Meer bewust Socialisme (20) (vervolg) Wijziging in de economische en sociale feiten "Voor Allen" - 20 april 2001 19 Siï&un, 3 a a a a a a a a I aaaii na 33 •3 J U h.1 u a j "12 3 3 J o a aa^»M y a f 'JJ l y W f/uét/mi4e - 've/ttia/'tffó é&fca&n Verklaring: deze wijzi gingen beogen vooral een herwaardering van de plaats die de arbeider inneemt in het bedrijfs leven en het bedrijfsle ven zelf. Opmerking: De praktische verwe zenlijkingen die op dit ogenblik in België zijn doorgevoerd (met name de oprichting van een Centrale Raad voor het Bedrijfsleven, de Be drijfsraden en de Onder nemingsraden) worden heel dikwijls bestem peld met de term "struk- tuurhervormingen" Doch dit is ontegenspre kelijk voorbarig, daar nergens de bestaande ekonomische struktuur op diepgaande wijze noch veel minder in de kern wordt aangetast. Deze organen z;ijn slechts van raadgevende aard, en slechts van in formatieve aard voor wat de ondernemingsra den betreft. Grondslagen: De gedachtenstromin- gen die hebben geleid tot de herwaardering van de factor arbeid in het bedrijfsleven, zijn niet kunstmatig tot stand gekomen, zoals wij reeds hebben nagegaan. Integendeel, zij zijn het resultaat van enerzijds ideologische overwegin gen. die zich niet ak koord verklaren met de bestaande economische organisatie, en ook an derzijds van overwegin gen van praktische aard, gesteund op economi sche en sociale feiten. Historische achtergrond: geactiveerd en ontstaan door de bestaande socia le wantoestanden in de loop van de 19e eeuw, is de arbeidersbeweging in de beginne een eenvou dige reaktie tegen de be staande uitbuiting van de arbeiders. a. Haar houding was dus in de eerste plaats de fensief (verdedigend) door oprichting van solidariteitskassen, verbruikscoöperatie ven, aansluiting in bonden enz... Haar eerste eisen waren ei sen van bescherming die hun oplossing von den in de eerste socia le beschermingswet- ten, (zie rubriek socia le demokratie) doch nergens werd geraakt aan de voorrechten van de heersende klas se. b. Haar eerste bedoeling was: vrijwaring en verdediging der on middellijke en mate riële belangen der ar beidersklasse. Haar steeds groeiende macht en invloed, trad dan een tweede fase in van haar aktiviteit, de offensieve (aanvallen de houding) strijd. - Vooreerst op het po litieke plan, door de eis van de politieke demokratie. door de strijd voor het zuiver algemeen stemrecht (zie rubriek politieke demokratie) of één man één stem. -Daarna op het plan der zogenaamde in dustriële betrekkingen (betrekkingen tussen werkgevers en werk nemers tussen pa troon en arbeider) Vandaar de oprichting van Paritaire Commis sies en Werkrechters- raden. (Besluitwet van 9.6.1945 legde het sta tuut en de werkwijze vast van de Paritaire Commissies en de Collectieve Overeen komsten volgen elkaar op). c. Haar onverpoosd stre ven verwekt na de tweede wereldoorlog een derde verschijn sel: de uitbreiding van de demokratie (later spreekt men van de Ekonomische Demo kratie). - De regering, meer en meer geroepen om tus sen te komen in de so ciale en ekonomische ordening van het land, nam het initiatief eerst officieuse en daarna officiële orga nismen tot stand te brengen. Deze moes ten haar toelaten een inzicht te krijgen in de sociale belangen van het land. Zo kwamen achtereen volgens tot stand: 1De Nationale Con ferentie van de Arbeid 2. De Algemene Pari taire Raad 3. De Nationale Ar beidsraad Deze werden in het le ven geroepen door de wet van 29 mei 1952. met als taak adviezen te geven aan de regering en aan het parlement over elke kwestie van sociale aard, die het land aanbelangen. - Vergeten wij niet nog maals de wet van 20.9.1948 (Organisa tie van het Bedrijfsle ven Centrale raad voor het Bedrijfsleven, Bedrijfsraden en On dernemingsraden). Organisatie van het Be drijfsleven wet van 20.9.1948 (Ondernemingsraden, Bedrijfsraden, Centrale Raad voor het Bedrijfs leven) Zie hier een gedeelte uit de voordracht aan de Regent De ondertekenaars van het onderhavig ontwerp hebben het gevoelen, dat ze het eerste stadium van een nieuwe econo mische demokratie ver wezenlijken. Zij willen dat de hierna opgesom de organen, de officiële uitdrukking van de vrije vertegenwoordiging van al de sociale en econo mische belangen van het land wezen, en ze be schouwen namelijk dat de arbeiders het onte gensprekelijk recht heb ben, deel te nemen, zo wel op het algemeen plan dan op het plan van de onderneming, niet al leen aan het opmaken van de sociale regle mentering maar ook aan het bestuur van de economie- Al zo hopen zij de te genstelling op te lossen die ontstaan is tussen de politieke demokratie en de ekonomische macht en de wetten van de po litieke maatschappij en die van de ekonomische maatschappij samen te smelten in het teken van de echte demokratie. Standpunten bii het ver schijnen van de wet: Het is niet overbodig dat wij voorafgaandelijk zeggen dat deze wet een compromis was tussen verschillende standpun ten (partijen en vakbon den). Door het Algemeen Bel gisch Vakverbond Zij werd door het ABVV aanvaard, als overgangsformule naar een andere, die dichter deze doelstelling bena dert. De reden daarvan vin den we terug in een ver klaring van de brochure van het ABVV (Naar de sociale demokratie door deelname van de arbei ders aan het economisch beheer Paul Finet). "Onze gehele gedachte dient in beslag genomen door de verdediging der onmiddellijke belangen van de arbeiders. Wij zijn dus verplicht reke ning te houden met de werkelijkheid en zekere houdingen aan te ne men, die misschien te genstrijdig schijnen met onze doktrine en ideolo gische principes." A. Ruiz a si3 0 J! s 11

Voor Allen | 2001 | | pagina 19