Discussies partijverniewing geactiveerd c J EDIT0RI AAL GELIJKE KANSEN VOOR IEDEREEN 1 mei 2001 in "Voor Allen" Geef partij terug aan partijleden r "Voor Allen" - 6 april 2001 3 Sinds de politieke intentiever klaring n.a.v. de SP-voorzit- tersverkiezing van Patrick Janssens (oktober 1999) is het partijvernieuwingsproject in een serieuze stroomversnel ling gekomen. In dat proces bleken twee elementen cen traal. Vooreerst was er de "Ta- bas co-brochure" "De nieu we SP; een strategie voor par tijvernieuwing. Dit document was het resultaat van een uit gebreide discussieronde met diverse partij- en nevenorgani saties en afdelingsconsulta ties. Voor onze Federatie ge beurde dit gegroepeerd te Ou denaarde en Herzele. Na de politieke fractiedagen (7 - 8 november 2000) bereikte men een consensus over de doel stellingen van de vernieu wingsopdracht - op een geloofwaardige wij- zebeleid en/of oppositie voe ren ertoe leidend dat een sa menleving wordt gereali seerd waarin iedereen gelijke kansen krijgt om zich te ont plooien - dialoog met de samenleving, open partijwerking - investeren in ideeën en men sen - partij als één geheel in func tie van de doelstelligen - effectief en efficiënt beheer Een tweede beslissende factor was er op 13 januari 2001 met de publicatie van de "Open Brief" over gelijke kansen en strijd tegen sociale ongelijk heid door Patrick Janssens. Deze brief krijgt met 1 Mei e.k. een inhoudelijk verleng stuk met een diepgravender boek. Dit werk zal trouwens dienen als basis van gespreks rondes op provinciaal vlak. De drie Oostvlaamse SP-Fe- deraties organiseren dergelij ke interne politieke discussie op dinsdag 5 juni aanstaande om 20 uur in zaal "Vooruit" te Gent. Partijvernieuwing betekent eveneens investeren in lokale werking. Belangrijke aspecten daarbij zijn het permanent werken met lokale actiemo dellen (twaalf thema's uitge werkt), een lokaal krantje met nationale en afdelingsinfo, de nieuwe opdrachten en taken van CSC-Vormingswerk en SV, evenals het opstarten van een nieuwe jongerenbeweging (zie hierover de afzonderlijke bijdrage in V.A.). Uiteraard is er ook nog de po litieke context. Waarheen met de SP. Discussies over een koepelpartij of samenwerking met andere partijen is een par- rallel proces. Interesse in het vernieuwings project Alle SP-leden zijn van harte welkom op een (eer ste) federale gespreksavond over dit hot item die plaats vindt op dinsdag 17 april e.k. om 20 uur in de bovenzaal van het Bond Moysongebouw, Sportstraat 1 te Denderleeuw. Gelegenheidsdiscussiant is Toon Colpaert, directeur van het SEVI (de studiedienst van de SP) en als zodanig een van de belangrijkste inhoudelijke inspirators van de partij ver nieuwing. Kom dus maar ge rust je mening verkondigen. C.V. SP/CSC-federatie Aalst-Oudenaarde-Ronse nodigt alle geïnteresseerde SP-leden uit tot het bijwonen van twee discussie avonden in het kader van het PARTIJVERNIEUWINGSPROJECT (OPEN BRIEF SP-VOORZITTER P. JANSSENS) 1) Dinsdag 17 april 2001 om 20 uur Bond Moyson, Sportstraat 1 te Denderleeuw Inleiding Toon COLPAERT (Directeur SEVI) 2) Dinsdag 5 juni 2001 om 20 uur Zaal Voorzuit, Sint-Pietersnieuwstraat te Gent Inleiding Patrick JANSSENS (SP-Voorzitter) en andere discussianten van binnen en buiten de SP Noteer alvast deze acitiviteiten in de agenda Met de volgende editie van het "Voor Allen"-Magazine willen we specia le aandacht schenken aan de "1 Mei-viering" in de SP-Federatie Aalst- Oudenaarde-Ronse. Gelieve ons ten laatste vóór 13 april 2001 Uw afdelingsactiviteiten in het teken van "1 mei 2001" te bezorgen voor publicatie. Alvast bedankt voor Uw medewerking. Jonny Lampens, Redactiesecretaris In de Nederlandse Volkskrantvan 8 maart 11. behandelde Phi lip Van Praagpoliticoloog aan de Universiteit van Amsterdam, de politieke betekenis van het