Geen geld voor het Antirakettenschild Janssens plaatst gelijke kansen centraal in migratiedebat BINNENLAND 4 6 april 2001 - "Voor Allen" Politici moeten de moed hebben om de nonsens van de Ameri kaanse benadering inzake non-proliferatie aan de kaak te stel len. Aan een zaak hoeft men niet te twijfelen president Bush is vastbesloten om een afvoersysteem tegen ballistische raketten (National Missile Defense, NMD) te houwen. Binnen zijn ad ministratie zijn er intussen voldoende voorstanders van NMD benoemd. Zij gaan uit van de sprookjesachtige voorstelling dat het Amerikaanse grondgebied op termijn onkwetsbaar kan worden gemaakt. Voor het geval dat een hand vol risicostaten (Noord-Korea, Irak, Iran, Libië en Syrië) bin nen vijf a tien jaar in staat zou zijn om de VS met langeaf- standswapens te bestoken, moet er een schild van hon derd onderscheppingsraketten worden opgetrokken, waar ook de bondgenoten onder zouden kunnen schuilgaan. Daarvoor zal dan wel moeten worden betaald en daarover wordt er met de Navo-partners gepraat. Laten we duidelijk zijn: het betreft een schimmig project, niet geschraagd door een duurzame opvatting over veiligheid en gedrenkt in con- frontatiedenken. Om te beginnen is de techni sche haalbaarheid van het pro ject hoogst twijfelachtig. De onderscheppingstechnologie staat nog in zijn kinderschoe nen, hoewel er sinds 1983 meer dan 60 miljard dollar aan werd besteed. Dat Bush vast houdt aan het project en er 50 miljard dollar aan wil spende ren, wil gewoon zeggen dat hij een gewillig oor leent aan het militair-industrieel complex en aan extreem conservatieve raadgevers, die een niet-acute bedreiging tot ongekende pro porties hebben opgeblazen, Europeanen hoeven die be dreigingsanalyse niet te acce- peteren. Het gaat immers om een bedreiging die tot dusver door geen enkele feitelijke waarneming van de Ameri kaanse inlichtingendienst is gestaafd. De simpele gedachte dat het altijd goedkoper zal blijven om meer raketten te produceren dan in afweersys temen te investeren, is nog niet tot in Washington doorge drongen. Voor Europa is dat geen goed nieuws. Blair, Chirac en Schroder hebben vorig jaar vergeefs geprobeerd om de Amerikaanse Senaat te over tuigen het Kernstopverdrag (CTBT) te ratificeren. Dat Bush zich voorneemt om de kwestie niet opnieuw aan de Senaat voor te leggen, is alles behalve een bewijs van geloof in de toekomst van het Ver drag en zorg voor de bondge noten. Zoals het bombarde ment op Irak uitwijst, willen de VS niet gehinderd worden door te veel overleg bij het be teugelen van risicostaten. Noch minder lijkt men zich te bekommeren over goede be trekkingen met Rusland, wan neer Washington het AMB- Verdrag (1972) wil amende ren. Afweersystemen zoals NMD worden, door dat ver drag, verboden. Het vormt de basis van het af- schrikkingsevenwicht en de Russen houden er onvermin derd aan vast uit vrees dat een uitgebreid NMD-systeem de geloofwaardigheid van hun kernwapenarsenaal zal aantas ten. Wie aan het AMB-Ver- drag raakt, verstoort dus niet alleen de afschrikkingsfiloso fie maar ook de diepste gevoe lens van veiligheid van de Russen. Het zou bijzonder on verstandig zijn om Europa een akkoord over NMD op te drin gen. Hier wil de publieke opi nie sowieso niet meer geld uit geven aan defensie, als dat niet gemotiveerd wordt door een grotere bedreiging. Nu vraagt men ons te tekenen voor een peperduur project dat geen antwoord is op een acute bedreiging, niet leidt tot meer veiligheid (voor Europa) en op de koop toe misschien niét eens zal werken. Niemand kan dat van ons verwachten. Het zou daarom goed zijn als de Europese bondgenoten een paar zaken duidelijk maken. Eén. Het NMD-dossier vraagt om een publiek debat. Politici moeten de moed hebben om de nonsens van de Amerikaan se benadering inzake non-pro liferatie aan de kaak te stellen. De SP-kamerfractie vraagt eenr uim parlementair debat over die kwestie. Wellicht kan het Belgische voorzitterschap van de EU te baat worden ge nomen om die zaak aan te kaarten bij de nieuwe veilig heidsorganen van de EU. Twee. Unilateralisme