A.B.V.V.-BERICHTEN Vandenbroucke streeft naar universele sociale bescherming Van der Maelen gekant tegen bezoek Ariël Sharon aan de Kamer Een andere kijk op Brugge en de Bruggelingen 6 1 juni 2001 - "Voor Allen" 14. Het op grond van het voor zorgsprincipe aangewezen is maatregelen te nemen met be trekking tot de inplanting van GSM-masten; - vraagt de Vlaamse regering 1Bij de plaatsing van zend masten de verplichting op te leggen, om de omwonenden afdoende te informeren vanuit gezondheidsoogpunt in ver band met de reikwijdte van de uitgestraalde elektromagneti sche velden, in het verlengde van de algemene informatie plicht bij federaal koninklijk besluit opgelegd aan het BIPT; 2. Er op toe te zien dat syste matisch wordt nagegaan welke plaatsingsalternatieven er be staan om de zendmast in te planten; 3. GSM- en andere zendanten- nes die worden ingeplant op minder dan 300 meter van scholen of ziekenhuizen te be handelen als milieuvergun- ningsplichtig klasse 2 waar door ook een voorafgaand openbaar onderzoek verplicht wordt, de andere zendmasten enkel als meldingsplichtig (klasse 3) in te delen; 4. Voor alle GSM- of zend masten het naleven van de fe derale stralingsnorm als voor waarde te stellen in de steden bouwkundige vergunning; 5. De databank van antennesi tes zoals die verplicht wordt opgemaakt door het BIPT met alle inplantingsplaatsen van antennes en hun karakteristie ken in te voeren in het GIS- systeem, zodat de Vlaamse overheid voortdurend inzicht heeft in de ruimtelijke sprei ding van de zendmasten; 6. Een maximale coördinatie tot stand te brengen tussen de controlefunctie van de toe zichthoudende overheid op Vlaams niveau; 7. Het wetenschappelijk on derzoek in Vlaanderen in ver band met de gezondheidsef fecten van GSM- en andere zendmasten uit te breiden en af te stemmen op de Europese en internationale onderzoeksin spanningen terzake. Jacques Timmermans Voorzitter commissie Leefmilieu, Natuurbehoud en Ruimtelijke Ordening in het Vlaams Parlement Minister van Sociale Zaken en Pensioenen Frank Vanden- broucke (SP) wil het gebrek aan coherentie in het sociaal beleid wegwerken. En dit in overleg met de sociale part ners. Samen wil hij een uni versele sociale bescherming realiseren. "Sinds ik hier zit, heb ik al 9.000 brieven en ontelbaar veel e-mails gekregen", zegt Vandenbroucke in een inter view met De Morgen van 22 mei. "£e vertellen emotionele, schrijnende verhalen over mensen die door de mazen van het net glippen. Karakte ristiek is dat er een combinatie is van precaire inkomens en hoge kosten voor gezond heidszorg of rusthuis". Vandenbroucke wil erover waken dat ziekte nooit leidt tot armoede. "Want het pro bleem van de 21sle eeuw is er niet een van sterven, maar wel een van niet genezen. Mensen die zwaar ziek worden, blijven in leven, maar hebben wel grote kosten. Die raken in de problemen". Vandaar het voorstel van Vandenbroucke om een maximumfactuur (Maf) in te voeren. Frank Vandenbroucke wil de uitdaging aangaan om een nieuwe verzekering te creëren die universele sociale bescher ming biedt. "De toekomst van de sociale bescherming hangt niet alleen af van de capaciteit van de politici. Ook de capaci teit van de sociale partners is nodig om opnieuw een con sensus te vinden over de grote lijnen van de sociale zeker heid". Vandenbroucke wil met alle betrokkenen een debat over sociale risico's, over het principe van de welvaartsvast heid. "En wanneer je praat over de volledige agenda, praatje ook over de werkgele- genheidsgraad, over de in komsten, over het precaire van inkomenssituatie." Bovendien zullen we vanaf 2010 veel kosten hebben door de vergrijzing van de bevol