STANDPUNT Een progressieve Koepelpartij 6 23 februari 2001 - "Voor Allen" Al jaren wordt er ter linkerzij de gesproken over progressie ve frontvorming of over een poging om de progressieve mensen dichter bij elkaar te brengen om uiteindelijk nog méér te kunnen wegen op het beleid. In de jaren zestig was er Collard, in de jaren tachtig was er Van Miert en Tobback, in de jaren negentig was er De Batselier met het Sienjaal. Samen met Kathleen Van Brempt heb ik in een artikel voor het boek van Sven Gatz (VU-ID) een lans gebroken om opnieuw na te denken over één of andere progressieve frontvorming. Want wat stellen we vast: SP, AGALEV, ABVV, ACV(W) maken heel vaak ge lijkaardige analyses over Alweer hebben we moeten ervaren dat sommige SP-ver- antwoordelijken er de voor keur aan geven hun ideeën en zienswijzen via de media be kend te maken i.p.v. die ter discussie te stellen binnen de daarvoor voorziene partij or ganen. Eens te meer moeten we con stateren dat men hiermee het spectaculaire verkiest boven het inhoudelijke. Hoewel wij tegen deze gang van zaken al ontelbare keren geprotesteerd hebben, blijft men deze 'stunten' toch maar verder uithalen. In onze syndicale en politie ke loopbaan hebben wij der gelijke manier van doen nooit gehuldigd. Nooit zijn wij met onze standpunten en stellingnames, die nochtans dikwijls afweken van die van de SP-leiding, naar buiten maatschappelijke problemen die ons als socialisten na aan het hart liggen. Héél vaak ko men deze partijen en vakbe wegingen dan ook met gelijk aardige oplossingen aandra ven. Het uitgangspunt van de stelling van Kathleen en mij is dat we beter met deze organi saties die vaak op dezelfde lijn zitten aan één zeel trekken bij voorbeeld in de regering dan dat we in verdeelde slagorde te werk gaan. Men mag niet vergeten dat de liberalen in de huidige regering de grootste partij zijn en dat ze dus heel vaak een grotere invloed heb ben op de uiteindelijke beslis singen. Als we nu, als progres sieven, een beetje strategi scher zouden zijn, dan zouden we een grotere impact kunnen hebben op de besluitvorming. Indien we als socialisten met de groenen, de progressieve getreden. Altijd hebben wij ze hardnekkig verdedigd in de schoot van de partij (al waren we daarmee menig maal de dissidente stem) en ons na bespreking en discus sie steeds onderworpen aan de beslissing van de meerder heid. Gezien deze, naar ons ge voel, betreurenswaardige fei ten en evolutie die veelal uit profileringsdrang gehuldigd wordt, zijn we nu wel ver plicht ook onze visie t.a.v. een Agalev-SP-VU-ID21- koepel via de pers te kennen te geven. Politiek en politieke partijen Niemand zal tegenspreken dat politieke partijen in ons democratisch bestel een be langrijke rol te vervullen VU'ers, ABVV'ers en ACW'ers véél nauwer gaan samenwerken dan kunnen de progressieven ter linkerzijde de toon en vooral de politieke agenda bepalen. Laten we duidelijk zijn We zullen nooit één grote progressieve partij kunnen maken door al die groepen sa men te klutsen en ik ben er zelfs van overtuigd dat dit niet wenselijk is. We hebben nu éénmaal allemaal ons eigen gedachtegoed (dat wel al om wille van de maatschappelijke evolutie dichter naar elkaar is gegroeid), geschiedenis en stijl. Maar wat we wel zouden kunnen en moeten doen is het bundelen van de krachten en die onder één koepel plaatsen om gezamenlijk onze belang- hebben. Zoals eenieder weet, is politiek een confrontatie van ideeën; het is de strijd tussen verschillende visies en bij het nemen van politieke beslissingen wordt er bijge volg een keuze gemaakt tus sen tegenstrijdige opvattin gen. Vandaar dat politieke partijen er alle