biedt geen antwoord op de nucleai re realiteit. Voor de problemen van non-proliferatie, ontwape ning en wapenbeheersing is een gezamenlijke visie en aan pak onverminderd aangewe zen. Het Non-Proliferatie Ver drag is wat telt, niet NMD. Het Kernstopverdrag en het AMB Verdrag zijn belangrijk, niet de space war-sprookjes. De harde afspraken m.b.t. die verdragen mogen niet worden ondermijnd en moeten onver kort worden nagekomen. In dien er al sprake is van nieuwe rakettenbedreigingen, dan is dat een zaak van iedereen en moet de internationale ge meenschap optreden. Veilig heid is een kwestie van multi laterale oplossingen. Drie. We moeten gezamenlijk formuleren welke acute pro blemen bij een veiligheidspo litiek antwoord vereisen. In de jaren negentig heeft Europa vier bloedige oorlogen ge kend, op de Balkan. Aan de problemen daar proberen we het hoofd te bieden, met een interventiemacht, een stabili teitspact, zorg voor civiele in stellingen en conflictpreven tie, kortom, een breed spec trum aan middelen om con flicten te ontmijnen. Datzelfde spectrum kan ook worden ont plooid om risicostaten weer in het gareel te krijgen. We heb ben nood aan politieke strate gieën t.o.v. die staten. Vier. Geld telt. Geld voor NMD kan nooit goed worden besteed. Het is niet compati bel met andere projecten die aan meer reële behoeften be antwoorden, te weten de Eu ropese defensiesamenwer- king, de snelle interventie macht, de civiele component van die macht en de moderni sering van de (structuren van de) nationale legers. NMD hy pothekeert de vooruitgang die terzake al is geboekt. Vijf. De SP-kamerfractie wil de veiligheidsrelatie met Rus land inhoud geven. Europa en Rusland moeten samenwer ken om de verspreiding van massavernietigingswapens te gen te gaan en de strategische kernbewapening te verminde ren. Niemand, zeker Europa niet, heeft belang bij het ver zuren van de relaties met Moskou. Dirk Van Der Maelen Jan Vermeersch SP-voorzitter Patrick Janssens onderstreept dat integratie pas kan als er op het einde van de rit een job staat. "Dat betekent dat je opleiding kunt eisen en dat je moet af dwingen - tegen discriminatie in - dat opleiding ook werk genereert." Janssens doet zijn uitspraken over integratie en migratie in De Standaard van 29 maart. De krant laat een aantal kop stukken van SP, VLD, CVP, Agalev en het Vlaams Blok aan het woord en sluit daar mee haar serie over immigra tie af. Volgens de SP-voorzitter toonde de rel rond het uitzend bureau Adecco aan dat de dis criminatie nog diep zit. "Als zij merktekens hanteren om immigranten aan te wijzen, deden ze dat toch op verzoek van hun klanten. Daar moeten we iets aan doen". Janssens meent dat de regering de toe lating aan bedrijven om bui tenlandse arbeidskrachten aan te werven moet afhankelijk maken van hun omgang met immigranten nu. Wat de inburgering of integra tie betreft is voor Janssens de hele problematiek van gelijke kansen essentieel. Janssens vindt dat we maar zoveel kun nen eisen als we zelf willen geven. "Taal is natuurlijk be langrijk, maar wat kun je op dit gebied eisen als je het noodzakelijke aanbod nog niet hebt." Op het vlak van het onderwijs moet trouwens herbekeken worden hoe migranten worden geleid naar de juiste opleiding die hun capaciteiten tot socia le promotie volop uitbaat. "Wij blijven voorstander van het migrantenstemrecht", stelt hij nog in de krant. "We zullen het huidige regeerakkoord loyaal uitvoeren, maar ik blijf erbij dat we de logica hebben omgedraaid. Politieke partici patie is een stap op weg naar integratie. Migrantenstem recht moet dus, zeker op ge meentelijk niveau, voor ver werving van nationaliteit ko men." Janssens is ervan overtuigd dat de nationaliteitsverwer- ving iets emotioneels is. "Ik heb me noot zoveel Belg ge voeld als het jaar dat ik in Londen woonde. Mocht ik daar vijf jaar gebleven zijn, dan zou het me logisch gele ken hebben dat ik deel uit maakte van die gemeenschap en er misschien politiek in ac tief wilde worden. Maar dat is iets anders dan van nationali teit te veranderen."

Voor Allen | 2001 | | pagina 4