BUITENLAND El Salvador heeft het nieuwe millennium slecht ingezet Persoonlijk Assistentie Budget De nieuwe sociale huurwetgeving 6 9 februari 2001 - "Voor Allen" Aan het "Decreet van 27 juni 1990 houdende oprichting van een Vlaams Fonds voor de Sociale In tegratie van Personen met een Handicap" wordt een extra hoof- stuk toegevoegd. Het 'nieuwe' de creet werd op 17 juli 2000 goedge keurd en verscheen op 17 augustus in het Belgisch Staatsblad. Het is in werking vanaf 1 december 2000. Sinds 1997 experimenteert het Vlaams Fonds in Vlaanderen met het zogenaamde "Persoonlijk As sistentie Budget" of P.A.B., aan vankelijk enkel voor personen met een motorische handicap, later uit gebreid tot personen met een men tale of sensoriële handicap. Een aantal geselecteerde personen met een handicap kregen de mogelijk heid hun eigen assistentie te orga niseren en te betalen. Nu, drie jaar later, is de experimentele fase voorbij en zouden alle categorieën van gehandicapte personen (behal ve doven en slechtshorende men sen) in aanmerking komen voor El Salvador is met zijn 21.041 km2 en een bevolking van 5.650.000 in woners, het kleinste en tevens het dichtstbewoonde land van Midden- Amerika. El Salvador kennen wij hier in België vooral van de zware burgeroorlog die er in de jaren '70/'80 werd gevoerd. Sedert 1992 is er vrede in het land en kon men aan een gestage heropbouw werken. Maar in 1998 passeerde de orkaan Mitch en liet delen van het land ver woest achter, zij het in mindere ma te dan in de buurlanden Honduras en Nicaragua. En nu dit: op zaterdag 13 januari werd het land getroffen door een aardbeving. We hadden hierover een gesprek met Roos Peirsengaele, verantwoor delijke voor de regio Centraal-Ame rika, van het Fonds voor Ontwikke lingssamenwerking (FOS). Kan je iets meer vertellen over de aardbeving die El Salvador trof 'Op zaterdag 13 januari om 11.30 u. beefde een groot deel van de weste een P.A.B. Visueel gehandicapten behoren bijgevolg tot de potentiële doelgroep. Dit wil evenwel nog niet zeggen dat elke visueel gehan dicapte persoon een P.A.B. zal toe gekend krijgen. Men moet beant woorden aan bepaalde criteria die nog in de uitvoeringsbesluiten moeten vastgelegd worden. Wel is gekend dat voor het jaar 2001 de minister 300 budgetten voorzien heeft; uitbreiding zou mogelijk zijn. P.A.B. houdt in dat een persoon met een handicap (de "budgethou der") aan wie een P.A.B. wordt toegekend zijn eigen zorg moet or ganiseren en hiertoe van de over heid een nog nader te bepalen som krijgt. Met dit bedrag kan hij een of meerdere personen in dienst ne men die hem, vooral in het thuis milieu, bijstaan, bv. bij het wassen, aankleden, vervoer, begeleiding, licht huishoudelijk werk (bv. eten opwarmen, opruimen), vrije-tijds- besteding, administratie (corre- lijke kuststreek van Midden-Ameri- ka. Van het Zuidelijke Chiapas in Mexico, tot in Guatemala, El Sal vador en Nicaragua werden schok ken geregistreerd van 6.7 tot 7.9 op de schaal van Richter. In Guatemala was behoorlijk wat schade, maar het aantal dodelijke slachtoffers was miniem, in Nicaragua is de schade zeer beperkt gebleven. El Salvador is zonder twijfel het ergst getroffen.' Waar is het land vooral getroffen 'Op een 12-tal km. van de hoofdstad San Salvador is het rampgebied van Santa Tecla gesitueerd. Door de aardschok van zaterdag raasde een groot deel an de bergkam naar bene den. Ongeveer 300 huizen van de middenklaswijk 'Colinas' werden bedolven onder een metershoge la wine van aarde en stenen. Er is tot op dit moment nog geen zekerheid over het uiteindelijke aantal slacht offers in Santa Tecla. Minstens 600 personen werden reeds van onder het puin gehaald terwijl er nog eens 1.100 als vermist zijn opgegeven. Maar eigenlijk is ongeveer heel het land materiaal getroffen. Huizen spondentie,...). Personen die interesse hebben voor het P.A.B. en die reeds ingeschre ven zijn in het Vlaams Fonds kun nen een dergelijke aanvraag rich ten tot de provinciale afdeling van dit Fonds; dit kan ofwel aan de hand van het document A001 of wel in briefvorm. De aanvragers krijgen voorlopig een bericht van registratie. Ze worden opnieuw aangeschreven zodra het Vlaams Fonds hun aanvraag kan behande len. Wij herinneren eraan dat de Brail- leliga over een multidisciplinair team beschikt, erkend door het Vlaams Fonds, dat de aanvragen kan behartigen. Op te merken is dat de wetgeving ter zake zeer on duidelijk