king. "Dus moet je de toe komst van de sociale zeker heid veilig stellen. Dat wordt nog altijd onderschat, zowel door de politiek, als door de publieke opinie. Zonder een grondige hervorming van de ziekteverzekering zullen we niet in staat zijn het systeem in stand te houden". SP - Kamerfractievoorzitter Dirk Van der Maelen is net als zijn groene collega's tegen het bezoek van de Israëlische pre mier Ariël Sharon aan de Ka mer. Hij zal dat standpunt op de conferentie van voorzitters van 23 mei nogmaals herha len. De SP vindt het niet oppor tuun om de Israëlische rege ringsleider te ontvangen. Van der Maelen vindt dat als tij dens de conferentie van de voorzitters blijkt dat een meerderheid tegen het bezoek is, dan moet Kamervoorzitter Herman De Croo van het be zoek afzien. "Indien dat niet zo is, dan zal ik zelf niet deel nemen aan het onderhoud met Sharon", aldus Van der Mae len. De SP-er is niet gekant tegen een ontmoeting tussen Buiten landminister Louis Michel en Sharon, "op voorwaarde dat Michel daarover wel eerst overleg pleegt met de EU-lid- staten. Indien de EU-collega's het licht op groen zetten voor een ontmoeting, dan moet Mi chel het Europees standpunt tegenover het conflict in het Midden-Oosten vertolken", aldus Van der Maelen. Culturele Centrale "Links Bergop" Zottegem Zeker, voor velen is Brugge geen onbekende. Misschien heeft een gids u er al eens rondgeleid en uw aandacht ge vestigd op de hallen, als spre kende getuigenis van de eco nomische machtspositie die Brugge bekleedde in de 13de, 14de en 15de eeuw, en op het belfort, dat door zijn rijkdom lijkt op een steengeworden re liekschrijn, op de Sint-Baseli- uskapel (beter gekend als de heilige bloedkapel) en de Sint- Salvatorkathedraal. Ongetwij feld leidde de gids u verder naar het begijnhof Ten Wijn- gaarde, wellicht het beroemd ste begijnhof van het hele vas teland. Maar er is ook een ander Brugge: het Brugge waar au teur Roel Jacobs het over heeft in zijn recent boek en waarin hij sommige vastge roeste begrippen over Brugge onderuithaalt. Een boek dat ook in het buitenland veel aandacht kreeg. Culturele Centrale vroeg de auteur Roel Jacobs om ons, op zijn beurt, rond te leiden in Brugge. Om ons deelgenoot te maken van zijn kijk op de ge schiedenis van Brugge en de Bruggelingen. Culturele Centrale nodigt u uit mee deze ervaring te beleven en deel te nemen aan 'Brug ge, meer dan kant en begij nen'. Datum: woensdag 27 juni 2001. Vertrek: Zottegem, Volkshuis - Markt, om 13 uur. Prijs: (autocar - Roel Jacobs als gids - gezamenlijk avond maal): 1.200 frank. Inschrijven bij de bestuursle den of door storting van 1.200 frank (per persoon) op rekeningnummer 142- 0637182-14 van Culturele Centrale "Links Bergop". Deze activiteit wordt georga niseerd in samenwerking met BBTK-Cultuur-Aalst. De deelnemers uit de streek van Aalst nemen de autocar aan het ABVV-Volkshuis, Houtmarkt, en dit om 12.30 uur. Ongetwijfeld wordt dit een uitzonderlijke namiddag en een prettige en gezellige avond. Doet u mee De Algemene Centrale Langs deze weg brengen wij onze leden ter kennis dat de normale zitdagen van onze centrale in het ganse arrondis sement Aalst onderbroken worden tijdens de vakantie maanden juli en augustus 2001. Voor dringende problemen kan men nochtans steeds in de voormiddag terecht op ons hoofdbureel te Aalst, dit met uitzondering van de week van 23 tot en met 27 juli 2001 Aangezien elk personeelslid recht heeft op jaarlijks verlof, kunnen wij in deze twee zo mermaanden slechts voor be perkte permanenties borg staan, zodat wij onze leden vragen hiervoor het nodige begrip te willen opbrengen. Eddie Monsieur

Voor Allen | 2001 | | pagina 6