UIT DE PROVINCIERAAD Een historisch vervuilde site omtoveren tot prachtige ontmoetingsplaats 2 1 juni 2001 - "Voor Allen" Als nieuw provincieraads lid heb ik mij tot heden be perkt tot de inschatting van de democratische waarde van het Provincie bestuur. Bij de begrotingsbespre king is me bijgebleven dat naast de subsidiëringen enkel specifieke projecten werden weerhouden die zullen bijdragen tot de uit straling van dit interme diair bestuur. Een van deze projecten be trof de aankoop van een gedeelte van de Boelwerf en dit voor een bedrag van 110.000.000 Bef. (art. 12400/710-51). Deze voorziene aankoop was geïnspireerd door het feit dat o.m. jongeren spij tig genoeg niet meer kun nen terugvallen op een netwerk aan jeugdhuizen met o.m. repetitieruimte. (Als Aalstenaar weet ik terdege hoe belangrijk het is om jonge mensen eerst in een 'begeleidend mi lieu' op te vangen, alvo rens ze in de geneugten van grote festiviteiten on der te dompelen). Feit is dat deze aankoop niet kan doorgaan om re den dat een privé-ontwik- kelaar de Boel-terreinen heeft aangekocht. Dit neemt niet weg dat de noodzaak aanwezig blijft voor o.m. een jongeren centrum, waar cultuurbe oefening en -uitwisse ling mogelijk is, maar ook voor een kunst- en am bachtencentrum. Heden richt ik mij tot deze raad met de vraag om een aan koop op een andere lokatie in overweging en onder zoek te nemen. In alle bescheidenheid (ei gen aan een Aalstenaar) meen ik aan dit bestuur een lokatie te kunnen voorstellen waar de Pro vincie aan uitstraling zou bijwinnen. Aan deze loka tie zijn enorme voordelen maar ook een nadeel ver bonden. Het is de afwe ging van deze positieve en negatieve factoren, die op zijn minst het overwegen waard zijn. De plaats waar ik het over heb is de Kapellekensbaan in Aalst. Deze baan zal wellicht bij iedere aanwe zige gekend in de oren klinken. L.P. Boon situ eerde er de gelijknamige roman waarin Ondinneke haar duivels ontbond in de toenmalige industriële maatschappij met zijn ge kende onrechtvaardighe den en uitbuitingen. Dat de voorgestelde loka tie in Aalst is heeft niets te maken met de voorkeur voor eigen streek maar wel met het feit dat vanuit de Provincie in deze twee de grootste stad van Oost- Vlaanderen nog geen en kel initiatief ontwikkeld werd (met uitzondering van een fietspad) en, wat nog belangrijker is, met de unieke ligging van de vooropgestelde site, zijnde de gewezen leerlooierij van de familie Schotte. Begin 1922 kwam zich de looierij van de uit Aalst af komstige familie Schotte vestigen. Zij was in haar genre één van de grootste van ons land. In 1949 was er 525 man aan het werk. Gesticht in 1870 door P.J. Schotte, werd de fabriek door de zonen Achilles (tot 1943) en Hippolyte verder gezet. Vanaf de oliecrisis van 1973 ging het bedrijf ech ter gestadig achteruit. In de loop van 1997 werden de berichten over een mo gelijke stopzetting van de activiteiten van de leer looierij Schotte aan de Ka pellekensbaan in Erembo- degem steeds hardnekki ger. Pogingen tot verkoop van het bedrijf of het ge ven van een andere indus triële of economische be stemming, mislukten. Eind 1997 viel dan defini tief het doek en werden al le activiteiten stopgezet. Eén van de breekpunten bleek de sanering van een bepaald gedeelte van de site, die aan een zekere graad van bodemvervui ling onderhevig was. De achterzijde van de site grenst onmiddellijk aan de Dender wat uiteraard tal van mogelijkheden biedt aan waterrecreatie en wa tertransport. In de onmid dellijke aangrenzende om geving vinden we 2 na tuurgebieden en een stad spark met speel- en sport accommodatie. De site is bereikbaar langs het jaag pad van de Dender en dit vanuit Geraardsbergen, ze sluit aan op bestaande wandelroutes en ligt in de onmiddellijke omgeving van het openbaar vervoer. Tevens bevindt zich op en kele tientallen meters een 18de eeuwse kapel waar in de maand mei de Maria- cultuur beleden wordt door honderden gelovigen uit de regio (voor ieder wat wils...). De site zelf wordt geka rakteriseerd door een in dustrieel gebouw opge trokken uit rode baksteen, met sheddaken en fa brieksschouwen. Men kan voor het hoofdgebouw ge rust spreken van een stuk industrieel erfgoed. U zal allicht met mij beamen dat dergelijke lokatie met een cultureel-historische bete kenis, heel wat mogelijk heden biedt voor toerisme en recreatie. Uit de infor matie die ik ingewonnen heb bij de curatoren van Schotte N.V. blijkt even wel één nadeel verbonden aan deze prachtige oppor tuniteit die ik aanreik. Zoals dit gemeengoed was bij onze zware industriële activiteiten is in het verle den op zeer onverantwoor de wijze omgesprongen met het milieu. De koeien- huiden werden in de fa briek van Schotte bewerkt in zure baden en dit zuur werd niet oordeelkundig verwijderd (om het zacht uit te drukken). De site is dus toe aan een bodemsa nering met een voorlopige raming van 80.000.000,- Bef. De kostprijs van het onroerend goed zou zeer beperkt kunnen zijn. Dit verklaart waarom privé- ontwikkelaars en de Stad Aalst geen initiatieven ter zake ontwikkelen hoewel publiek-private samenwer kingsvormen en Europese en Aalsterse tussenkom sten tot de mogelijkheden behoren. Het zou trouwens de ver dienste zijn voor de Pro vincie om een historisch vervuilde site om te tover en tot een prachtige ont moetingsplaats met ge schetste mogelijkheden. Ik verhoop dat alle provin cieraadsleden over de grenzen van alle partijen dit project welwillend zul len benaderen. Wanneer u in latere tijden dit nieuwe provinciale centrum zult bezoeken om daar jonge ren te horen musiceren voor de toekomst en om ambachtslui onze waarde volle Vlaams historische ambachten te zien beoefe nen, dan zal u fier en glim lachend uw fiets- of voet tocht vervolmaken naar het op een boogscheut lig gend Daens- en Boonmu seum, waarna u bij het nuttigen van een drankje mijmerend uw blik op het standbeeld van Dirk Mar tens en het middeleeuwse Belfort zal laten vallen, met de bedenking: ik heb toch bijgedragen tot iets moois of voor de tedere anarchisten onder ons, met het idee dat u kunst en cul tuur, historisch besef en gezonde recreatie hebt ge creëerd door binnen uw partij, behorende tot de minder- of meerderheid, een geweten te hebben ge schopt. Patrick Jacobs VOOR ALLEN Maatschappelijk zetel De Malanderplein 7 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) sp-fed.aor@skynet.be Administratie-Publiciteit De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) (fax 055/21.03.04) Redactie De Malanderplein 7 9600 Ronse Verantwoordelijke Uitgever Dirk Van der Maelen (Federaal Voorzitter) Hoofdredactie Chris VANC0PPEN0LLE (Federaal Secretaris) Redactiesecretaris Jonny Lampens Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdra gen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Genaamtekende bijdragen vallen volledig on der de verantwoordelijkheid van de steller.

Voor Allen | 2001 | | pagina 2