BINNENLAND Vlaams Parlement debatteert over actuele landbouwproblematiek ledereen heeft recht op een aanvullend pensioen Plannen voor GEN beloven een beter treinaanbod voor de Denderstreek 4 4 mei 2001 - "Voor Allen" Het Vlaams Parlement organi seerde op 20 maart 2001 een actualiteitsdebat over de land bouwproblemen. Gelet op de huidige situatie betreffende de Mond- en klauwzeer epidemie die in onze buurlanden heerst, was het wenselijk aan de Vlaamse Regering te vragen maatregelen te treffen om deze besmettelijke epidemie in Vlaanderen mogelijks tegen te gaan. De actuele landbouwproblema tiek werd door het Vlaams Par lement echter breder bekeken en leverde een aantal aanbeve lingen op voor zowel de Vlaamse als de federale rege ring. Het actualiteitsdebat was op portuun gelet op het feit dat zo wel de Vlaamse regering in het regeerakkoord van juli 1999 en de Beleidsnota Landbouw 1999-2004, als het Vlaams par lement in de met redenen om klede motie van 26 april 2000, een duurzaam landbouwbeleid vooropstellen. De opeenvolgende crisissen in de landbouw - varkenspest, dioxine, BSE, MKZ - maken het voor velen duidelijk dat het gehele landbouwbeleid moet worden georiënteerd naar een kwaliteitsvolle en milieuvrien delijke landbouw. Het vertrouwen van de consu ment kan slechts worden her steld via een aanbod van land bouwproducten waarbij de volksgezondheid prioritair is. Het Vlaams parlement vraagt de Vlaamse regering om 1Een snelle omschakeling naar duurzame landbouw op Belgisch en Europees niveau te bepleiten en op Vlaams niveau uit te voeren. 2. Bij de federale regering te pleiten voor - Een hervorming van het Euro pese landbouwbeleid. - Een aanpassing van het zgn. Blair House Akkoord bij de Eu ropese Unie en WTO, met het oog op het stimuleren van de productie van plantaardige ei witten als vervanging van die- renmeel. - Alle nodige voorzorgsmaatre gelen te nemen opdat de ziekte mond- en klauwzeer geen uit breiding zou nemen. 3. In het kader van de platte landsontwikkeling, maatrege len te némen die de productie van plantaardige eiwitten sti muleert. 4. De financiële tegemoetko ming vanwege de Vlaamse overheid in het kader van de BSE-crisis te beperken tot de periode van 15 december 2000 tot 15 maart 2001, en zo spoe dig mogelijk duidelijkheid te scheppen over de definitieve re geling van de prefinanciering. Jacques Timmermans Voorzitter commissie Leefmilieu en Ruimtelijke ordening in het Vlaams Par lement Frank Vandenbroucke hervormt de tweede pensioenpijler De wettelijke pensioenen (de eerste pijler) zijn het funda ment van ons pensioenstelsel. Ondanks een goede eerste pij ler bedraagt het pensioen van werknemers vaak heel wat minder dan het laatste loon. Om die temgval te beperken, kan de tweede pijler helpen. Die bestaat uit de aanvullende pensioenen die geheel of ge deeltelijk door de werkgever gefinancierd en toegekend wor den. Momenteel is deze pijler nog teveel een extraatje voor de be tere verdieners. Om hieraan te verhelpen nam minister van Pensioenen Frank Vanden broucke een aantal belangrijke beslissingen. Vandenbroucke zorgt voor een betere bescherming van de werknemer door een minimaal beleggingsrendement te voor zien. Er komt regelmatig infor matie over de stand van zaken, de evolutie van het rendement, enzovoort. Tot slot moeten de pensioeninstellingen een beleg gingsbeleid voeren dat reke ning houdt met sociale, ethi sche en leefmilieuaspecten. Binnen de tweede pijler moe ten pensioenplannen per sector een belangrijke plaats innemen. Bij deze onderhandelde collec tieve