1 oktober 2001 de start van de zorgverzekering 078/150.160 SS o O THUISZORG "Voor Allen"-18 mei 2001 5 l*®. De voorbije jaren hebben de socialistische mutualiteiten hard aangedrongen op de invoering van de zorgverzekering die de niet-medische kosten van zorgbehoevenden moet helpen druk ken. Deze inspanningen zijn niet tevergeefs geweest, want sinds 1999 staat de realisatie ervan hoog op de politieke agenda. Op 1 oktober 2001 is het zover. Hoewel alle mist rond de inwerkingtreding nog niet is opgetrok ken - er moeten nog aardig wat uitvoeringsbesluiten worden uit gewerkt - zijn de grote lijnen toch reeds bekend. We zetten ze even op een rijtje: In een eerste fase die start op 1 januari 2002 kunnen perso nen die zware verzorging nodig hebben in hun thuismilieu en scoren op de volgende categorieën: minstens 35 punten op de BEL-schaal, minstens score B op de Katzschaal in de thuisverpleging, minstens score 15 op de medisch-sociale schaal, minstens score C op de evaluatieschaal verzorgingsinrich ting aanspraak maken op financiële tussenkomsten. Later zal het toepassingsgebied uitgebreid worden tot bejaarden die ver blijven in een rust- en verzorgingstehuis jonger dan 65 jaar. Als de doelgroep beroep doet op professionele thuiszorg zoals de gezinszorg, de poets- of oppasdienst of de medio- theek krijgen ze een krediet van 85 euro per maand om deze hulp te betalen. Maar ook de hulp van gezinsleden, buren, naaste familiele den of vrienden - m.a.w. de mantelzorg - komt in aanmer king voor een vergoeding. Deze wordt maandelijks cash uit betaald aan de zorgbehoevende en bedraagt 75 euro. Wie zowel gebruik maakt van mantelzorg als van professione le thuiszorg kan beide tussenkomsten cumuleren tot 125 euro per maand. Om dit alles te kunnen betalen worden er 2 bronnen aange boord: enerzijds stelt de Vlaamse Overheid jaarlijks een bepaald bedrag ter beschikking, anderzijds zal vanaf 1 okto ber 2001 een solidaire bijdrage van 10 euro of ongeveer 400 BEF per jaar worden gevraagd aan alle Vlamingen ouder dan 25 jaar. De concrete uitvoering van de zorgverzekering verloopt via zorgkassen, die ondermeer door ziekenfondsen kunnen wor den opgericht. De socialistische mutualiteiten hebben deze stap reeds gezet. In het najaar van 2000 werd de Socialistische Zorgkas boven de doopvont gehouden. De opdrachten hiervan zijn erg verscheiden maar behelzen onder meer het innen van de solidaire bijdragen van de leden van de socialistische mutuali teiten, de ten laste neming van de zorg behoevende bejaar den en de uitbetaling van de tussenkom sten. De Vlaamse Overheid beslist welke diensten bevoegd wor den om uit te maken of iemand in aanmerking komt voor een financiële tegemoetkoming. Zoals de zaken er nu voor staan, weten we dat onze dienst Thuishulp zal erkend wor den om de zorgbehoevendheid te meten. Op basis hiervan neemt de zorgkas dan de beslissing om een tussenkomst te geven. Op dit ogenblik heeft Bond Moyson alle voorbereidingen genomen om tegen 1 oktober 2001 operationeel te zijn. Meer info kan u bekomen via het nummer /SX BOND MOYSON Er zijn zoveel rede waarom we graa thuis voor u zorge

Voor Allen | 2001 | | pagina 5