is. Voor nadere inlichtin gen kunnen de provinciale afdelin gen van het Vlaams Fonds worden gecontacteerd: Oost-Vlaanderen 09-225 26 90 Gustaaf Callierlaan 94-96, 9000 Gent. zijn volledig of gedeeltelijk ver nield, ook openbare gebouwen zoals gezondheidsposten, schooltjes, privé-werkplaatsen zoals garages, banken, markten,... de gevolgen voor heel het maatschappelijk leven zijn niet te overzien. Bronnen van de burgerbescherming spreken over de evacuatie van meer dan 16.000 mensen en 403.000 pe- sonen zijn op een of andere manier door de aardbeving getroffen.' Zijn de organisaties, waar mee FOS rechtstreeks werkt, ook getroffen 'FECORAO, een federatie van land bouwcoöperatieven, met zetel in San Miguel heeft ons gemeld dat hun leden in de departementen Usu- lutan en San Miguel zwaar zijn ge troffen. Het gaat hoofdzakelijk om volledig of gedeeltelijke vernielin gen van woningen. Ook het kantoor van de organisatie zelf in de stad San Miguel is voor 40% vernield.' Zal FOS ondersteuning bie den aan deze partner? 'FECORAO heeft uitdrukkelijk om hulp gevraagd en het is dan ook van zelfsprekend dat wij bij zoveel leed zelf in gang moeten schieten. Op ba sis van gegevens van hen hebben wij Op 13 december 2000 ver scheen de nieuwe sociale huurwetgeving in het staats blad. Verschillende bepalin gen hierin hebben gevolgen op de serviceverlening in het OCMW. Het besluit in zijn al gemeenheid streeft een verbe tering van de leefbaarheid na in het algemeen en van be paalde wooncomplexen in het bijzonder. Zo wordt in deze regelgeving de toewijzingsregeling aan voorwaarden onderworpen. Een van deze parameters is de rationele bezetting en de openbaarheid van het toewij zingsreglement. Hier start de rol van het OCMW. Het OCMW kan hier zijn in vloed laten gelden op drie be palingen: de afwijking op de toewijzing voor daklozen, de waarborg en de bemiddeling bij een opzeg. We gaan hier even dieper op in. Het OCMW kan ingrijpen op het toewij- een dossier ingeleverd bij de Belgi sche overheid en wij hopen onder steuning te krijgen voor de bouw van 75 nieuwe huizen en voor het herstellen van 100 gedeeltelijk ver nielde huizen. Op die manier zou den we 175 families kunnen onder steunen. Het gaat uitsluitend om fa milies met zeer bescheiden inko mens. We willen hen vooral helpen door het aanbieden van de bouwma terialen. Voor het bouwen zelf krij gen ze dan ondersteuning van een bouwtechnicus van de organisatie FECORAO.' zingsreglement door voor de daklozen een ruimte op te ei sen. Deze eis kan slechts afge wezen worden door de betrok ken maatschappij na motivatie en dit binnen de tien werkda gen. Het OCMW kan zorgen voor de noodzakelijke huur- waarborg. Het OCMW kan dit doen via een schriftelijke garantie of via een borgstelling in weder zijds akkoord tussen het OCMW en de verhuurder. Bij dit alles krijgt het OCMW nu ook een bemiddelingsrol toe gewezen bij opzeg. Deze rol kan ze opnemen voor inkomens tussen de 480.000 en de 540.000 BEF en onge acht het inkomen als wanbet aling wordt aangehaald voor het geven van de opzet. Tot daar samenvattend de nieuwe sociale huurwetge ving. Firmin Verbrugge Kan de Vlaamse bevolking een steentje bijdra gen 'Uiteraard zijn alle giften welkom. En voor wie het nog niet weet, zijn giften vanaf 1.000,- BF fiscaal af trekbaar.' Uw hulp is nu noodzakelijk en stortingen kunnen gebeuren op het volgend nummer: 000- 0000074-74 met vermelding: 'El Salvador'. FOS en FECORAO danken U, in naam van de Salvadoraanse be volking, voor de ondersteuning. FECORAO werd in 1985 opgericht door 27 coöperatieven uit de oostelijke regio, die de vier oostelijke departementen omvat, nl. Usulutan, Morazan, La Union en San Miguel. In die periode oefende FECORAO vooral politieke druk uit om landhervormingen door te voeren. FECORAO is de federatie van de coöperatieven van landhervormingen van het oosten van El Salvador. Dit heeft resultaten teweeggebracht: 26.000 ha. werden ver deeld over 60 coöperatieven die daarmee 3.700 pesonen toegang tot grond, arbeid en inkomen gaven. Op dit ogenblik gaat de aandacht van FECORAO vooral naar de verdediging en de versterking van de bestaande coöperatie ven die door het proces van privatisering en liberalisering in hun voortbestaan bedreigd worden. Er zijn nu nog 48 coöperatieven aangesloten bij FECORAO. El Salvador werd op 13 januari getroffen door een aardbe ving en heeft uw steun nodig.

Voor Allen | 2001 | | pagina 6