moet leiden tot het fundamenteel in vraag stellen van een aantal ontwikkelingen in onze samenleving. Het slechts mogelijke scenario zou immers zijn dat wij ons beperken tot maatregelen in de sector van volksgezond heid, die in de eerste plaats de symptomen bestrijden en de kwaal onaangetast laten. Op Vlaams niveau moet het be leid zich naar aanleiding van dit rapport ook bezinnen over een reeks preventieve maatre gelen én een betere informatie van de burgers. Meer bepaald moet er voor ons in ieder ge val gewerkt worden aan 1het gevoelig versterken van het wetenschappelijk onder zoek naar de bronnen van mi lieuvervuiling en de gevolgen daarvan in Vlaanderen; 2. een betere toepassing en controle van de bestaande mi lieunormen en zonodig een verstrenging, die nog meer de nadruk legt op het toepassen van het voorzorgprincipe bij het aansturen van economi sche activiteiten; 3. een meer uitgebreide en vooral permanente informatie aan de bevolking met concrete gegevens over de aanwezige vervuiling en de mogelijke ge- zondheidsri sicos De SP-fractie wil alles in het werk stellen om te voorkomen dat dit belangrijke debat zou stilvallen na het debiteren van een aantal slogans en het aan kondigen van enkele losse be leidsintenties. Dit moet toela ten om gedurende langere tijd en over de verschillende be leidsdomeinen heen een fun damenteel debat te voeren waarin ook externe deskundi gen aan bod kunnen komen. Het SP-voorstel werd in de commissie voor Leefmilieu, Natuurbehoud en Ruimtelijke Ordening besproken op 30 no vember 2000 en unaniem aan genomen. Op basis van mijn hieronder- vermelde gemotiveerde nota besliste de openbare vergade ring intussen tot het inrichten van een themadebat. "Recent kwam deze proble matiek in de belangstelling door de bekendmaking van het eindrapport van het onder zoek "Milieu en Gezondheid", dat in opdracht van de Vlaam se Regering werd uitgevoerd. De doelstelling van dit onder zoek was in de eerste plaats de ontwikkeling van een concept voor de opvolging en risico evaluatie van blootstelling aan leefmilieupolluenten en hun effecten op de volksgezond heid in Vlaanderen. Daarnaast werd een poging gedaan om eventuele streek gebonden verschillen in bloot stelling en biologische effec ten te meten in een landelijk én een stedelijk gebied." "De publicatie van dit rapport doet niet alleen vragen rijzen over bepaalde bronnen van milieuverontreiniging en hun effect op de gezondheid van de omwonenden. Er is de on derliggende vraag naar de we tenschappelijke kennis op het vlak van het meten van ver ontreiniging en de gevolgen op het menselijk lichaam, en de lacunes in die kennis, en naar het gevolg dat daaraan door het beleid moet worden gegeven, op het vlak van mi lieunormen en -vergunningen en het preventiebeleid inzake gezondheid." "Die vraag is al langer aan de orde in de commissie bevoegd voor leefmilieu en voor wel zijn en gezondheid. De voor bije jaren bleek de weten schappelijke kennis over het effect van bepaalde vormen van milieuverontreiniging vaak een onzekere factor te zijn in discussies over concre te dossiers, zoals bijvoorbeeld de dioxinenorm voor huisvuil verbrandingsinstallaties." "De commissie leefmilieu is van mening dat over deze pro blematiek een uitgebreid en grondig debat noodzakelijk is en dat daarbij ook leden van andere commissies en externe deskundigen moeten worden betrokken. De oprichting van een commissie ad hoe en de organisatie van een themade bat kan bijdragen tot een meer duidelijke beleidsvisie op de verhouding tussen milieu en gezondheid en het noodzake lijke overheidsoptreden." Jacques Timmermans Voorzitter van de Commissie voor Leefmilieu, Natuurbehoud en Ruimtelijke Ordening in het Vlaams Parlement Dat de VLD in onze contreien nog maar eens winst boekte en op sommige plaatsen Oost- Europese scores haalde tijdens de laatste verkiezingen, mag eigenlijk geen verbazing wek ken. Nu wij allen aan het brainstor men zijn, is het goed even stil te staan bij dit fenomeen. Stellen dat onze "natuurlijke achterban" uitsterft en er nu nieuwe categorieën mensen in de plaats gekomen zijn die tra ditioneel liberaal stemmen, is slechts ten dele juist. Gaandeweg zijn ze er in ge slaagd ons de wind uit de zei len te halen. Zo zien we dat ze onder meer "vakbonden" heb ben, aan thuisverpleging doen, het verenigingsleven voor een groot deel hebben ingepalmd Inspelend op het toenemende individualisme, heeft men, daar waar men aan de macht is, van het dienstbetoon een topprioriteit gemaakt. Hier wordt letterlijk "a la tête du cliënt" gewerkt. Dit gaat van een oogje dichtknijpen voor allerlei onregelmatighe den, over het regelrecht be voordelen van privé-personen (ten koste van de gemeen schap), als tot het verstrekken van jobs. Voeg daaraan toe dat men we kelijks tot verscheidene malen toe in de (lokale) pers komt en we zijn er. Inhuldigingen, gou den bruiloften: alles is goed om in de kijker te komen. Bekijk eens De Streekkrant, De Beiaard, AZ, Het Laatste Nieuws, enz. Wat kunnen wij hiertegenover stellen Dit wil daarom een pleidooi zijn tot een nationaal wetsont werp voor het ronduit afschaf fen van het "dienstbetoon". Als partij dienen we ons be wust te zijn dat onze tegenstre ver op dat vlak altijd iets meer te bieden zal hebben dan wij, waardoor Jan met de pet zijn mosterd zal blijven halen waar hij te vinden is, spijts alle mooie theorieën Laat ons ook eens een "bur gerkrant" uitgeven met een mogelijkheid voor de lokale afdelingen om tot bij de bevol king te geraken en de investe ring zal zo mogelijk lonender zijn Patrick Moreels

Voor Allen | 2001 | | pagina 5