REGIONAAL Burgemeesters van Geraardsbergen, Zottegem, Herzele, Brakel en Lierde voor uitvoering nieuw tra<é N42 Ronse anders bekijken Moeder- en Vaderfeest te Geraardsbergen "Voor Allen" - 4 mei 2001 9 De N42 is al sinds geruime tijd een meer dan beruchte route. Deze weg, die Geraardsbergen verbindt met Zottegem, maar ook met de E40 (of 'zou moe ten verbinden'), heeft zich een kwalijke reputatie opgebouwd omdat hij vooral ter hoogte van Steenhuize-Wijnhuize al heel wat verkeersslachtoffers heeft gemaakt en dringend aan ofwel verlegging, ofwel renovatie op zijn huidig tracé toe is. Precies over dat laatste punt be staat grote onenigheid. De groene beweging en het Actie comité N42 zijn van oordeel dat de weg op zijn huidig tracé moet blijven, de overgrote meerderheid van de omwonen den en betrokkenen zien dat evenwel niet zitten en pleiten resoluut voor een nieuw tracé. Voor dat laatste opteren nu ook de burgemeesters van Ge raardsbergen, Zottegem, Her zele, Brakel en Lierde. Ze zijn op 11 april samengekomen en hebben zich op 20 april met een schrijven gericht aan minister president van de Vlaamse Re gering met het verzoek minister Stevaert aan te zetten om zo spoedig mogelijk zijn fiat te ge ven aan het nieuwe tracé. Ge zien de vele ongevallen kan wachten nu echt niet meer Twee actiecomité's Zoals gezegd, zijn de meningen verdeeld. Ten eerste is er het Actiecomité N42. dat ijvert voor het behoud plus de reno vatie van de huidige bochtige N42. Dat comité wijst er vooral op dat door een nieuw tracé veel landbouwgrond zal inge nomen worden en dat een aan tal groenelementen verloren zullen gaan. Het Comité N42 Stem van Wijnhuize daarentegen is de ongelukken meer dan beu en geeft dat ook al jarenlang te kennen door opschriften en spandoeken langs de weg. Zij eisen een nieuw tracé waarvoor overigens al een brug is ge bouwd die er nu als een zinloos kunstwerk bijstaat. De knoop dient doorgehakt te worden en al vóór de verkiezingen kwa men de regionale politieke zwaargewichten samen om overeen te komen van de N42 geen verkiezingsthema te ma ken. Ze bepaalden toen ook een gezamenlijk standpunt, dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet: enkel het nieuwe tracé is een realistische optie en te vens de enige wissel op de toe komst. Waarom het nieuwe tracé? De N42 is nu ingedeeld bij de primaire wegen van tweede ca tegorie. Dit houdt in dat de weg momenteel zowel een 'verza melende' als 'verbindende' functie heeft. Op dit ogenblik is de combinatie van deze twee functies niet langer houdbaar. Ziehier waarom. Als 'verbindende weg' ver werkt de weg, meer bepaald de doortocht te Steenhuize-Wijn huize, het plaatselijke verkeer op de verbinding Herzele (Sint- Lievens-Esse Steenhuize) en Zottegem. Als 'verzamelende weg' brengt de N42 rechtstreeks het verkeer samen uit kleinstedelijke gebie den zoals Zottegem en Ge raardsbergen en onrechtstreeks het verkeer uit de kleinere ge meenten via de dwarsende en de erop aansluitende wegen N460 (Nieuwerkerken, Haal- tert, Aspelare, Geraardsber gen), N8 (Ninove, Brakel, Ou denaarde), N46 (Aalst, Zotte gem, Oudenaarde) en N415 (Oosterzele, Zwalm, aanslui tend op de N8). De aldus beko men verkeersstroom op Vlaams niveau moet vooral toegang krijgen op het hoofdwegennet. Dat is in de eerste plaats de E40-autosnelweg. De ene functie hindert de ande re dus, maar er is meer. De af werking van de N42 is nu voor waar een noodzaak geworden wegens tal van andere redenen. Economische noodzaak Het hele Zuidoosten van Oost- Vlaanderen en vooral Ge raardsbergen wacht nog steeds op zijn ontsluiting. Door de on toereikendheid van de bestaan de N42 blijft een hypotheek rusten op de aantrekkelijkheid van de Zuidoostvlaamse regio als vestigingsplaats voor bedrij ven. Is het niet erg vast te stel len dat sommige bedrijven in de streek precies daardoor al weggetrokken zijn naar andere regio's waar men hogere steun- toelagen hanteert en waar ook grotere perceelsoppervlakten ter beschikking worden gesteld Goede economische funda menten zijn op hun beurt een waarborg voor een betere te werkstelling en minder kansar moede en verder voor stads kernvernieuwing en kwaliteits volle, aantrekkelijke huisves ting in de binnenstad. Boven dien voor kwantitatieve en kwalitatieve heropleving van middenstand en horeca. Het initiatief van de burgemeesters Om alle bovengenoemde rede nen zijn de burgemeesters van de betrokken gemeenten gestart met een zwaar parlementair ini