BINNENLAND Plaatsing van GSM-masten ook discussiepunt in Vlaams Parlement Klein Beschrijf: verkeerde oplossing voor een terecht probleem; het tarief van 6% moet de regel worden en niet omgekeerd Iedereen kent de regeling die in de volksmond bekend staat als 'klein beschrijf: bij de aankoop van een woning met een kadastraal inkomen lager dan 30.000 frank (zgn. be scheiden woning) is slechts 6% registratierecht verschul digd in plaats van het normale tarief van 12,5%. Voortaan zal iedereen 12,5% registratierecht op de aankoop van een woning betalen, ook al gaat het om een bescheiden woning. Het verminderde re gistratierecht wordt niet afge schaft, maar wordt pas na de aankoop via een terugbetaling toegekend en dit vanaf het ogenblik dat de fiscale admi nistratie na een controle van mening is, dat het kadastraal inkomen van minder dan 30.000 frank nog reëel is. Deze nieuwe regeling (klein beschrijf slechts na controle van de waarde van de woning) is er gekomen na klachten van de federale ombudsman. Die In het Vlaams Parlement werd op woensdag 23 mei jl. een re solutie goedgekeurd over de inplanting van GSM-masten. De bevolking, en dus ook di verse parlementsleden, stellen zich hierover immers vragen. Uit de actiecomité's die in verband met dit probleem overal worden opgericht, blijkt dat er grote ongerust heid heerst bij de publieke opinie. Zowel wat betreft de ruimtelijke aspecten als op vlak van de gezondheidseffec ten. GSM vormt slechts een deel van de wetenschappelijke on zekerheden van de hele elek- trosmog. Veiligheidshalve is een strenge norm wenselijk van 3 tot 5 volt per meter; er zijn immers niet alleen ther mische, maar ook athermische effecten. In de hele discussie rond milieu en gezondheid vindt het onbillijk dat de ko per na de aankoop van een woning met (op papier) een kadastraal inkomen van min der dan 30.000 frank wordt geconfronteerd met forse na- heffing vanwege de fiscale ad ministratie indien die nader hand vaststelt dat het kada straal inkomen niet meer over eenkomt met de realiteit, bij voorbeeld wegens verbou wingswerken. Indien de admi nistratie achteraf vaststelt dat het kadastraal inkomen van de aangekochte woning hoger is dan 30.000 frank, dan zal zij bijkomende registratierechten (het verschil tussen 12,5% en 6,5%) vorderen bij de koper. De klacht van de ombudsman is terecht. Het kan inderdaad niet dat de koper van een wo ning financieel moet opdraai en voor de gevolgen van ver bouwingswerken door de vroegere eigenaar(s). De op lossing van de fiscus lijkt ons echter niet correct naar de bur- moet een evenwicht gezocht worden tussen maatschappe lijke leefbaarheid en gezond heid. Het voorzorgsprincipe moet daarom maximaal spe len. Op federaal vlak is een blootstellingsnorm nodig, en daar heeft minister Aelvoet in middels voor gezorgd. Op Vlaams niveau moet er vol doende aandacht geschonken worden aan de voorlichting en inspraak van de burgers. Deze moet in een procedure worden vastgelegd. Dat hoort tot de informatieplicht van de ge meenten en de BIPT. Er moet een onderzoeksplicht komen voor GSM-masten op minder dan 300 meter van scholenen ziekenhuizen. Bijkomend we tenschappelijk onderzoek naar niet-ioniserende stralen is no dig. Vlaanderen speelde al een voortrekkersrol inzake het on derzoek naar de band tussen ger toe. De fiscus voert name lijk een selectieve herwaarde ring door van alle bescheiden woningen. Bij elke verkoop van een bescheiden woning zl worden nagegaan of de kada strale waarde niet naar boven moet worden aangepast. En het is een publiek geheim dat de kadastrale inkomens van oudere woningen vaak onder schat zijn. Gevolg van de nieuwe werk wijze van de fiscus is dat in de toekomst heel wat minder ge zinnen kunnen genieten van het systeem van de verlaagde registratierechten. De belas ting op vermogen wordt dus verhoogd, maar enkel voor de modale koper die op zoek is naar