Stevaert wil dode-hoekspiegel verplichten Iedereen mikt op diensten "Voor Allen" - 6 april 2001 5 Een kleine investering die veel mensenlevens kan redden Elke vrachtwagen heeft twee spiegels aan de rechterkant. Maar in die spiegels kan men niet naar beneden kijken. Er is een dode hoek, onmiddellijk rechts van de cabine. Als een fietser of voetganger zich juist in de dode hoek bevindt, kan de trucker hem onmogelijk opmerken. Met alle gevolgen van dien. Vorig jaar kwamen er op onze wegen 13 mensen om het leven ten gevolge van die dode hoek bij vrachtwa gens. Het aantal gewonden is hiervan een veelvoud. Toch bestaat er een eenvoudi ge oplossing, namelijk de do- de- en blindehoekspiegels (of Dobli-spiegels), die de dode hoek serieus verkleinen. Met zo'n spiegel is de kans al veel groter dat de vrachtwagen chauffeur de fietser of voet ganger naast zijn cabine wel opmerkt. Daarnaast kan ook een nog efficiënter (maar duurdere) camera geïnstal leerd worden, die de kans op een dode hoek helemaal elimi neert. Vlaams minister van Mobili teit Steve Stevaert wil deze spiegels of camera's algemeen verplichten. De bevoegdheid hiervoor ligt echter bij de fe derale minister van Vervoer. Maar dankzij het Koninklijk Besluit met betrekking tot vei ligheidsvoorschriften bij tijde lijke of mobiele werkplaatsen, kan Stevaert nu ook op Vlaams niveau initiatieven op dit vlak nemen. Dit KB verplicht opdrachtge vers om een veiligheids- en gezondheidsplan op te stellen. Deze regeling geldt voor iedereen, dus zowel voor de overheid als voor de privé. Stevaert vindt dat verkeersvei ligheid integraal deel uitmaakt van het veiligheidsplan bij werken die onder zijn be voegdheid vallen. Voor wer ken aanbesteed na 1 mei 2001 moeten de vrachtwagens van aannemers van deze werken uitgerust zijn met die anti-do- dehoek-apparatuur. Deze maatregel geldt enkel voor nieuwe projecten, dit wil zeg gen projecten die na 1 mei 2001 starten. Ook gemeenten, provincies en intercommunales kunnen het gebruik van Dobli-spiegels opleggen bij werken die onder hun bevoegdheid vallen. De SP roept dan ook al haar mandatarissen op om in hun gemeente, provincies en inter communales de nodige stap pen te ondernemen. In Gent is het al zover, in Oostende en Antwerpen zijn ze er mee be zig. Op 1 februari 2001 kondigde Electrabel aan dat de turboli beralisering van de Belgische elektriciteitsmarkt liefst 1.700 banen zu kosten. Is dat de prijs die wij moeten betalen voor het vrijmaken van de Eu ropese energiemarkt? De vraag dringt zich in elk geval op. Het liberaliseren van de markt kwam zeker niet als een ver rassing. Op 19 februari 1999 werd de operatie gestart. Electrabel heeft zich zonder twijfel aan de Europese kalen der aangepast. Toch kwam de aankondiging van de banen die moeten sneuvelen sneller dan verwacht. Tegen 2003 moeten volgens de richtlijn van de Europese Commissie gemiddeld 33% van het elek triciteitsverbruik binnen de Europese Unie zijn geliberali seerd. Volgens bepaalde niet- officiële ramingen zou men nu reeds op meer dan 60% zitten. In verband met de richtlijn over de liberalisering stelde de Europese Commissie twee ge dragspatronen vast. Noordelij ke landen zoals Zweden, De nemarken, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk versnel den de operatie. Zij gooiden hun markten helemaal open, ook voor particulieren die hun eigen elektriciteitsleverancier mogen kiezen net zoals zij een telefoonoperator kiezen. Zui derse landen zoals Frankrijk en lidstaten rond de Midde- landse Zee maar eveneens België en Ierland hielden zich aan de minimumdrempel. Tenminste in een eerste fase. Algemene versnelling Inmiddels liggen de kaarten heel anders. Lidstaten die voor een minimale liberalise ring kozen proberen nu het he le proces te versnellen. Dat gebeurt onder andere in ons land maar ook in Spanje. Sinds 1 juli 2000 kunnen be drijven met een verbruik van minstens 1 GWh zelf hun le verancier kiezen. Alles bij el kaar zijn er afgerond 65.000 Spaanse bedrijven die aan dat verbruik geraken. Wat brengt morgen? Loyola de Palacio, Commissaris voor Energie en Vervoer, stelt voor