INTERNATIONAAL Hoe consumeren voor een betere wereld De so<iaal-demo<ratie en de opkomst van het redits-populisme 14 23 februari 2001 - "Voor Allen" mers dat een meerderheid van de consumenten "milieuvrien delijker" en "ethischer" wil consumeren. Maar er gaapt een kloof tussen denken en doen. Een verklaring daarvoor kan zijn dat de producten die aan deze keuzecriteria vol doen, niet gekend of moeilijk te vinden zijn. Er is weinig be trouwbare informatie over de ethische en de "groene" eigen schappen van producten, en daar staat tegenover dat er een massa labels in omloop zijn die qua geloofwaardigheid maar mager scoren en dat de reclame ook wel eens een loopje durft te nemen met de waarheid. Het OIVO geeft in deze bro chure ernstige en onafhanke lijke informatie aan de consu ment. Zes producten werden onder de loep genomen: batte rijen, jeans, koffie, afwasmid- delen, verf en wasmiddelen. Alle beschikbare informatie uit publicaties van verbrui kersorganisaties, ecocon- sumptienetwerken, derdewe reldorganisaties over deze producten en hun producenten werd verzameld en verder ge toetst volgens ecologische, so ciale en ethische maatstaven. "Hoe consumeren voor een betere wereld" is een gids met praktisch consumentenadvies over de aankoop van het pro duct, eventuele alternatieven, het gebruik van het product en de afvalverwerking. De realisatie van deze brochu re is mogelijk gemaakt door de steun van de Minister voor Economie. De brochure is verkrijgbaar in het Nederlands en het Frans, tegen de kostprijs van 230 BEF. Bestellingen kunnen ge richt worden aan: Mevrouw Pascale Latour Riddersstraat 18, 1050 Brussel Tel. 02-547 06 24 Fax 02-547 06 01 e-mail Pascale.Latour@oivo-crioc.org. Voor meer informatie: Lea Bosmans 02-547 06 21 Op 5 maart organiseert het in ternationaal secretariaat van de SP in samenwerking met de SP-delegatie in het Euro pees Parlement het tweede Foyer-debat in het Gentse kunstencentrum Vooruit over de opkomst van het rechts- populisme in Europa. In Vlaanderen worstelen we reeds geruime tijd met het fenomeen van het Blok. Ver kiezing na verkiezing wordt, niet het minst in de pers, ge tracht de diepere oorzaken van de groei van extreem-rechts te analyseren om een afdoend antwoord te kunnen formule ren. Maar dat antwoord gaan we niet vinden als we geen ruimer kader zoeken en het debat verbreden. Want rechts in héél Europa verandert? De Oostenrijkse OVP regeert reeds een jaar met Haider. De leider van de Italiaanse conservatieven Ber- tusconi wil met rechtse popu list Bossi in zee gaan. De Brit se Conservatieven mikken op Labour-kiezers met licht ra cistische toonzettingen. De Duitse christendemocraten van CDU en CSU willen met een nogal negatieve benade ring van thema's zoals multi- culturaliteit, migratie en asiel de SPD van de macht verdrij ven. (Haalt de CVP daar zijn mosterd Met 'Leefbaar Ne derland' hebben onze Noor derburen mogelijk nu wellicht wel een extreem rechtse for matie aan hun been. Zijn we getuige van een crisis van de gematigde conservatie ve familie in Europa ten voor dele van een nieuw uiterst- rechts Welke zijn de gevaren voor de democratie en welk antwoord moeten wij daarop geven SP-internationaal heeft, met steun van de SP-fractie in het Europees Parlement, vier pro minente mensen daarover we ten bijeen te brengen. Georgiu Napolitano is Europarle mentslid voor de Italiaanse Linkse Democraten. Hij was lange tijd een van de naaste raadgevers van Ernesto Ber- linguer, de historische leider van het Euro-Communisme en was enige tijd Minister van Justitie in Italië. Zijn analyse aan de vooravond van de ver kiezingen in Italië zal bekom- mentarieerd worden door Ge rard Mortier, intendant van de Salzburger Festspiele en pro tagonist van de strijd tegen ui terst-rechts in Oostenrijk en Jan Blommaert, UG-professor Sociolinguistiek, die onder meer over populistisch taalge bruik publiceerde in Samenle ving en Politiek. Moderator is Knack-journalist Mare Reynebeau, auteur on der meer van scherpzinnige analyses van het Vlaams na tionalisme. Hij moet er ook voor zorgen dat de tussenkom sten snedig zijn en dat de meeste tijd wordt besteed aan de discussie tussen panel en publiek. Afspraak op maandag 5 maart om 20 uur in het Foyer van Kunstencentrum Vooruit in Gent. Wegens het beperkte aantal plaatsen is inschrijving ver plicht. Stefaan Thijs reld" wil het OIVO een bijdra- van duurzame consumptie, ge leveren aan het bevorderen Uit tal van enquêtes blijkt im Met de brochure "Hoe consu meren voor een betere we-

Voor Allen | 2001 | | pagina 14