een kleine woning. Bo vendien, als de Minister een herwaardering van de kada strale inkomens (zgn. pere quatie) wil doorvoeren, dan moet hij dat doen voor alle woningen en niet enkel voor de bescheiden woningen op milieu en gezondheid. Wat het toezicht betreft, kan een ak koord gesloten worden tussen de milieu-inspectie en het BIPT, waarin afspraken ge maakt worden voor coördina tie. Concrete aanbevelingen zullen de onrust wegnemen. De commissie heeft volgende tekst aangenomen: Het Vlaams parlement, - overwegende dat 1. Er tot nu toe, ook niet bij wetenschappers, eensgezind heid bestaat over de mogelijke schadelijke gevolgen voor de gezondheid van omwonenden bij de inplanting van GSM- zendmasten; 2. In alle wetenschappelijk onderzoek wel verbanden ge legd worden tussen langdurige blootstelling aan GSM-mas- tenstraling en hoofdpijn, koorts, verhoging hersentu moren, enz.; het moment dat ze wordenver- kocht. Dit is de herverdeling op zijn kop zetten. De SP vindt de voorgestelde regeling een gemakkelijk heidsoplossing. Wij pleiten voor een meer structurele in greep in de registratierechten. De Belgische registratierech ten zijn veruit de hoogste in Europa. Het standaardtarief in België bedragat 12,5% van de verkoopwaarde van het onroe rend goed. Ter vergelijking: in Nederland wordt 6% geheven, in Duitsland en Oostenrijk 3,5% en in het Verenigd Ko ninkrijk en Zweden respectie velijk slechts 1% en 0,5%. Bovendien houden de regis tratierechten in wezen slechts weinig rekening met de draag kracht of de fiscale rechtvaar digheid. Enkel het verminderd tarief van 6% bij de verwer ving van 'bescheiden wonin gen' is een aanzet in die rich ting en dat verminderd tarief wordt in de toekomst op de 3. Tijdens de internationale conferentie in Salzburg (juli 2000) over de effecten van GSM-zendmasten een resolu tie aanvaard werd om hiervoor normen op te leggen teneinde de volksgezondheid niet in ge vaar te brengen; 4. Bij de arbeiders die in de nabijheid van GSM-masten moeten werken specifieke voorschriften gelden; 5. GSM-masten nu vaak in een stadscentrum, op een ap- partementsblok of school neergezet worden; 6. Er tot op heden geen open baar onderzoek noch milieu vergunning noodzakelijk is voor alle masten; 7. Het de taak is van de over heid om ervoor te zorgen dat producten en diensten geen schade kunnen toebrengen aan de veiligheid en gezondheid van de consument; "Voor Allen" - 1 juni 2001 5 helling gezet. Daarom pleiten wij voor een verlaging van het tarief van de registratierechten in Vlaande ren minstens tot op niveau van onze buurlanden. In de prak tijk betekent dit dat het tarief nog zo'n 6% zou mogen be dragen. Die verlaging zal ook zorgen voor de broodnodige dynamiek op de Belgische woningmarkt. De toegang tot de woningmarkt wordt bevor derd en het aantal transacties zal stijgen. Het zal aantrekke lijker worden om bestaande woningen in de steden aan te kopen. Tegelijkertijd betekent dit een positief signaal in de strijd tegen de leegstand en de verkommering van het stede lijke patrimonium. Positief in het mobiliteitsdebat is dat eigenaars meer zullen worden gestimuleerd om hun woning te verkopen en ze eventueel te vervangen door een andere woning dichter bij het werk. 8. De Vlaamse regering inte grale kwaliteitszorg als basis begrip invoert; 9. De Vlaamse overheid het aanmoedigen van ethisch on dernemen wil stimuleren; 10. Burgers geen verhaal heb ben tegen alle geplaatste en al le nog te plaatsen masten; 11De onrust bij omwonen den groot is, daar zij vaak laat tijdig vernemen dat er in hun buurt een GSM-mast geplaatst is of zal worden; 12. Zowel de minister be voegd voor Leefmilieu als de minister bevoegd voor Volks gezondheid verklaarden dat er dringend een reglementering moet komen; 13. De huidige wetgeving de plaatsing alleen vanuit het oogpunt van de ruimtelijke or dening bekijkt;

Voor Allen | 2001 | | pagina 5