toen nog aankomende PVDA-con- gres van 17 maart 2001. De toekomst van de PVDA lag volgens hem slechts in de kans of de partij weer een democratische ledenorganisatie wordt dan wel verder opschuift in de richting van een campagnepartij. De PVDA zit in Nederland een beetje in zak en as. De laatste 10 jaar had de PVDA zich immers ontwikkeld in de richting van een professionele campagnepartij, waarin de leden nauwelijks nog invloed hadden op de koers van de partij. In een campagnepar tij is alles gericht op de beeldvorming en het winnen van de vol gende verkiezingen. Volgens Philip Van Praag bepaalde een kleine groep politici het beleid en werden politieke meningsverschillen en interne kritiek al snel als schadelijk voor de partij gezien. Ik vrees dat ook bij ons de "vernieuwing" van de partij de rich ting inslaat van de strategie van een campagnepartij. Is het af stappen van de organisatie van arrondissementele, democratisch werkende partijinstanties naar andere incidentele activiteiten en festiviteiten als kennis - rondetafels, vierkante tafels of schijn vertoningen als een "partijraad" te St.-Niklaas met vraagstelling en nietszeggend antwoord in 1 a 2 minuten niet een teken aan de wand Wij moeten de weg op van een linkse én boeiende partij, waar zinnige politieke discussies worden gevoerd, waar inderdaad niet krampachtig wordt omgegaan met meningsverschillen en waar standpunten worden ingenomen die niet bij voorbaat al een compromis zijn. De leden moeten dus invloed hebben op het beleid, middels con frontatie en discussie op een niveau zo dicht mogelijk bij hen: plaatselijk en arrondissementeel. Democratische besluitvorming hanteren is niet de gemakkelijk ste weg. Voor de niet-geïnformeerde leden is het onmogelijk, voor politiek geïnteresseerden is het anders ook reeds moeilijk weerwerk te bieden aan politieke professionals" uit de Wet straat, zoals ministers en parlementsleden. De partijvoorzitter moet de ledenorganisatie meer invloed geven op het beleid. Uiteraard moeten wij ook aandacht besteden aan goed uitgevoerde campagnes maar de té sterke stijging van uit gaven voor het in dienst nemen of inhuren van campagne-ex perts en het uitvoeren van verkiezingsonderzoek mogen de mo gelijkheden van de leden om zich met de koers van de partij en de dilemma 's waar de partij mee worstelt bezig te houden, niet in de weg staan. Naar onze basismilitanten luisteren, betekent duidelijke stand punten innemen als linkse "arbeiderspartij", dit laatste in de brede betekenis van het woord. In het centrum zitten de partijen mekaar te verdringen, en wij moeten juist als socialist het ver schil maken. Het bewuste partijcongres van de PVDA heeft ook op dit vlak be sluiten getrokken: zij neemt afstand van het nieuwe marktden ken. Het nieuw beginselprogramma dat werd goedgekeurd be paalt immers dat de PVDA de privatisering van overheidsbedrij ven nog alleen wil toestaan als het vermogen van de overheid om publieke belangen te behartigen, niet wordt aangetast. Het hele hoofdstuk waarin Europa en de markt worden omarmd, werd door het congres afgevoerd voor verdere discussie. Ook bij ons is deze discussie fundamenteel. Het centrale thema "Gelijke kansen" is wel een goed uitgangspunt. Wie zou daar nu kunnen tegen zijn? De middelen en dus het programma om die doelstelling te verwezenlijken is echter veel te vaag en allesbe halve dienstig om ons duidelijk te profileren als linkse partij. Laat ons dus eerst onze politieke boodschap scherper stellen. In de tweede fase, na verkiezingen, kunnen wij uitmaken met wel ke andere progressie ven wij front kunnen vormen om concrete doelstellingen in het beleid te realiseren. 'Olijfboom-coalitie" of andere koepels als benaming doet er niet toe- Jacques Timmermans Vlaams Volksvertegenwoordiger

Voor Allen | 2001 | | pagina 3