Centrum voor Thuiszorg THUISZORG "Voor Allen" - 4 mei 2001 5 De VZW Thuiszorg Bond Moyson Oost-Vlaanderen ontving in het kader van het thuiszorgdecreet een erken ning voor de oprichting van 4 regio nale Centra voor Thuiszorg. Voor de regio Aalst-Oudenaarde verzorgt Geert Goossens de coördinatie. De redactie stelde hem een aantal vragen omtrent dit nieuw initiatief. Bond Moyson bundelt al haar zorgende krachten 1 <4 Voor bijkomende informatie kan u contact opnemen met Geert Goossens De Colfmaeckerstraat 5 - 9620 Zottegem - tel. 09 364 99 22 - fax. 09 364 98 18 Geert, waarom een Centrum voor Thuiszorg? Met de start van de Vlaamse Zorgverzekering op l oktober 2001 wil de Vlaamse regering een sterke impuls geven aan de zorg van chronisch zieken in hun vertrouwde omgeving. Kiezen voor thuiszorg is echter geen eenvoudige beslis sing. Er moeten immers afspraken gemaakt wor den tussen vele partijen: de verzorgende familie, andere familieleden, buren of vrienden, hulpver leners en instellingen die opvang moeten verle nen in crisismomenten. Welke taken krijgt u toevertrouwd? Vanuit het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap kregen deze centra een aantal opdrachten mee. Zo moeten wij: - mensen informeren over erkende voorzienin gen uit de regio en over sociale thuiszorgtege moetkomingen; - mensen adviseren over (im)materiële hulp- en dienstverlening; - vrijwilligerszorg aanbieden; - minstens 40 informatie-/vormingsbijeenkom- sten voor mantelzorgers, vrijwilligers en/of gebruikers organiseren; - informatiebrochures over thuiszorg ter beschik king stellen; - jaarlijks tenminste vijftig mensen met een ern stig, langdurig verminderd zelfzorgvermogen helpen met (im)materiële hulp- of dienstverle ning; -jaarlijks tenminste zestig personenalarmtoestel len uitlenen, onderhouden en de dienst-verle- ning hiervoor organiseren; - tenminste dertig thuiszorgcliënten adviseren over aanpassingen aan hun woning en de hiermee gepaard gaande technologie; - advies verlenen over tenminste twintig verschil lende soorten thuiszorghulpmiddellen. BOND MOYSON Geert Goossens coördinator Centrum voor Thuiszorg Hoe gaat u dit aanpakken? Het Ministerie laat toe dat de centra een deel van hun activiteiten in samenwer king met andere verenigingen organiseren. Aangezien we als Bond Moyson bijna alle thuiszorgdiensten zelf in huis hebben hebben we een goede startpo sitie. Zo kunnen we gemakkelijk de interactie tussen de cliënt, zijn omgeving en de hulp-/dienstverleners centraal stellen. Dit is een voorwaarde om kwaliteit te leveren. Ervaring leert dat het ook een troef is om de eigen diensten te coör dineren om zorg op maat voor onze cliënten/leden te leveren. Dit kan onder andere via een teamoverleg met alle betrokkenen of via het maandelijks zorg- overleg tussen onze thuiszorgdiensten. Zijn er nog andere voordelen aan dit initiatief? De bijzonderste troef lijkt mij ongetwijfeld de bundeling van alle diensten, voordelen en tussenkomsten in één thuiszorgboeket. Daarenboven betekent de installatie van 1 centraal nummer (078 150 160) met onmiddellijke doorver wijzing een gemakkelijke toegangspoort met één contactpersoon/coördinator en een zorgpakket op maat. Wat wil u tot slot nog graag kwijt? Dat de Centra voor Thuiszorg nu al een meerwaarde kunnen betekenen voor zorgbehoevenden, hun omgeving en de thuiszorgpartners lijkt mij duidelijk. Het Centrum voor Thuiszorg is nog in volle ontwikkeling. De juiste fundamen ten voor een stevig huis voor thuiszorg liggen klaar. Als we met z'n allen, via samenwerking en kwaliteit, meebouwen aan dit nieuw project kan het .nog een dikke villa worden. Geert, wij wensen u daarbij alvast alle succes.

Voor Allen | 2001 | | pagina 5