ALGEMEEN Aids wurgt Afrika FOS bezweert de slang SEVI zoekt voor onmiddellijke indienstneming Wijnproefavond met Oxfam Geraardsbergen 2 4 mei 2001 - "Voor Allen" Het Studie- en Documentatiecentrum Emile Vandervelde Instituut (SEVI) is de studiedienst van de SP en zoekt voor onmiddellijke indienttreding in een DAC-project een voltijdse bediende (m/v). Aanwervingsvoorwaarden: - 2 jaar uitkeringsgerechtigd volledig werkloos tijdens de afgelopen 4 jaar; - diploma Hoger Secundair Onderwijs. Taakomschrijving: - administratieve ondersteuning van een groep stafmede werkers (telefoon, agenda, tekstverwerking, klasse ment, opzoekingswerk,...); - praktische ondersteuning bij het organiseren van ver gaderingen, studiedagen, colloquia, e.d. Vereiste vaardigheden: - kennis van Windows 95/98 en Word is vereist (kennis van Access, internet en e-mail is een pluspunt); - zelfstandig en in team kunnen werken; - flexibel en stressbestendig zijn. Hoe solliciteren - Geïnteresseerden sturen tot uiterlijk 31.05.01 een solli citatiebrief met uitvoerig CV naar SEVI T.a.v. Lambert VINCKEN Verantwoordelijke Personeelsadministratie Grasmarkt 105/bus 47 1000 Brussel Telefonische inlichtingen: - Personeelsdienst SEVI: 02-552 02 14 VOOR ALLEN Wereldwijd zijn er op dit ogenblik zo'n 36 miljoen mensen die het HIV virus of AIDS hebben. Vooral in Afri ka is de situatie rampzalig. Twee op drie mensen, acht op de tien vrouwen, negen van de toen pasgeboren baby's die besmet zijn of AIDS hebben, leven in dat continent. Duide lijk Afrika is veruit de meest getroffen regio. Daar is ge middeld 12% van alle volwas senen besmet. Dat heeft gigantische gevol gen. Niet alleen voor de men sen in kwestie zelf. In Afrika raakt AIDS de ganse samenle ving. AIDS ontwricht er het onder wijssysteem er zijn nu al ze ven miljoen AIDSwezen die niet meer naar school gaan omdat ze kostwinner zijn. Op lange termijn betekent dit voor Afrika een ernstig tekort aan geschoolde arbeiders. In de gezondsheidszorg vreet de zorg voor AIDSpatienten 60% van het totale budget op. Bovendien kampt deze sector - net als het onderwijs trou wens - met een serieus perso neelstekort. Ook op econo misch vlak is deze AIDS-epi- demie een catastrofe. De ge volgen ervan zullen generaties lang voelbaar zijn. Deze epidemie zet de ontwik- kelingsklok van Afrika dertig jaar terug. Om daar iets aan te doen, steu nen wij twee projecten van de Zimbabwaanse vakbondskoe pel ZCTU. Deze vakbond wil met haar leden spaarclubs op zetten en akkoorden sluiten met medische organisatie om medicijnen en hulp betaalbaar te maken. Bovendien zét ZC TU turbovormingscursussen op om hun militanten versneld op te leiden tot delegee. Zo wil deze vakbond alle dele- gees die gestorven zijn aan AIDS vervangen en ervoor zorgen dat de arbeiders in Zimbabwe toch vertegen woordigd blijven. Help FOS helpen. Steun de Zimbabwaanse vakbond ZC TU. Ze verdienen het. U kan uw bijdrage storten op reke ningnummer .000-00000074- 74 van het Fonds voor Ont wikkelingssamenwerking, Grasmarkt 105 bus 46 te 1000 Brussel. Wenst U meer inlichtingen over FOS te vernemen dan- kan U terecht op: Grasmarkt 105 bus 46, 1000 Brussel. Tel. 02-552 03 00 - Fax 02-552 02 96 E-mail fos.info@fos.ngo- net.be - www.fos.ngonet.be De wereldwinkels bestaan 30 jaar. Om dat te vieren willen de Geraardsbergse wereldwin kels iets extra doen. In het ka der van de week van de eer lijke handel