sociale klemtonen "Voor Allen" - 4 mei 2001 7 Gelijke kansen in het onderwijs, opleiding en vorming is voor de SP een prioriteit. loon gebruikt om het wette lijk pensioen te berekenen. Omdat dit bij oudere werk nemers vaak lager uitviel dan het vroeger loon, gaf dit aanleiding tot een lager pensioen. Gevolg: vele ou dere werknemers aanvaar den geen nieuwe job. Deze val werd weggehaald. Nu wordt het pensioen bere kend op het beste loon, eventueel dit van vóór de werkhervatting. Tijdskrediet ambtenaren Een nieuwe regeling laat ambtenaren toe hun loop baan op een soepele manier te plannen, waarbij uitstap- periodes over de hele loop baan in aanmerking kunnen genomen worden voor de berekening van het pen sioen. Deze uitstapperiodes staan wel in verhouding tot het aantal jaren dat men ge werkt heeft. Tweede pensioenpijler De wettelijke pensioenen blijven het fundament van onze pensioenstelsels. Maar vaak biedt het wette lijk pensioen een inkomen dat merkelijk lager ligt dan het loon van net voor het pensioen. Hier kunnen de tweede pijler pensioenplan nen een belangrijke bijdra ge leveren om de inkomens terugval te beperken, op voorwaarde natuurlijk dat ze openstaan voor iedereen en dat solidariteit ook hier kan spelen. Frank Vandenbroucke heeft de tweede pensioenpijler in die zin hervormd. Zo kent hij voordelen toe aan aan vullende pensioenen die via sectorale onderhandelingen werden afgesloten. Zij ko men tot stand via onderhan delingen tussen werkne mers en werkgevers. Sec torale stelsels kunnen voor het eerst op grote schaal aanvullende systemen in voeren in sectoren met veel "kleine" KMO's. Zij bieden voor het eerst toegang voor arbeiders tot de tweede pij ler. Zij bevorderen ook de solidariteit tussen de onder nemingen en tussen de werknemers uit de sector. Naast een degelijke en ro buuste eerste pijler, waar de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dra gen, kan onze maatschappij het zich ook veroorloven een fiscaal voordeel te ge ven om pensioenrechten op te bouwen in de tweede pij ler. De omgekeerde herver deling kan in de tweede pij ler bijkomend beperkt wor den door het invoeren van solidariteit. Samengevat: met deze hervorming zorgt Frank Vandenbroucke er voor dat pensioenplannen in de toekomst voor ieder een toegankelijk zijn, dat ze bij voorkeur voor hele sec toren gelden, en dat er soli daire kenmerken zijn in ge val van ziekte, werkloos heid, enzovoort. Copernicus De volledige hervorming van het federaal overheids apparaat door Luc Van den Bossche, het zogenaamde Copernicusplan, draait op volle toeren. De hervor ming moet leiden tot een betere dienstverlening aan de burger en het creëren van een werkomgeving waar de ambtenaren zich thuis voe len en zich kunnen ontwik kelen. Lokale werkwinkels Wie vandaag in Oostende, Antwerpen, Gent of Hasselt alles over werk wil weten, stapt een lokale werkwinkel (LW) binnen. Tegen het einde van dit jaar wil Re- naat Landuyt er 73 geopend hebben. In een LW kan ie dereen die iets wil weten over werk, werk zoekt of een job aan te bieden heeft, terecht. Ook als je een op leiding wil volgen of een at test nodig hebt, is er nu slechts één adres dat je moet kennen. Met de LW's wil Landuyt ook de zoge naamde diensteneconomie aanwakkeren. Bij mensen die fulltime werken of ge pensioneerden die heel hun leven hard hebben gewerkt, is er een groeiende vraag naar hulp in het huishou den, naar meer en betere kinderopvang, naar hulp voor kleine klusjes. Deze 'hulp' zal binnenkort 'te koop' zijn in de LW's. Door deze dienstverleningen kunnen mensen 's avonds en in het weekend meer tijd vrijmaken voor hun kinde ren, familie en vrienden of voor hun hobby's, en wor den andere mensen aan een job geholpen. Akkoord social profit Om de werkdruk in de so cial profitsector te vermin deren voerde Landuyt op 1 januari 2001 een zorgkre- diet, een loopbaankrediet en landingsbanen