tiatief. Naast Herman De Croo (burge meester Brakel, Minister van staat en Kamervoorzitter), en Herman De Loor (burgemees ter Zottegem, Vlaams Volks vertegenwoordiger), zijn dat Guido De Padt (burgemeester van Geraardsbergen), Mare De Brakeleer (burgemeester Lier de) en Johan Van Tittelboom (burgemeester Herzele). Concreet vragen zij minister Stevaert nog vóór einde mei te beslissen dat voor de omleg ging van de N42, het nieuwe tr acé dus, het licht op groen wordt gezet. Ze werden in hun verzoek gesteund door de be volking en wijzen er de minis ter op dat de betrokken bevol king wegens het bijzonder gro te aantal al gebeurde ongeluk ken tegen de Vlaamse Regering wel eens gerechtelijke acties zou kunnen ondernemen. Hopelijk komt het echter zover niet. De rechttrekking is van vi taal belang voor de ontsluiting van Zuid-Oost-Vlaanderen. De burgemeesters hebben er overi gens geen bezwaar tegen dat, zo nodig in een latere fase, de huidige 'oude' weg op zijn beurt zou worden aangepast om de verkeersveiligheid al daar te verhogen. Zij nodigen de minister ook uit desnoods zelf ter plaatse te komen kijken. Afwachten Duizenden kijken nu met span ning uit naar de reactie van mi nister Stevaert. De rechttrek king is de enige realistische op tie. Wij houden onze lezers alvast op de hoogte van zodra we meer nieuws hebben Aan de vooravond van 1 mei is het gebruikelijk om de her innering levendig te houden aan de sociale verworvenhe den die dankzij de socialisti sche beweging tot stand kwa men. Vele jongeren, maar ook ouderen, beseffen onvoldoen de dat bijvoorbeeld de sociale zekerheid, welvaart en welzijn niet zomaar uit de lucht geval len zijn. Daarvoor is een ja renlange onafhoudende strijd gevoerd. Die strijd is nog lang niet gestreden. Een gelijke kansenbeleid is nu aan de orde. De inzet is om er voor te zorgen dat ook de minstbedeelden kansen krij gen om deel te nemen aan de maatschappelijke welvaart. Het is weer de SP die het voortouw neemt om dit te re aliseren. Ook op lokaal vlak wenst de SP te werken aan een echt so ciaal beleid dat gestoeld is op sociale rechtvaardigheid. Dat is geen gemakkelijke op dracht. Het is veel eenvoudi ger om langs de kant te staan roepen hoe slecht alles wel gaat en de steen te werpen naar dezen die hun nek uitste ken om er iets aan te doen. Daarmee los je het probleem natuurlijk niet op. Het draagt enkel bij tot het verzuren van het politiek bewustzijn. De besturen van de afdelingen VFG en SVV Geraardsbergen hebben het genoegen u allen uit te nodigen op het 'Moeder en Vaderfeest' op zondag 20 mei 2001 om 14.30 uur in de zaal BM (ingang Bokerstraat) te Geraardsbergen. Programma: - Verwelkoming van de deel nemers - Koffie en gebak - Muzikaal opgeluisterd door Jean Monnet met de show '25 jaar Jean Monnet'. - Gastspreker: Marcel Van Mello, gewestverantwoorde- lijke - Een verrassing voor alle aan wezigen. De deelname: 150 fr. voor de leden Het wordt hoog tijd dat wij met z'n allen onze schouders zetten onder een positieve aanpak van de maatschappe lijke problemen waar we voorstaan. Met de SP in het stadsbestuur worden er ernsti ge inspanningen gedaan om bijvoorbeeld werkloosheid en kansarmoede te bestrijden. Resultaten zijn daarom niet al tijd Op korte termijn zichtbaar. Daarvoor is de problematiek te veelomvattend. Maar er zit beweging in De mensen verwachten te recht veel van de politiekers. Maar zij beseffen misschien onvoldoende dat niet voor elk invididueel probleem onmid dellijk een oplossing kan ge boden worden. Ronse anders gaan bekijken, dat is mijn boodschap. Willen zien dat de SP in het stadsbe stuur werkt aan de uitbouw van onze stad. Willen zien dat er inspanningen gebeuren om moeilijke problemen op een democratische manier op te lossen. Zich niet laten meesle pen door de profeten van het ongenoegen en de antipoli- tiek. Enkel op die manier kun nen wij naar de toekomst toe verzekerd zijn van een leef baar stadje waar we fier op kunnen zijn Chris Van De Wijgaert 200 fr. voor de niet-leden Kinderen tot 12 jaar gratis. Inschrijven kan tot 18 mei 2001 bij de bestuursleden van SVV en VFG of in BM, Vre- destraat 41 te Geraardsbergen. SW-Brakel De SVV-afdeling Brakel no digt al zijn leden uit naar de volgende bijeenkomst op woensdag 9 mei 2001 om 19 uur in de Bibliotheek, Tirse 1 te Brakel. Op het programma o.m. een voordracht met als thema 'Ouderschap na echtschei ding' door Mireille Jacobs. Iedereen is hartelijk wel kom.

Voor Allen | 2001 | | pagina 9