om de richtlijn aan de nieuwe en snelle evolutie aan te pas sen. Concreet komt het erop neer dat de markt tegen 2005 voor alle verbruikers gelibera liseerd kan zijn. Voor niet- thuisgebruikers moet de hele markt dan al volledig vrij zijn. In 2006 zou eveneens de markt voor gas geliberaliseerd zijn. Toegang vergemakkelijken Voor de Europese Commissie valt de eerste balans positief uit. Toch dient het algemene beeld te worden genuanceerd. "Opdat de gemeenschap ten volle kan genieten van een concurentiële en dynamische markt, moet het versnellen van het liberaliseringsproces tot een situatie leiden waarbij op termijn alle gebruikers recht hebben om hun eigen le verancier te kiezen", zei on langs Mario Monti, Europees Commissaris voor Concurren tie. Dat recht is op het princi pe van het vrije verkeer van energie door de netten geba seerd. Sinds begin van dit jaar heb ben de elektriciteitsproducen ten E.ON (Duitsland), Stat- kraft (noorwegen) en Elsam (Denemarken) de capaciteit op hun vervoernetten gelibera liseerd. Het gaat hier over de netwerken die de elektrici teitsnetten voor hoogspanning van de Scandinavische landen met Duitsland verbinden. Een schoolvoorbeeld van hoe het in de toekomst zou moeten. "Zonder een open en niet-dis- criminerende toegang is echte concurrentie onmogelijk," verklaarde Mario Monti. "Goed ingeplante elektrici teitsproducenten kunnen dan - al naar gelang hun eigen be hoeften - de zeer beperkte ca paciteiten die beschikbaar zijn monopoliseren. Bovendien moeten zonder elektriciteits- handel tussen de lidstaten de klanten nog altijd wachten vooraleer ze van de voordelen of prijsdalingen zullen kun nen, genieten." Het ligt voor de hand dat grensoverschrijdendenetkop- pelingen een conditio sine qua non voor de goede werking van een Europees elektrici teitsmarkt vormen. Het is de enige manier om elektriciteit van de ene lidstaat naar de an dere te brengen. Helaas be staan er op dit ogenblik nog altijd "elektriciteitseilanden" die de uitwisselingen omzeg gens onmogelijk maken. De capaciteit die via grens overschrijdende netkoppelin- gen wordt vervoerd blijft in tussen nog altijd veel te be perkt. In sommige gevallen worden de netkoppelingen zelfs tegengewerkt. De oor zaak ligt voor een stuk bij de akkoorden voor het reserveren van capaciteit op lange ter mijn. Daar wringt het schoen tje. Zonder netkoppelingen geen uitwisselingen en dus evenmin een liberalisering. En in België? Op 29 april 1999 werd in ons land een wet over het liberali seren van de elektriciteits markt van kracht. Deze wet zet de Europese richtlijn in na tionale regelgeving om. Het is nog te vroeg om daar een eva luatie van te maken. De opera tie is nog altijd niet volledig uitgevoerd. Sinds 1 januari 2001 kunnen klanten met een verbruik van meer dan 20 GWh per jaar van de nieuwe maatregelen genieten. Voor dien lag de drempel op het dubbele 40 GWh per jaar. Hoewel de meerderheid van de grote ondernemingen zijn elektriciteitsleverancier vrij mag kiezen valt er toch enige aarzeling waar te nemen. De reden: een legislatieve leemte. België heeft nog altijd geen beheerder voor het vervoernet aangewezen. Onlangs betreur de het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO) dat nog. De ondernemers vonden dat "de liberalisering van de elektriciteitsmarkten in het stadium van de theoretische oefening was blijven steken." De netbeheerder moet in de lente worden aangewezen. Dat is tenminste de bedoeling van de Belgische regering. Een netbeheerder dient de exploi tatie, de ontwikkeling en het onderhoud van de nationale hoogspanningsnetten te ver zorgen. Verder moet hij in staan voor het technische be heer van de elektriciteitsstro men met de buurlanden en moet hij in alle objectiviteit over het evenwicht tussen vraag en aanbod waken. Dat betekent dat de netbeheerder tussen producenten en ver bruikers staat. Tenslotte dient hij ook in te staan voor de con tinuïteit van de levering van elektriciteit. Het is duidelijk dat de rol van een netbeheer der als een motor in het libera liseringsproces moet worden gezien.

Voor Allen | 2001 | | pagina 5