REGIONAAL Hoe is het gesteld met de Milieubelatingen te Zottegem Fietstocht Godveerdegems Picarrencomité 10 1 juni 2001 - "Voor Allen" Vorige maand publiceerde De Intercommunale Land van Aalst een overzicht van alle mogelijke milieubelastingen en -retributies die binnen haar werkgebied van toepassing zijn. Het mocht de inwoners van Zottegem wel eens inte resseren te vernemen op wel ke wijze in hun stad milieube lastingen worden geïnd. Zoals men hieronder merkt, mogen zij zeker niet klagen. De twaalf gemeenten van het llvA-werkingsgebied Tussen de twaalf gemeenten van het IlvA-werkingsgebied bestaan vrij grote verschillen voor wat betreft de milieubij- dragen die van de burger wor den gevraagd. Toch kan in bij na alle gemeenten steeds een onderscheid worden gemaakt tussen een algemene milieu belasting en een bijdrage vol gens het aantal gebruikte reci piënten (de vuilniszakken) voor de ophaling van het af val. Dit wordt in sommige ge meenten nog aangevuld met andere bijdragen, zoals belas tingen rond sluikstorten, tarie ven voor aansluiting op het rioleringsnet, bijdragen voor milieuvergunningsaanvragen en dergelijke meer. De algemene milieubelas tingen voor gezinnen In de meeste gemeenten wordt hier een opdeling gemaakt in gezinnen en bedrijven. Gezin nen betalen haast overal (te Al is de fietstocht slechts aan zijn derde editie toe, toch is hij nu reeds een van de uithang borden van het Godveerde- gemse picarrencomité. De vorige keren mocht de ver eniging reeds meer dan 100 fietsers verwelkomen en als de weermakers in hun dagje zijn, kunnen het er dit jaar op pinkstermaandag 4 juni, nog een pak meer zijn. Voorzitter R. Serbruyns en zijn enthousiaste groep heb ben een uniek parcours van zeg maar 25 km. uitgestippeld met dit keer de gemeente Ba- legem in het brandpunt. Zo- Denderleeuw, Herzele, Kluis- bergen en Oosterzele zelfs 4000 fr. of meer), behalve te Haaltert en te Zottegem! Voor alle duidelijkheid: onder 'gezin' verstaat men een per soon die alleen leeft of een vereniging van twee of meer personen die, al dan niet door familiebanden gebonden, ge woonlijk eenzelfde woning of woongelegenheid betrekken en er samenleven. Deze de finitie of een variant ervan is in de meeste belastingregle menten opgenomen. Deze al gemene milieubelasting voor gezinnen bestond vroeger ook in Zottegem. Aangezien dit een zeer onrechtvaardige be lasting is, daar zowel de ge zinnen met een laag inkomen evenveel moeten betalen als deze met een hoog inkomen, werd zij jaren terug afge schaft. De algemene milieubelas ting voor bedrijven Wat als een bedrijf wordt be schouwd, is vaak zeer ver schillend. Meestal wordt een verdere opdeling gemaakt in verschillende tarieven. Vermelden wij echter vooraf dat te Zottegem de bedrijfs belasting de enige vorm van een algemene milieubelas ting is. Net zoals in Herzele, Ninove, Oosterzele, wordt in de Egmontstad de graad van hinderlijkheid van bedrijven beschouwd als een belangrijke factor om al dan niet te gaan wel de recreant als de sportie- veling komt aan zijn trekken op een omloop die minutieus en met oog voor aantrekke lijkheid van het landschap, is uitgetekend. Zowat halverwege is een op onthoud voorzien om de ver moeide lichamen even op krachten te laten komen. Het comité laat niets aan het toeval over en begeleidt de bonte bende door een materi aalwagen en een legertje mo- tards. Na de fietstocht wordt alweer een gezellig samenzijn geser- belasten. Elkeen die beschikt over een eigen BTW-nummer betaalt. Vrije beroepen en niet-ingedeelde activiteiten betalen 5000 fr., klasse 3-bedrijven 8000 fr., klasse 2-bedrijven 10000 fr. en klasse 1-bedrij ven 20000 fr. In alle vier deze gemeenten worden bepaalde categorieën vrijgesteld van deze milieube lasting. In Herzele betreft het ingedeelde inrichtingen die een belangrijke bijdrage leve ren voor het milieubeleid en het natuurbehoud, beschutte werkplaatsen en tijdelijke in richtingen. In Oosterzele wordt vrijstelling verleend aan imkers, vogelopvangcentra, de jeugd- en cultuurverenigin gen, de verenigingen zonder winstoogmerk, overheidsin stellingen en het OCMW. In Zottegem moet voor ingedeel de inrichtingen