1 mei 2001 SP legt de s r"v. 6 4 mei 2001 - "Voor Allen" In de paars-groene regering voeren de socialistische ministers consequent ons Kiescontact uit. De SP-initiatieven zijn meer dan enkel grote plannen. Ze worden concreet uitgewerkt en leg gen duidelijk sociale accenten in het regeringsbeleid. Aan de vooravond van 1 mei 2001 be zorgen wij u een (onvolledige) greep uit deze realisaties en wat er het komende jaar nog in de pijplijn zit. r&iï- Behoud van een volwaardig pensioen. Gerealiseerd Mobiliteit Dankzij Steve Stevaert rij den vanaf oktober 2000 al le Vlaamse 65-plussers gra tis met de bus en tram. Ook kunnen sinds 1 februari 2000 alle kinderen jonger dan 12 gratis met een bus of tram meereizen. Als kers op de taart heeft de Vlaam se regering het decreet ba sismobiliteit goedgekeurd. Iedereen krijgt daardoor recht op een minimum aan bod van openbaar vervoer. Ook op het vlak van ver keersveiligheid put Steva ert zijn Vlaamse bevoegd heden maximaal uit. Den ken we maar aan het in- gaalverbod voor vrachtwa gens en de dode-hoekspie- gel. Voor de aanleg van fietspaden en de heraanleg van doortochten werden extra middelen voorzien. Elektriciteit We betalen te veel voor on ze elektriciteit. Electrabel wordt daar beter van, de gewone mens niet. Door het elektriciteitsdecreet van Stevaert zal de doorsnee elektriciteitsrekening van een gezin vanaf 2003 met zo'n 5.000 tot 8.000 frank dalen. Daarbovenop zal elk gezin - naast de 100 kwh die we nu al gratis krijgen - er nog eens 100 kwh per gezinslid bijkrijgen. Tegen 2010 moeten energiebedrij ven ook 5 procent van hun elektriciteit produceren via hernieuwbare 'groene' energiebronnen. Het Lenteplan tegen armoede Werk is niet alleen de beste dam tegen armoede, maar ook een belangrijke hef boom voor maatschappelij ke integratie. Het Lente plan van Johan Vande Lanotte zal het aantal men sen dat afhankelijk is van een bestaansminimum op vijf jaar tijd met een derde verminderen en de in stroom naar werk verdub belen. Dit door een verster king van de sociale zeker heid voor de laagste inko mens en het uitwerken van instrumenten om meer be staansminimum-gerechtig den aan een baan te helpen. Ook wie gedwongen is om van het bestaansminimum te leven heeft recht op een menswaardig bestaan. Daarom moeten zowel het bestaansminimum als de inkomensvervangende te gemoetkomingen voor mensen met een handicap met 10% naar omhoog. Het Zilverfonds Tussen 2000 en 2010 ko men er honderdduizend ge pensioneerden bij, in de pe riode 2010 - 2030 achthon derdduizend. Als socialis ten willen we dat iedereen een volwaardig pensioen behoudt. Vandaag, maar ook in 2020 of 2050. Als we minder schulden heb ben, betalen we ook minder rente en kan de overheid meer geld vrijmaken voor de pensioenen. Met zijn Zilverfonds maakt Vande Lanotte het mogelijk de uitgaven als gevolg van de vergrijzing op te vangen. Dit zónder de sociale be scherming in vraag te stel len en zónder de belastin gen te verhogen. Zorg op maat Mensen met diabetes heb ben vaak problemen, zoals voetwonden of nieren die het laten afweten. Als ge paste verzorging uitblijft, verergeren deze proble men. Vandenbroucke wil dit voorkomen door men sen met diabetes een pasje te geven dat toegang ver leent tot een (terugbetaal baar) zorgenpakket. Patiën ten met zeldzame (en vaak dure) aandoeningen kun nen vanaf 1 maart 2001 ook rekenen op een veel snelle re en soepelere terugbe taling door het zieken fonds. En dankzij een mas sale borstkankerscreening kunnen alle vrouwen tus sen 50 en 69 zich om de twee jaar gratis laten on derzoeken. Verhoging uitkeringen en laagste lonen De minimumuitkering voor werkloze alleenstaanden en gezinshoofden steeg met 830 frank per maand. De minimumuitkeringen voor invaliden verhogen vanaf 1 juli met ongeveer 3,5%. De bedragen van de uitkerin gen voor personen met een handicap en van het be staansminimum zullen vol gend jaar 4% hoger liggen dan vandaag. Werknemers met lage lo nen (tot 53.000 frank bruto per maand) betalen sedert vorig jaar minder sociale zekerheidsbijdragen. De vermindering bedraagt maximaal 3.564 frank per maand. Door deze maatre gel verhoogt het netto inko men van ongeveer 550.000 werknemers. Kinderbijslag Er werden een hele reeks sociale correcties doorge voerd in de gezinsbijsla gen. Het gaat om maatrege len die elk op zich weinig kosten en zich richten tot een welbepaalde doel groep, maar die voor de be trokkenen wél een substan tiële verbetering van het gezinsinkomen tot gevolg hebben. Slechts enkele voorbeelden: langdurig werkloze en invalide ge zinshoofden verliezen als ze een tijdelijke job aan vaarden niet langer hun recht op verhoogde kinder bijslag; verhoging van de kinderbijslag voor wezen; en de ongelijke behande ling op het gebied van kin derbijslag werd wegge werkt voor kinderen die worden opgevoed door een homoseksueel koppel. Vrijwilligers Vrijwilligers aan wie for faitaire vergoedingen toe gekend worden, worden niet meer onderworpen aan de sociale zekerheid en moeten dus geen bijdragen betalen. Op voorwaarde dat de vergoedingen kleiner zijn dan 1.000 fr. per dag en 40.000 fr. per jaar. Pensioenen - verhoging minimum De minimumpensioenen voor werknemers en zelf standigen zijn verhoogd. Concreet betekent dit een verhoging van 1.000 fr. per maand voor gepensioneer den zonder gezinslast, en 1.250 fr. voor een werkne mer en 1.333 fr. voor een zelfstandige met gezinslast (en telkens met een volledi ge loopbaan). Voor onvol ledige loopbanen werd een evenredige verhoging van het minimumpensioen toe gepast. Inkomensgarantie voor ouderen Het gewaarborgd inkomen voor bejaarden werd her vormd en heet voortaan In komensgarantie voor Ou deren (IGO). Met de IGO wordt - geleidelijk - een ge lijke leeftijd voor mannen en vrouwen ingevoerd, om 65 jaar te bedragen vanaf 1 januari 2009. Bij samen wonen (gehuwd of niet ge huwd) zal rekening worden gehouden met de bestaans middelen van alle personen die dezelfde hoofdverblijf- plaats delen om het IGO te bepalen. Echte alleenstaan den kunnen aanspraak ma ken op een 50% hogere uit kering. Om een herziening te krijgen van hun rechten moeten minder gegoede ouderen voortaan niet meer zelf het initiatief nemen. De administratie rekent zelf uit waar zij recht op hebben en zorgt ervoor dat zij het gunstigste statuut krijgen. In totaal worden de uitkeringen ook met 6,4% verhoogd in minder dan 1 jaar tijd. Kansen voor oudere werknemers Vroeger werd bij het her vatten van een job als werknemer het nieuwe

Voor Allen | 2001 | | pagina 6