VROUWEN Mannen willen langer en beter betaald vaderschapsverlof 6 12 januari 2001 - "Voor Allen" "Als het systeem financieel aantrekkelijker en soepeler wordt, dan zullen mannen het vaderschaps- en ouder schapsverlof wel méér gaan gebruiken als 'breekijzers' om er de kwaliteit van hun leven mee te verhogen", aldus SP- Kamerlid Magda De Meyer. De Socialistische Vrouwen hebben een onderzoek gedaan naar de houding van mannen ten aanzien van vaderschaps- en ouderschapsverlof. Hier uit blijkt dat vele mannen lan ger zouden willen thuis blij ven bij de geboorte van hun kind. Dit onderzoek onder bouwt dan ook de resultaten van het sociaal overleg, waar bij vanaf 2002 tien dagen va derschapsverlof zijn voorzien. Momenteel krijgt de man drie dagen verlof (klein verlet) bij de geboorte van zijn kind. Slechts iets meer dan de helft van de ondervraagde mannen weet exact op hoeveel dagen ze recht hebben. In elk geval toont het onderzoek aan dat de mannen dit te weinig vin den. 91% antwoorden neen op de vraag of ze drie dagen ge noeg vinden. Ongeveer de helft van de ondervraagde mannen vindt dat men min stens 10 dagen vaderschaps verlof moet kunnen krijgen aan 100% van de wedde. De vergoeding speelt duide- De Vlaamse Federatie voor Gehandicapten heeft voor de winter 2001 een dubbel aan bod. - Skivakantie in Oostenrijk Van 23 februari tot en met 3 maart 2001 (Krokusvakantie). Voor licht mentaal licht fy siek gehandicapten (geen rol stoelgebruikers) vanaf 14 jaar. Aangepast ski-onderricht, ani matie, daguitstap... - Dagexcursie alternatieve wintersport 14 maart 2001 met bestem ming 's Gravenwezel. lijk een grote rol. We hebben hen ook de vraag gesteld hoe veel dagen ze zelf zouden bij nemen als ze er minder voor betaald zouden worden. Het aantal dagen dat men bijko mend vaderschapsverlof wil bijnemen, vermindert aan zienlijk als de tegemoetko ming kleiner wordt. We zien ook dat de keuze van het aan tal dagen die men zou bijne men afhankelijk is van de groott van het gezinsinkomen, en niet zozeer van het per soonlijk inkomen. We hebben in ons onderzoek ook gepolst naar de keuze om ouderschapsverlof op te ne men. Momenteel hebben mannen én vrouwen elk recht op 3 maanden ouderschaps verlof. In de realiteit merken we echter dat het vooral vrouwen zijn die dit opne men. Uit ons onderzoek blijkft dat als men aan man nen de kans zou geven om het te spreiden over een half jaar (d.w.z. dat men halftijds blijft werken en dus een halftijds Voor alle personen met handi cap. Skiën (indoor op echte sneeuw) kunstlanglauf (op matten). Aangepast aanbod voor rol stoelgebruikers zit skieën huskierijden! Info en inschrijven VFG-Sport St.-Jansstraat 32-38 1000 Brussel Tel. 02-515 02 23/54 Fax 02-511 50 76 E-mailVFG@Soc.Mut.be inkomen ontvangt van de werkgever 10.000 frank ou derschapsverlofuitkering) of over een gans jaar (een jaar 3/4 werken), er dan maar liefst 75% van de mannen ab soluut kiezen voor ouder schapsverlof. Meer dan de helft van de mannen kiezen ervoor om het gespreid op te nemen. Nog maar 13% kiest om geen ouderschapsverlof op te nemen. Opmerkelijk is hier het verschik in antwoord tussen de lagere en de hogere inkomen. Als men de keuze laat, kiezen de mannen met een lager inkomen nog vooral om drie maanden ineens op te nemen (43%) en de mannen met een hoger inkomen wil len het vooral spreiden (72%). De hoofdreden waarom mannen nu geen ouder schapsverlof opnemen is van financiële aard. 76% van de mannen geeft financiële redenen op waarom zij het niet zouden nemen. De aard van het werk is ook een veel voorkomende reden: 36%, 22% yan de mannen zegt geen drie maanden afwezig te kun nen zijn. Voor het beleid is dit onder zoek bijzonder interessant, de twee belangrijkste conclusies: 1. Vaders willen langer va derschapsverlof (minimum 10 dagen), liefst aan 100% van het loon; 2. Vaders willen de bestaan de drie maand ouderschaps verlof opnemen als het beter in de tijd kunnen spreiden. Tot nu toe is de werkgever immers enkele verplicht om drie maanden voltijdes ou derschapsverlof toe te staan. Halftijds kan nu enkel mits akkoord werkgever. In dit licht kadert het wets voorstel van Magda De Mey er en Jan Peeters. Het voorstel wil twee weken verplicht va derschapsverlof invoeren als onderdeel van de 3 maanden ouderschapsverlof. Het opne men van de resterende weken ouderschapsverlof wordt ech ter fundamenteel versoepeld: er is niet langer vervangings plicht noodzakelijk en men kan het verlof opnemen zoals men wil (fulltime, parttime, 4/5, halve dagen...). Het invoeren van een ver plicht vaderschapsverlof in het kader van ouderschaps verlof moet natuurlijk ook voor het gezin financieel haal baar blijven. Daarom wordt in dit wetsvoorstel voor de pe riode van twee weken vader schapsverlof voorzien in een uitkering die 100% bedraagt van het normaal gemiddelde begrensde maandloon van de werknemer. De ouderschaps uitkering wordt vastgesteld op 82% van het normale gemid delde begrensde maandloon van de werknemer. Dit wetsvoorstel is één van de wetsvoorstellen die SP- voolksvertegenwoordigers Magda De Meyer en Jan Pee ters hebben ingediend. De an dere wetsvoorstellen kaderen ook in een betere combinatie van arbeid en gezin. Er zijn nog twee wetsvoorstellen ter verbetering van de moeder schapsbescherming en het verlengen van het moeder schapsverlof van 15 naar 17 weken. Tevens us er een wets voorstel ingediend dat er voor pleit ook aan adoptieouders adoptieverlof te geven? Contactpersonen Voor meer info over het on derzoek kan U terecht bij de Socialistische Vrouwen Vera Claes (02-552 02 64) of Vicky Van Dooren (02-552 02 65). Meer info over de wetsvoor stellen bij volksvertegen woordiger Magda de Meyer (03-771 25 11 of 0476-94 91 31).

Voor Allen | 2001 | | pagina 6