willen wij onze wijnen uit Chili in de kijker zetten. Met behulp van een wijnkenner willen wij u laten proeven van onze (h)eerlijke wijnen uit het wijnland Chili. Chili is een ideaal wijnland. In 1998 verkocht de groothandel 1,2 miljoen liter Chileense wijn. Grootste invoerder was Delhaize. Met 400.000 liter pakte Oxfam wereldwinkels zeer verdienstelijk de tweede plaats. Zoals bij alle produc ten kopen de wereldwinkels hun wijnen rechtstreeks bij de kleine boeren, georganiseerd in coöperatiees. In Chili zijn dat de Sagrada Familia, Los Robles en Los Perales. Voor veel kleine boeren zijn die wijncoöperaties de enige weg om uit de handen van de com merciële opkopers te blijven. De 16 wijnboeren uit Sagrada Familia zijn allen zonder uit zondering afkomstig uit fami lies van landloze boeren. Een brokje geschiedenis: Het begon allemaal in 1971. Van uit het idee dat wij de der de wereld het best en het eer lijkst konden helpen door hen een rechtvaardige prijs te be talen voor hun producten zijn een aantal naïeve jongeren, dertig jaren geleden, gestart met het idee zelf naar die klei ne boeren te stappen, hen een eerlijke prijs te betalen en het hier op de markt te brengen te gen een prijs die ook voor de mensen hier nog acceptabel is. In het begin was dat nog niet veel zaaks: bonenkoffie in pa pieren zakjes uit Tanzania, Maya-honing uit Guatemala, rietsuiker uit Cuba. Zij start ten in een verkrot winkeltje in Antwerpen. Nu dertig jaar la ter zijn er meer dan 160 win kels, verspreid over gans Vlaanderen, zijn er dergelijke winkels ook in andere landen, is er een heus internationaal netwerk en was de omzet van Oxfam wereldwinkels in Vlaanderen 380 miljoen Bef. Samen met Fair Trade en Ma- gasins du Monde overschrij den zij het half miljard. Dat is veel en weinig. Veel voor de concrete boeren die naast een eerlijke prijs ook een gegaran deerde afzet en prefinancie ring krijgen zodat ze niet moe ten lenen bij woekeraars om hun zaaigoed te kopen. Wei nig als je rekent in van de wereldhandel, wij zitten nog met ettelijke nullen achter de komma. De wereldwinkels moeten dus ook tegen de sche nen blijven schoppen van de politici en van de multinatio nale ondernemingen genre Ni ke en Chiquita. In België haalt de eerlijke koffie momenteel 1%. Ondertussen hebben de wereldwinkels een ruim assor timent interessante producten die ook voldoen aan de eisen van de verwende westerse klant. In toenemende mate vind je er producten met een biolabel. In deze tijd van dioxine en andere crisissen geen nodeloze luxe. De Ge raardsbergse w-winkel kan je vinden in de Volderstraat 203 te Onkerzele. De proefavond heeft plaats op woensdag 9 mei 2001 om 20 uur in het Koetsenhuis, Abdij straat 10 te Geraardsbergen. mm mmmmsmmmmm m mm iw mm Maatschappelijk zetel De Maianderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) sp-fed.aor@skynet.be Administratie-Publiciteit De Maianderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) (fax 055/21.03.04) Redactie De Maianderplein 7 - 9600 Ronse Verantwoordelijke Uitgever Dirk Van der Maelen (Federaal Voorzitter) Hoofdredactie Chris VANC0PPEN0LLE (Federaal Secretaris) Redactiesecretaris Jonny Lampens Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdra gen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Genaamtekende bijdragen vallen volledig on der de verantwoordelijkheid van de steller.

Voor Allen | 2001 | | pagina 2