Meer bewust Socialisme (19) Wijziging in de economische en sociale feiten "Voor Allen" - 6 april 2001 15 De praalwagen van Zacheus a. De vrije mededinging is in grote mate beperkt door de ka pitalistische concentratie, ter wijl de autoriteit over de onder neming niet altijd in handen is gebleven van de aandeelhou ders. b. Het recht op winst van de be zitter van de onderneming is zeer relatief geworden, daar het recht op winst gebaseerd is, enerzijds op de autoriteit over de onderneming, en anderzijds op het risico dat door de bezitter van de onderneming zogezegd wordt gedragen. c. het is niet meer alleen de be zitter die geïnteresseerd is in de onderneming, maar de ganse kollektiviteit (gemeenschap). De onderneming wordt nog slechts naar waarde geschat vol gens de volgende kriteria (maat staf) - de bijdrage die zij levert tot het behoud van het evenwicht van 's lands betalingsbalans (bv. haar exportmogelijkheden). - kortom, van het welzijn van de onderneming hangt het welzijn van de ganse kollektiviteit af. d. wijziging in de omvang van financiële middelen die nodig zijn geworden. Structuur hervormingen Als economische noodzakelijkheid a. de Staat is meer en meer ge roepen om leiding te geven aan de economische aktiviteithet huidige stelsel heeft onder meer het bewijs geleverd van zijn on macht om de nodige welvaart aan de gemeenschap te ver schaffen en te verzekeren (hoog levenspeil bestaanszekerheid) b. de gemeenschap is reeds me nige malen genezend opgetre den om de nadelige invloeden door het kapitalistisch stelsel veroorzaakt zo goed mogelijk weg te werken (sociale zeker heidsstelsels) c. de Staat moet meer en meer voorkomen en als waker waken over het welzijn van de ganse collektiviteit meer en meer tus senkomen in de ekonomische aktiviteit, en dit door aangepas te middelen. d. meer dan eens moest de Staat subsidies schenken, zonder baat en zonder degelijke kontrole, aan diegenen die beweren dat de Staat buiten het eknomisch gebeuren moet blijven... e. de Staat is slecht uitgerust om deze tussenkomsten tot een goed resultaat te kunnen bren gen. f. de Staat moet dus kunnen be schikken over aangepaste in stellingen die een brede consul tatie van alle sociale groepen toelaten. g. deze doeleinden dienen ver wezenlijkt door een planmatige coördinatie van de economische aktiviteit, met daadwerkelijke controle op de toepassing ervan, in alle graden van het bedrijfsle ven, nl. nationaal, op plan van de bedrijfstak, op plan van de onderneming. Als element van gezonde menselijke verhoudingen in de schoot van de onderming a. het wordt nu praktisch alge meen aanvaard - zelf door de meest fanatieke voorstanders van de zogezegde "vrije onder neming" dat om gezonde in wendige betrekkingen in de schoot van de onderneming te verwezenlijken, de onderne ming meer en meer moet be schouwd worden als "arbei dersgemeenschap" waar arbei ders meer verantwoordelijkheid zouden dragen in het bestuur en meer zouden moeten be schouwd worden als "mede werkers". b. het is inderdaad eveneens een algemeen erkent feit dat de ge zonde inwendige sociale ver houdingen o.a. een positief ele ment in de verhoging van de produktiviteit uitmaken. Als socialistisch ideaal Een structuurhervorming van ons maatschappelijk bestel is het voornaamste element uit de beginselverklaring van onze svndikale en politieke organisa ties (beginselverklaring van Quaregnon en beginselverkla ring ABVV). Onze socialistische oplossingen (voorstellen) kunnen redding brengen. (zie Holdings en Ekonomische Demokratie van het ABVV) Bepaling en verklaring van de term "Structuurvormingen Bepalingde term struktuur- hervormingen". zoals gebruikt onmiddellijk na de tweede we reldoorlog van 1940-44. duidt de pogingen aan, die worden aangewend om wijzigingen te brengen aan een bepaalde eco nomische struktuur (organisa tievorm) De volgende overweging wordt er- echter onmiddellijk bijge voegd "Het programma van het ABVV postuleert -de afschaffing van het loon dienststelsel - de socialisatie der produktie- middelen Doordat wij de vaststelling ei sen van organische betrekkin gen tussen werkgevers en werk nemers, erkennen wij stilzwij gend dat wij het kapitalistisch produktie- en distributiestelsel, zij het dan