c Het Vrouwenplein EDITORI AAL Liberale kribbigheid De digitale vernieuwing van de SP Gent, dinsdagavond 5 juni om 19.30 uur in de balzaal van de Vooruit Sint-Pietersnieuwsstraat 23 Een initiatief van de federale SV-stuurgroep "Voor Allen" - 1 juni 2001 3 In januari schreef onze voorzitter Patrick ianssens een 'Open Brief'. Dat was een per soonlijke tekst waarin hij zijn visie gaf op de toekomst van onze partij. De partij moet de deuren opengooien, verjongen en vervrouwelijken. Inhoudelijk moet het socialisme zich aanpassen aan de snel veranderende maatschappij. Gelijke kansen voor iedereen en de strijd tegen sociale ongelijkheid blijven echter de drijfveren voor sociaal-democraten. De Open Brief konden jullie allemaal lezen in het februarinummer van doen. Ondertussen is die brief herwerkt tot een boekje: 'Over De Grenzen'. Daarin borduurt Pa trick verder op dezelfde thema's, maar snijdt hij er ook een aantal nieuwe aan: de verg rijzing en de derde wereld problematiek, om er maar enkele te noemen. Patrick Janssens wil met zijn open brief en zijn boekje het debat met de samenleving aan gaan. Hij heeft het grote gelijk niet in pacht. Maar in de eerste plaats wil hij natuurlijk debatteren met de eigen partijleden. Jullie dus. Vandaar dat Patrick de komende weken de vijf Vlaamse provincies aandoet. Niet om een klassieke lezing te houden, wel om met alle geïnteresseerde partijleden een geanimeerd gesprek te hebben. Wat vinden jullie van zijn boek en zijn open brief? Pakt hij de vernieuwing van de partij correct aan? En wat te denken van de fusie van de federaties tot provinciale omschrij vingen? Allemaal onderwerpen en vragen die jullie zelf aan de voorzitter kunnen stellen. Wie weet geeft het jullie extra informatie om jullie keuze te bepalen wanneer in het na jaar de voorzitter opnieuw moet verkozen worden. Allen op post dus op 5 juni. Wanneer men door de meeste steden en dorpen wandelt zijn de historische sites en straat namen overwegend manne lijk. De rol die vrouwen heb ben gespeeld in de geschiede nis van een bepaalde stad, werd lange tijd doodgezwegen of gewoon niet vermeld. Wanneer ze dan toch opdui ken in het straatbeeld gebeurt dit meestal in de vorm van heiligen, kwezels of prostitu ees. Het zichtbaar maken van vrouwenfiguren in het straat beeld is een concrete stap naar een gelijke benadering van vrouwen en mannen. Dit is al vast één zichtbaar aspect van een concreet gemeentelijk emancipatiebeleid. Straatnamen lijken een banaal of onbelangrijk item. Toch zijn veel straten genoemd naar mensen en in die zin kunnen zij illustratief zijn voor de "historische" wanverhouding tussen mannen en vrouwen. Hun symboolwaarde valt dus niet te ontkennen. Daarom hebben we in de regio Aalst-Oudenaarde-Ronse een onderzoek gedaan naar de man/vrouw-verhouding in de straatnamen. De "Mariannen", werkgroep van de SP Aalst-Oudenaarde- ronse, in samenwerking met CSC-Vormingswerk, wil met haar onderzoek het debat ope nen over de vervrouwelijking van de straatnamen en wil dat de regio Aalst-Oudenaarde- Ronse daar het goede voor beeld in geeft. We willen voorstellen formuleren om straten en pleinen te noemen naar binnen- en buitenlandse vrouwen die iets hebben bete kend in de politiek, de kunst, de wetenschap of die op een andere manier symbool staan voor grote groepen vrouwen. i Karei De Gucht vond waarschijnlijk dat de VLD al te veel op verdediging speelde in de federale en Vlaamse regering. Johan Vande Lanotte zorgde ervoor dat de vermindering van de belasting op arbeid, allereerst aan de minderbegoe- den en gewoon-bemiddelde verdieners ten goede komt. De sociale doelstelling komt dus eerst en gegarandeerd aan bod in deze bestuursperiode. Frank Vandenbroucke zorgt voor een sociaal beleid op maat van de mensen die het absoluut nodig hebben. Johan Vande Lanotte had daarenboven gesteld dat o.a. het be staansminimum met 10% moet worden opgetrokken. De kritiek op de te lage uitkeringen is terecht. Het