niet betaald worden indien men niet over een BTW-nummer beschikt. Een imker die bijen houdt als liefhebberij zal dus niet hoe ven te betalen. Is het houden van bijen een bedrijfje ver bonden waar honing wordt verkocht, dan dient wel te worden betaald. Vermeldens waard is hier verder nog Sint- Lievens-Houtem met het inge wikkeldste systeem. Ieder na tuurlijk of rechtspersoon die een economische activiteit uit oefent op het grondgebied van de gemeente, betaalt een ba sisbedrag van 5000 fr. voor veerd. Elke deelnemer betaalt 125 frank en krijgt in ruil daarvoor, naast een verkwik kende sportieve namiddag, twee stevig belegde boterham men en evenveel verfrissin gen. Het vertreksein weerklinkt om 14 uur aan café Gasthof, Kloosterstraat, Erwetegem. Inschrijven doe het het liefst vooraf en dat kan o.m. bij de voorzitter R. Serbruyns, Tweekerkenstraat 30, Zotte gem. Haal alvast je strijdros van stal en tot pinkstermaandag. klasse 1- en klasse 2-bedrijven wordt dit vermeerderd met een toeslag afhankelijk van het kadastraal inkomen. Deze kan bepaald worden op basis van een tabel met kadastrale inkomensschijven. Zo be draagt de toeslag voor kada straal inkomen tussen 1 en 2 miljoen er 70000 fr. Voor klas se 1-bedrijven wordt dit be drag verdubbeld. Ook hier is vrijstelling voorzien voor be paalde categorieën, met name de feitelijke vereningen zon der commercieel doel en de verenigingen zonder winst oogmerk. Bijdragen op de recipiën ten: huisvuilzakken en stickers op GFT en PMD In heel wat gemeenten moet men een sticker toevoegen bij de grofhuisvuilophaling, bij de GFT-ophalingen en de op haling van de PMD-zakken. Een GFT-sticker kost dan doorgaans 30 fr., een sticker voor de PMD-zak 10 fr. In alle gemeenten wordt be taald voor de huisvuilzak. Zie hier het prijskaartje: Aalst (groot 40 fr., klein 30 fr.), Denderleeuw (40 fr.), Er- pe-Mere (groot 40 fr., klein 30 fr.), Geraardsbergen (50 fr.), Haaltert (groot 40 fr., klein 30 fr.), Herzele (20 fr voor scho len gratis), Kluisbergen (10 fr.), Lede (groot 40 fr., klein 30 fr.), Ninove (groot 30 fr., klein 20 fr.), Oosterzele (gra- De Vlaamse Federatie van Socia listische Gepensioneerden, afde ling Zottegem heeft het genoe gen u allen uit te nodigen voor deelname aan een halve daguit- stap naar de Brouwerij Roman te Mater op donderdag 7 juni 2001. De deelname bedraagt 600 frank en men kan inschrijven bij de be stuursleden en in het Volkshuis, Markt 8 te Zottegem. Na het geleid bezoek aan de fa miliebrouwerij "Roman" is er nog een stop voorzien in de "Pa rasol" te Velzeke, waar tevens het avondmaal zal genuttigd worden. In de deelnameprijs is begrepen: bus, fooi, chauffeur en avond maal. tis: de ophaling gebeurt niet in huisvuilzakken, maar via 240 litercontainers), Sint-Lievens- Houtem (40 fr.) en Zotte gem (16 fr.) Conclusie: Zottegem mag ze ker niet klagen In de Egmontstad bestaat en kel een algemene belasting op de bedrijven. Het plafond ligt er op 20000 fr., zodat hier ze ker niet mag worden ge klaagd. Herzele gaat tot 40000 fr., Ninove zelfs tot 120000 fr. Gezinnen ontsnappen te Zot tegem geheel en al aan een al gemene milieubelasting. Bin nen het Land van Aalst is dat, naast Zottegem, enkel het ge val te Haaltert. Verminderd ta rief zoals in sommige ander gemeenten komt te Zottegem niet aangezien er geen alge mene milieubelasting voor ge zinnen bestaat. De vuilniszakken op hun beurt zijn te Zottegem bijzonder goedkoop: 16 fr. (tegenover ca. 30/40 fr. elders). Andere bijdragen zoals op het sluikstorten, het afleveren van een milieuvergunning, het compostvat, de rioolaanslui ting, het opkuisen van wegen zoals na een ongeval, op de belasting op de aanvoer naar afvalverwerkings of -opslag installaties bestaan er niet. Is Zottegem geen zalige stad op het vlak van milieubelas tingen? Er zijn opstapplaatsen voorzien te: 13.00 uurPastorij Strijpen 13.05 uur Kapel St.-Andries 13.10 uur Beenhouwerij Pril 13.15 uurTen Bos 13.20 uur Ten Ede te Erwetegem 13.25 uurCafé Pallieter (Ardins) 13.30 uurMarkt 13.25 uurGrotenberge Kerkhof 13.40 uurLeeuwergem IJzerenbrug 13.45 uur'X Vosken. VFSG-Zottegem op stap

Voor Allen | 2001 | | pagina 10