pensioenplannen zitten werknemers mee aan tafel. Sectorale stelsels kunnen voor het eerst en massaal aanvullen de pensioenen invoeren in veel 'kleine' kmo's en creëren ook voor arbeiders toegang tot de tweede pijler. Vandenbroucke voert in. de tweede pijler solidariteit in. Dat kan door regelingen te voorzien in geval van bijvoorbeeld over lijden en invaliditeit, door bij de pensioenopbouw perioden van ziekte, invaliditeit, (tijdelijke) werkloosheid, zwangerschaps verlof, enz. gelijk te stellen met de perioden waarin normaal wordt gewerkt. Er komen t.wee soorten pen sioenplannen P-plannen (traditionele pen sioenplannen) kennen we van daag vooral bij de traditionele bedrijfsplannen. Zij krijgen geen extra voordelen. SP-plannen (Sociale Pen sioenplannen) worden paritair beheerd en alle werknemers van een bedrijf moeten aange sloten zijn. Zij voldoen aan mi nimale solidariteitsvoorwaar- den. Zij krijgen een bijkomend fiscaal voordeel en mogen bo ven de loonnorm worden toe gekend. Daarenboven worden de kosten voor de werknemer beperkt. Met deze hervorming zorgt Frank Vandenbroucke er voor dat pensioenplannen in de toe komst voor iedereen toeganke lijk zijn, dat ze bij voorkeur voor hele sectoren gelden, en dat er solidaire kenmerken zijn in geval van ziekte, werkloos heid, enzovoort. Vrijdag 20 april 11. gaf de fe derale regering haar goedkeu ring aan een ontwerpsamen- werkingsakkoord over de uit bouw van het Gewestelijk Ex presnet (GEN) Brussel. Het GEN voorziet een forse uitbreiding en verbetering van het treinaanbod in een straal van ongeveer 30 km. rond Brussel. In onze regio reikt de GEN-zone tot Aalst, Zottegem en Geraardsbergen. Het GEN bestaat uit negen treinverbin dingen (R...), waarvan vier in onze regio: Geraardsbergen/Zottegem - Denderleeuw (koppeling van beide treinen) - Brussel - Leu ven (Rl); Geraardsbergen - Edingen - Halle - Brussel - Vilvoorde - Mechelen (R4); Aalst - Denderleeuw - Jette - Brussel Zuid (deels via Noord, deels via Brussel- West) (R5); Aalst - Jette - Brussel Schu- man/Leopoldswijk - Ottignies - Villers-la-Ville (R9). Maximaal zouden op deze verbindingen vier treinen per uur worden ingezet tijdens de piekuren in de week en twee treinen per uur tijdens de dal uren en in het weekend. De realisatie van het volledige GEN is in principe voorzien tegen 2010; de timing is ech ter afhankelijk van belangrijke investeringen die nog moeten gebeuren. Zo is er nood aan een derde spoor tussen Brus sel en Denderleeuw om de combinatie van snelle IC-trei- nen en GEN-treinen mogelijk te maken. Omdat voor de ver binding Geraardsbergen - Me chelen geen infrastructuur werken nodig zijn, wil de fe derale regering deze verbin ding reeds vóór 2005 instel len. Dit ontwerp-samenwerkings- akkoord weerspiegelt de visie van de federale regering op wat het GEN in een maximaal scenario zou kunnen zijn. Over deze visie en over de verdeling van de kosten zal nu onderhandeld worden met de drie Gewesten. Daarbij ligt het voor de hand dat er nog zal worden gesleuteld aan het concept zoals het nu op papier staat. SP-volksvertegenwoordiger en fractieleider Dirk Van Der Maelen is alvast tevreden over deze eerste doorbraak en meent dat hiermee de basis is gelegd voor een gevoelige verbetering van de treinver bindingen vanuit onze regio naar Brussel. De SP zal de plannen ook zelf nauwgezet bekijken en nagaan in hoeverre ze voldoen aan de verwachtingen van de treinrei zigers. Hiertoe zullen we de komende maanden een aantal lokale informatievergaderin gen organiseren.

Voor Allen | 2001 | | pagina 4