BINNENLAND c SP en AGALEV eisen opschorting samenwerkingsakkoorden van EU met Israël Vraag van Dirk Van der Maelen aan de Eerste Minister over "de plannen van president Bush met betrekking tot het ruimteschild" 4 18 mei 2001 - "Voor Allen" Mijnheer de Voorzitter, Mijnheer de Minister, Collega's, wie er nog aan twijfelde heeft begin deze week zekerheid gekre gen. President Bush heeft aangekondigd het groen licht te geven om voluit te gaan voor de installatie van een ruimte schild. De SP vindt dit reeds langer dan vandaag een bijzonder nef aste en gevaarlijke ontwikkeling. Met een dergelijk schild komt er, ons inziens, niet meer maar minder veiligheid in de wereld. We vrezen dat het nastreven van dit ruimteschild zal leiden tot een nieuwe wapenwedloop die de onveiligheid al leen maar zal vergroten. Bovendien is de SP van oordeel dat het schild evenmin meer veiligheid zal bieden aan de Ver enigde Staten. Een ruimteschild is een antwoord op de ver keerde dreiging. Het is duidelijk dat de Verenigde Staten die hun wereldrol opnemen, vrees moeten hebben voor terroris tische acties. Dergelijke acties wend je echter niet af met een ruimteschild! Voor de SP is het zonneklaar dat dit project is ingegeven door de belangen van de militaire industrie. Na.de 60 miljard dollar die reeds werden geïnvesteerd in het pro ject, plant men een bijkomende investering van meer dan 100 miljard dollar. Voor de SP is het duidelijk dat er op wereld vlak veel grotere uitdagingen zijn waaraan dit geld beter be steed kan worden dan aan een ruimteschild. President Bush heeft aangekondigd dat hij inzake dit project contact zal op nemen met de bondgenoten van de NAVO. Mijnheer de Minister, heeft de regering haar positie ter zake reeds bepaald? Bent U van plan in het licht van het Belgisch Voorzitterschap een gezamenlijk standpunt van de Europese Unie uit te werken? (Het antwoord werd verstrekt door de vice-eerste Minister en Minister van Buitenlandse Zaken) Minister Louis Michel: Mijnheer de Voorzitter, Collega's, de Minister van Landsver dediging en ikzelf hebben reeds hun bezorgdheid geuit inza ke het ruimteschild. Wij zijn ervan overtuigd dat het gevaar lijk is dit project te steunen omdat wij vrezen dat de wapen wedloop erdoor opnieuw zal worden aangewakkerd. Langs diplomatieke weg proberen we de Amerikanen te overtuigen het project op te bergen. Ik heb dit standpunt reeds officieel meegedeeld op de laatste ministervergadering van de NAVO waarop Colin Powell was uitgenodigd. Wij hebben met Po well over het Amerikaanse voorstel gedebatteerd. Hij heeft ons verzekerd dat de Verenigde Staten inzake dit project diepgaande discussies plannen met de NAVO-lidstaten en de Europese Unie. Wij moeten de diplomatieke acties hun werk laten doen en hopen dat de Amerikanen hun standpunt wij zigen. Ik ben ervan overtuigd dat dergelijk schild zeer negatieve ge volgen zal hebben en de wapenwedloop opnieuw zal aan wakkeren. Tijdens het Belgisch Voorzitterschap zullen wij ernstige inspanningen doen om de installatie van een ruimte schild te voorkomen. V Op een gemeenschappelij ke persconferentie hebben Agalev en SP de opschor ting geeïst van de samen werkingsakkoorden die de Europese Unie heeft afge sloten met Israël. De twee regeringspartijen doen dit om de Israëlische regering een krachtig en kritisch signaal te geven opdat zij het vredesproces, opge start door de conferentie van Madrid, nu daadwer kelijk tot het einde zouden doorzetten met de afslui ting van een duurzaam ak koord. Voorts willen SP en Agalev, aan de vooravond van het Belgisch voorzit terschap van de EU, Euro pa aanzetten