3 GELIJKE KANSEN VOOR IEDEREEN 1 mei 2001 6 6 april 2001 - "Voor Allen" De bal ligt in dit dossier niet al leen in het kamp van de federa le overheid. Vorig jaar aan vaardde het Vlaams Parlement een decreet om de elektriciteits markt in Vlaanderen te deregu leren. De andere gewesten zou den dat voorbeeld moeten vol gen. Zo kan het liberaliserings proces eveneens worden ver sneld. Volgens sommige ex perts is het zelfs niet uitgeslo ten dat de hele Belgische markt tegen 2003 zal zijn geliberali seerd. Vandaar ook de onont koombare - en lopende - her structurering bij Electrabel. Energie en diensten Het openbreken van de ener giemarkt zal tot een nieuwe aanpak leiden. Het gaat niet al leen meer om het produceren van elektriciteit op zich. De nutsbedrijven moeten eveneens inspelen op de noden van hun klanten - waar die zich ook be vinden - en ze een geheel van concurrentiële diensten aanbie den. Omdat de klant duidelijker op het voorplan komt moeten de betrokken bedrijven zich re organiseren. Producenten krij gen concurrenten op hun thuis markten en moeten tegelijker tijd op andere markten slag le veren. In praktijk komt dat dik wijls neer op prijsdalingen, waarmee ze zich in eigen land proberen te handhaven of waar mee ze elder verbruikers willen verleiden. In andere gevallen betekent het overnames om marktaandelen te behouden of te vergroten. De komst van de Duitse produ cent RWE naar ons land illus treert deze evolutie. RWE haal de heel snel 3% van de Belgi sche martk of 10% van het ge- liberliseerde deel van de markt binnen. De eerste klanten beho ren tot de elite van de Belgische industrie: BASF, DuPont, Ford Genk en Tessenderlo. Dat is slechts een voorspel. RWE Plus Belgium bouwt momen teel een elektriciteitscentrale met gecombineerde cycli (gas- stoom) op het BASF-terrein in Antwerpen en de dochter van de Duitse multinational wordt binnenkort gedeeltelijk zelf standig. Het doel is voor ieder een duidelijk: zo snel mogelijk het actieterrein uitbreiden. RWE Plus Belgium haalt daar om de relaties met intercom munales voor de distributie ver der aan en zal zich in een vol gende fase tot de eindgebruiker richten. Het bedrijf wil dan ook gas gaan verkopen. RWE Plus Belgium bestudeert eveneens de mogelijkheid om een hele reeks diensten rond energie aan te bieden. Tegen 2007 wil de onderneming 10% van de Bel gische markt in handen hebben. De komst van grote internatio nale operatoren op de Belgi sche markt - zoals het Duitse RWE - is de voorbode van diepgaande veranderingen. Energieproducenten dromen al lemaal van een nieuwe rol: zij willen zich opdringen als leve rancier van multi-utilities of een waaier aan diensten. Ener gie op zich vormt in deze op tiek geen finaliteit meer. Het le veren van diensten gebasserd op energie heeft een veel hoge re toegevoegde waarde en brengt de producenten tegelijk meer winst op. De grote multi nationals of holdings zijn zich daar terdege van bewust. Tieren op de winsten van hun energie afdelingen zal binnenkort tot het verleden behoren. En kans voor Electrabel Snel, maar niet te snel... Dat lijkt op dit ogenblik de belang rijkste uitdaging voor Electra bel. De grootste Belgische ope rator is altijd een voorstander van liberalisering geweest. Zo stelde Electrabel in 1999 de Belgische regering voor om af te zien van het extra jaar dat ons land kreeg om zich op het libe raliseren van de markt voor te bereiden. Electrabel heeft ook altijd op coherentie bij het liberalise ringsproces aangedrongen en erop gewezen dat de liberalise ring geleidelijk moest worde doorgevoerd. Volgens het be drijf diende de hele operatie in een strikt wettelijk en gepland kader te passen. Beslissingen op korte termijn mochten het doel op lange termijn - het re aliseren van een concurrentiële markt - niet in de weg staan. Nog altijd in 1999 sprak Elect rabel zich uit voor een snellere liberalisering indien tenminste de operatie in de buurlanden eveneens versneld zou worden doorgevoerd. Achttien maande later moet de grootste Belgische speler op deze markt versneld een dubbe le operatie uitvoeren. Zo is nu een herstructurering op de bin nenlandse markt op gang ge bracht maar tegelijkertijd wil Electrabel elders in Europa nieuwe activiteiten ontplooien. In november 2002 stelde Elec- tabel de raad van bestuur voor om van Tractebel de Europese activiteiten in de elektriciteits sector over te nemen. Het voor stel slaat niet alleen terug op de elektriciteitscentrales in Italië, Hongarije en Polen maar even eens op de overname van Trac- tebel-participaties in gemeen schappelijke fdialen in Duits land en Polen. Electrabel wil op die manier zijn interventie capaciteit op de Europese markt vergroten. Verder heeft Electrabel een he le reeks van partnerships afge sloten. In Italië zou een filiaal bepaalde bestanddelen van de ENEL-groep kunnen overne men. In Spanje heeft het bedrijf reeds 5% in Iberdrola, dat een fusie met elektriciteitsprodu cent Endesa achter de rug heeft. Nog van belang in Spanje: een participatie van 10% in Hidro- cantabrico. In Nederland is Electrabel actief via Epon en in Frankrijk via de Compagnie Nationale du Rhöne. Voor Electrabel wordt 2001 een beslissend jaar. Dat geldt even eens voor SPE, het Belgische overheidsbedrijf in de sector van de elektriciteitsproductie. SPE zou een alliantie met een buitenlandse partner, die nog een stuk groter is dan Electra bel, niet uitsluiten... l

Voor Allen | 2001 | | pagina 6