voorlopig, aanvaar den. Deze verklaringen illustreren, zonder dat er bijkomend com mentaar noodzakelijk is, het standpunt van het A.B.V.V., in deze kwestie. Door de Christelijke Volkspartij De demokratische vleugel van de C.V.P. daarentegen verklaar de in een programmabrochure "De C.V.P. wenst dat de sociale evolutie, die thans reeds de me dezeggenschap van de arbeiders rechtvaardigt in de ekonomi sche leiding van het bedrijf en op nationaal plan, hen geleide lijk brengen tot vertegenwoor diging in de raden van beheer der onderneming, onder leiding van het bedrijfshoofd, dat alleen verantwoordelijk is, in het be lang van al de medewerkers aan de produktie en tot voordeel van de nationale produktie". Ook dit standpunt is duidelijk genoeg geformuleerd, zodat commentaar overbodig is (zie later naar de principiële tegen- stelllingen tussen de verschil lende politieke- en syndikale or ganisatie van ons land). Men kan de ekonomie onder verdelen in De Voortbrenging (natuur, ar beid, kapitaal)- De Verdeling (particuliere ei gendom, waarde en prijs Het Ruilverkeer (ruil, vervoer, munt, krediet, handel) Het Verbruik (particulier ver bruik en openbaar verbruik - belastingen). Geheel het ekonomisch leven speelt zich af in de gemeen schap en is mogelijk door de gemeenschap. Dit betekent dat het geheel der mensen betrok ken is. Doch enkelen zijn heer en meester in en over het econo misch leven. Zowel het bedrijf als de bedrijfstakken zijn hun eigendom. Hier spreekt men van autokratie (alleenheerschappij) ten dienste van de plutokratie (de rijken nog rijker maken) ongeacht de ellende of de zorgen van de ge meenschap. Nagenoeg 75% van de Belgische arbeiders zijn te werk gesteld in fabrieken die beheerd worden onder de vorm van naamoze venootschappen en eigendom van 250 fami lies. Demokratie Komt van het Griekse (demos kratia) wat gelijk is aan Volk Kracht Dus alle macht uit het volk Is dus de kracht van het volk om over alles te beslissen wat dit volk aangaat. Men kan de demokratie onder verdelen, naargelang het do mein dat men bedoelt Politieke demokratie (uitgangs punt algemeen stemrecht: één man, één stem) Sociale demokratie (richt zich naar het sociaal gebeuren) Culturele demokratie (richt zich naar het cultureel domein) Ekonomiche demokratie (richt zich naar de eonomische ge beurtenissen) Geheel onze demokratie be perkt zich tot de macht om de Staat te beheren. In werkelijk heid heeft onze demokratie nochtans alle bevoegdheid. Doch door de politieke opvat tingen van de verschillende par tijen, was het niet mogelijk aan de demokratie haar ware inhoud te schenken. Onze Belgische demokratie uit zich in feite enkel door verkie zingen voor Gemeente (gemeenteraad, sche pencollege, burgemeester) Provincie (provincieraad, be stendige deputatie) Gouverneur Parlement (kamer van Volksver tegenwoordigers Senaat) Regering Volgens Abraham Lincoln (pre sident der Verenigde Staten, 1861 - 1965) is demokratie de regering van het volk voor het volk en door het volk. De Webb's hebben dit op uitne mende wijze in hun "Theorie en praktijk van het Britse vak- vereningswezen" (twee delen - uitgegeven 1897) als volgt uit gedrukt "In de demokratische staat is elk individu tegelijk heer en meester Omdat tot waarheid te brengen, veronderstelt dat de kiezer zijn keuze kan doen Echter zonder veel belangstelling en op grond van valse aanduidingen, stemt en delegeerd de kiezer hem aan wie hem moet vertegenwoordi gen en voor hem zorgen moet in het beheer der zaken. Opmerking de demokratie in ons land is zeer jong (16 no vember 1919 eerste verkie zingen met het Zuiver Alge meen Stemrecht). De ekonomie is zou oud als de mens en het Kapitalisme vanaf de Belgische Omwenteling van 1830, door de opkomst van het machinis- me. BesluitHet bedrijf is nu niet een zichzelf besturende ge meenschap (een demokratie). doch staat onder de leiding van een of meer personen, die door buitenstanders daar geplaatst zijn (een autokratie). Zolang de situatie aldus is een de gemeenschap beroofd van een werkelijke medezeggen schap en kontrole, zolang is er een geen sprake van ekonomi sche demokratie. De verwezenlijking ervan, ligt in de historische zending van de werkende klassa (A. Ruiz)

Voor Allen | 2001 | | pagina 15