een grotere politieke rol te spelen in het vredesproces in het Midden-Oosten. Naast de opschorting van die akkoorden, vragen de Groenen en de Vlaamse Socialisten dat de Belgi sche regering concrete maatregelen neemt tegen de schending door Israël van de bilaterale douane akkoorden. Het gaat daar bij om de uitvoer door Is raël tegen gunstige voor waarden van producten die uit de bezette gebieden ko men en ten onrechte een Israëlisch label krijgen. Voorts vinden SP en Aga lev de invoer van militaire goederen uit landen die in oorlog zijn zoals Israël nu, onaanvaardbaar. Beide partijen zijn tot dit initiatief gekomen na een grondige evaluatie van de gebeurtenissen van de jongste weken en maanden sinds het aantreden van de regering Sharon, aan het hoofd van een coalitie van Likoud, Labour en enkele extreemrechtse partijen. Vooral de strategie van het opvoeren van geweld door de Israëlische regering, met nu al meer dan 400 slachtoffers vooral aan Pa lestijnse zijde, de perio dieke invasies van gebied dat door de vredesakkoor den van Oslo aan de Pale stij nen werd gegeven en het risico van escalatie van het geweld in het hele re gio door de Israëlische bombardementen in Li banon, springen daarbij in het oog. Alleen toenemende inter nationale druk, omgezet in concrete beleidsdaden, zal de Israëlische regering er toe aanzetten de vredeson derhandelingen effectief tot een duurzaam akkoord te laten komen, zo menen SP en Agalev. Politieke en economische sancties te gen de Israëlische regering zijn onafwendbaar gewor den gezien de voortduren de schending van alle in ternationale afspraken. Beide partijen, Israël en de Palestijnen, dragen een verantwoordelijkheid in het zoeken naar een oplos sing. Maar nu is duidelijk dat de Israëlische regering de eerste stap moet zetten, hoewel ook aan Palestijnse zijde sommige groepen zich schuldig maken aan extremistisch geweld. Via een gezamenlijke re solutie zullen de fracties van SP en Agalev in het parlement de Belgische re gering, die op 1 juli voor zitter wordt van de Euro pese Unie, er trachten toe aan te zetten de andere lid staten alsook de Europese Commissie te mobiliseren voor de opschorting van die akkoorden, die clausu les bevatten inzake de na leving van de mensenrech ten. De commissie voor de mensenrechten van de VN in Genève heeft Israël on langs overigens veroor deeld. SP-fractieleider Dirk Van der Maelen en Agalev-se- nator Michiel Maertens pleitten voorts voor het dringend uitsturen door de Europese Unie van waar nemers naar Israël en de Palestijnse gebieden. De aanwezigheid van Interna tionale waarnemers naar Israël en de Palestijnse ge bieden. De aanwezigheid van internationale waarne mers zal een bedarend ef fect hebben op de escalatie van het geweld. De twee regeringspartijen onderstrepen dat het ini tiatief van minister van buitenlandse zaken Louis Michel tot een gezamenlij ke missie met parlements leden naar het Midden- Oosten bijzonder lovens waardig was. Ook de wij ze waarop de Belgische minister van buitenlandse zaken het terrein heeft be zocht en heeft gedialo- geerd met alle betrokken partijen, stemt Agalev en SP gelukkig. De twee partijen hopen dat deze lijn consequent wordt verder gezet en België, in de aanloop tot de moeilij ke periode die aanbreekt als voorzitter van de EU, prioritair werk maakt van de activering van Europa's rol in het Midden-Oosten. De mobilisatie van de an dere lidstaten tot opschor ting van de samenwer kingsakkoorden en het uit sturen van niet-militaire waarnemers, bieden daar toe het geschikte kader. Dirk Van der Maelen

Voor Allen | 2001 | | pagina 4