is daarom dat de SP mee is opgestapt in de nationale betoging op 20 mei jl., ingericht door vakbonden, mutuali teiten, gepensioneerden, gehandicapten, e.a. sociale orga nisaties. Karei De Gucht was er niet over te spreken. Hij begreep niet dat die nationale betoging een steun was voor socialis ten in deze regering, om met nog méér kracht, sociale maatregelen uit te vaardigen. Frank Vandenbroucke nam deze terechte manifestatie als uitdaging aan, om met de verantwoordelijken op het terrein, zijn sociaal beleid ge stalte te geven voor de onmiddellijke toekomst. Op het Vlaamse niveau had de VLD ook reeds één en an der moeten slikken: zij had geblunderd door eerst nog te pogen Johan Sauwens in zijn zetel te laten; de zorgverze kering die onder impuls van de socialisten nu toch opera tioneel wordt en de blijvende discussie over het SP-voorstel tot afschaffing van de radio- en TV-taks. In het onderwijs- dossier en de desbetreffende CAO, had de VLD het ook reeds verkorven. Vond Karei De Gucht dan opeens dat hij een electoraal nummertje moest opvoeren rond zonevreemde woningen. De SP had nochtans, samen met VLD, Agalev en VU een voorstel uitgewerkt en op 17 mei jl. in het parlement inge diend, om het decreet ruimtelijke ordening derwijze aan te passen dat voor 97 a 98% van de zonevreemde woningen hoe-dan-ook rechtszekerheid wordt ingebouwd. Deze op lossing werd dus ook onderhandeld met de Vlaamse rege ring en VLD-minister Dirk Van Mechelen. Karei De Gucht wou dus scoren op de rug van de andere partijen. Op 7 juni a.s. staan in de commissie ruimtelijke ordening van het Vlaams Parlement wel de concrete voorstellen van de meerderheid (SP, VU, Agalev én VLD) en CVP aan de agenda. Er ligt geen voorstel van Karei De Gucht ter tafel Jacques Timmermans Vlaams Volksvertegenwoordiger In mei 1996 pakte de SP als eerste Vlaamse politieke partij uit met een moderne website, die de nadruk op nieuws leg de. Door de wet van de vertra gende voorsprong 'wie het eerst gas heeft, heeft vaak het laatst elektriciteit', was de website na vijf jaar aan ver nieuwing toe. Vandaag lan ceert de SP haar nieuwe web site om weer een voorsprong te kunnen nemen. De nieuwe website is informa tief en gebruiksvriendelijk en heeft een uitgebreide zoek functie. Bezoekers vinden gemakke lijk de weg naar documenten, personen en standpunten. De surfer krijgt actuele standpun ten en het nieuws van de dag, de afgelopen week en het lo pende jaar. Hij kan deelnemen aan discussies over actuele thema's of over de vernieu wing van de partij. De site geeft accurate informatie over de partijwerking, over de SP in de gemeenten en over de mandatarissen in de provin cies en de verschillende parle menten en regeringen. De site bevat vier hoofdrubrie ken: Actueel, Achtergrond, Politiek Café en Mensen. De ze rubrieken blijven perma nent in beeld en zorgen voor een eenvoudige navigatie van de bezoeker. De site is interac tiever dan de vorige. Op ver schillende plaatsen kan de surfer informatie aanvragen, nieuwe discussiethema's voorstellen, deelnemen aan de quiz of zich inschrijven op mailinglists om op een meer permanente basis op de hoog te te blijven. Voorzitter Pa trick Janssens schrijft maan delijks een nieuwsbrief voor de nieuwe website. Wie dat wil, kan zich op deze brief abonneren. Voor de anderen is er een samenvatting. Samen met de partij ver nieuwden ook de Europese fractie, de Socialistische Vrouwen en de Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid (CSC Vormingswerk) hun website. Ze kozen voor een gelijkaardige opmaak en zijn rechtstreeks bereikbaar of, uiteraard, via de website van de SP. www.sp.be wil leden en niet- leden informeren over verle den, heden en toekomst van de partij. Het is meer dan een moderne politieke website. De site moet een forum zijn waar iedereen terecht kan voor vra gen, antwoorden en sugges ties. De site van de SP is gebouwd door het bedrijf i-Merge uit Leuven.

Voor Allen | 2001 | | pagina 3