belang bij hebben zich duidelijk te identificeren en te profileren en met herken bare programmapunten naar buiten te treden. Precies daarom is het fout naar de toekomst toe te trach ten onder één koepel van ver schillende partijen naar de verkiezingen te trekken. Dit leidt tot verschraling, op pervlakkigheid en onduide lijkheid en brengt de kiezer nog meer, dan thans al het geval is, in verwarring. Daar enboven wordt met het ver vagen van de partijen en de partijstandpunten de demo cratie een slechte dienst be wezen. rijkste tegenstrevers, de rechts-conservatieven en ex treemrechts, die het gemunt hebben op ons sociaal model, die tegen de vakbewegingen zijn en tegen de kleine man, via verkiezingen te lijf te gaan. Als we daarin zouden slagen, zouden we met die progressieve stroming mis schien wel de grootste politiek en veel beter dan nu onze po litieke agenda kunnen uitvoe ren. Dat heeft men in Italië goed begrepen. In Italië werd men geconfronteerd met een steeds agressiever wordend en groeiend rechts en extreem rechts blok (kijk ook bij ons naar de plannen van Ward Beysen om een grote rechts partij te maken), als reactie daartegen hebben de ex-com- munisten (nu links-democra ten) samen met al wie zich links of centrum-links bevond En de SP Als de SP vandaag nog am per 15% van het kiezerskorps kan aanspreken, is dit onder meer te wijten aan haar 'floue opstelling' tijdens de voorbije decennia. De SP moet daarentegen weer zich zelf worden en met duidelij ke socialistische opvattingen en standpunten naar buiten treden. Dan zal zij opnieuw geloofwaardig worden en aan aantrekkingskracht winnen. De SP mag niet aan koepel vorming doen, om te beletten dat de kiezer het verschil en onderscheid tussen haar en de andere partijen niet meer zou kunnen maken. Met dergelijke lijstconstruc- ties ontstaat er immers een groeiende onverschilligheid en een toenemende verloede ring van onze democratie, waardoor partijen als het Vlaams Blok nog meer garen kunnen spinnen. Al leunen sommige politieke partijen in menig opzicht weliswaar aan bij de SP, toch kan niet worden ontkend dat zij op heel wat andere terrei- op het politieke spectrum een front gevormd via een koepel de Olijfboom genaamd. Dat is in het kort het idee dat Kathleen en ik (een maand eerder had Norbert De Batse lier deze piste ook al in een in terview eens aangereikt) heb ben voorwoord in een artikel en waar een beetje onverwacht de nationale pers nogal is op gesprongen? Dit is natuurlijk geen partijstandpunt, maar het is, denk ik, eigen aan een poli tieke partij dat er nagedacht wordt en artikels worden ge schreven over pistes om maxi male invloed te hebben in de samenleving. Stefaan Thijs nen grondig van zienswijze verschillen. Het is precies de taak van de SP en van haar jonge genera tie deze verschilpunten dui delijk in het daglicht te stel len, in plaats van ze door koepelvorming te verdoeze len. Slechts dan zal voor de kiezer klaarheid en duidelijk heid ontstaan en zal de de mocratie er goed bij varen. Indien de SP haar leden en militanten in de toekomst op nieuw meer inspraak geeft en beter betrekt bij de besluit vorming, zal zij opnieuw aan aanzien en geloofwaardig heid winnen. Dan zal zij op nieuw op zichzelf groeien en zal zij geen beroep moeten doen op andere partijen om via koepelvorming aan elec torale betekenis te winnen. De SP zou moeten beseffen, en zij in de eerste plaats, dat zij zonder militanten en le den, en zonder duidelijk her kenbare socialistische strijd punten, haar rol niet meer kan vervullen. Herman De Loor Om in de toekomst de Eerste Minister te kunnen leveren Nee, bedankt

Voor Allen | 2001 | | pagina 6