in. Werknemers met een zwaar ziek kind of familielid zul len via het zorgkrediet vol- of deeltijdse loopbaanon derbreking kunnen nemen om voor hun familie te zor gen. De federale premie wordt aangevuld met een maandelijkse Vlaamse aan moedigingspremie van 17.000 frank. Het zorgkre diet kan eveneens worden opgenomen voor drie maanden ouderschapsverlof voor vrouwen én mannen. Er wordt eveneens een loopbaankrediet ingevoerd. Dit krediet van maximum 1 jaar wordt opgebouwd tij dens de loopbaan, en kan worden opgenomen naarge lang de eigen persoonlijke voorkeur. De werknemers ontvangen dezelfde aan moedigingspremie van 17.000 frank. Aan werkne mers ouder dan 50 jaar met een anciënniteit in de sector van minstens 20 jaar wordt de kans geboden op een halftijdse landingsbaan. Zij ontvangen een maandelijk se Vlaamse aanmoedigings premie van 15.000 frank. Via deze landingsbanen wordt vermeden dat werk nemers vroegtijdig uitstro men uit de social profitsec tor en dat hun waardevolle kennis en knowhow voor de sector verloren gaat. Regulariseren DAC Op 1 januari 2001 realiseer de Landuyt een oude SP- eis: de zogenaamde nepsta- tuten werden geregulari seerd. Hiermee wordt een schrijnende toestand, die nu reeds bijna 20 jaar aans leept, eindelijk recht gezet. Het loon van meer dan 6.000 DAC'ers werd opge trokken tot het loon dat ge bruikelijk is in hun sector. Bovendien krijgen ze een volwaardige arbeidsover eenkomst, waar ze zich vroeger nog steeds in het statuut van werkloze bevon den. Onze prioriteiten de komende maanden Fiscaliteit De belastinghervorming moet van nu tot 2006 stap voor stap doorgevoerd wor den. Voor ons moeten de eerste stappen die gezet worden vooral aan de lage re inkomens en de brede middengroepen ten goede komen. Het belastingkre diet voor inkomens onder de 500.000 frank, de verho ging van het belastingvrij minimum voor gehuwden, de belastingvermindering voor gehuwde gepensio neerden en de hogere af trekken via de forfaitaire beroepskosten voor de ge wone werknemers, staan in onze agenda helemaal bo venaan. De hervorming zal een sociale hervorming zijn, die het stelsel meer herverdelend maakt dan het nu al is. Op het einde van de rit betaalt iedereen min der belastingen, maar pro portioneel zullen de rijken meer betalen dan nu. Gezondheid Nog dit jaar start Vanden broucke met het systeem van de Maximumfactuur. Hiermee betaalt niemand meer voor gezondheidskos- ten dan een duidelijk op voorhand bekend bedrag, afhankelijk van het inko men. Vandenbroucke werkt ook aan een grondige her vorming van het genees- middelenbeleid. De proce dure om nieuwe genees middelen terugbetaalbaar te maken, wordt korter. Vanaf 1 juni wordt een neiuwe te rugbetalingsregeling van kracht die het gebruik van goedkopere, zogenaamd generische geneesmiddelen aanmoedigt. Onderwijs De democratisering van het onderwijs heeft niet het ver hoopte resultaat opgele verd. Terwijl kennis steeds belangrijker wordt, wordt de kloof tussen laagge schoolden en hoogge schoolden steeds groter. Om alle kinderen gelijke kansen te geven, moeten we meer investeren in jongeren die van thuis uit minder meekrijgen. Onderwijs moet meer op maat van de leerlingen gesneden wor den. Opleiding en vorming in de bedrijven moet er voor iedereen zijn. Gelijke kansen in het onderwijs, opleiding en vorming is voor ons dan ook één van de topprioriteiten van dit decennium. Kijk- en luistergeld Last but not least... Steve Stevaert kondigde vorig jaar reeds aan dat de SP van die afschaffing van het kijk en luistergeld een prioriteit maakt. In onze informatie maatschappij is dit niet al leen een ouderwetse belas ting, het is ook een zeer on rechtvaardige belasting. Ie dereen betaalt namelijk evenveel, arm of rijk. Laat er dus geen twijfel over be staan: de SP blijft ijveren voor de volledige af schaffing van het kijk- en luistergeld.

Voor Allen | 2001 | | pagina 7