Met 'De Lijn' naar een betere mobiliteit in het Zottegemse VFSG-Hofstade "Voor Allen" - 29 juni 2001 13 Basismobiliteit is geen onbe kend begrip meer in Vlaande ren. Daar heeft Minister van Mobiliteit, Openbare Werken en Energie, Steve Stevaert voor gezorgd. Onder zijn im puls werd mobiliteit meer dan auto-mobiliteit, d.w.z. zich zelf moeten verplaatsen. Eerst zorgde hij voor gratis busver voer voor een ruime groep in Vlaanderen, nu heeft hij het decreet op de basismobiliteit door het parlement weten te loodsen, waardoor een mini mumaanbod aan openbaar vervoer verworven is. Het ont werp van decreet 'betreffende de organisatie van het perso nenvervoer over de weg en tot inrichting van de Mobiliteits- raad van Vlaanderen' werd meer bepaald op 28 maart jl. in het Vlaamse Parlement goedgekeurd. Het regelt niet alleen de basismobiliteit maar herschrijft ook de wetgeving omtrent de taxidiensten. Hier is dus zonder meer belangrijk wetgevend werk verricht. Bo vendien wordt in Vlaanderen de 'Mobiliteitsraad van Vlaan deren' opgericht, die zich zal buigen over het mobiliteits- vraagstuk in breder perspec tief. Wat is basismobiliteit Het begrip 'basismobiliteit' wordt in het decreet omschre ven als een 'recht van de ge bruiker op een minimumaan bod van geregeld vervoer'. Men noemt vervoer geregeld als er een welbepaald traject wordt afgelegd, als er vooraf bepaalde halteplaatsen zijn en als er een bepaalde regelmaat in de bediening is. Hierdoor onderscheidt het geregeld ver voer zich van zgn. taxidien sten. Waarom basismobiliteit Een veel gestelde vraag luidt: 'Waarom is basismobiliteit zo Op zondag 17 juni 2001 was het opnieuw verzamelen ge blazen voor het jaarlijkse va- derkensfeest. Na de verwel koming met de koffie en het gebak was er een demonstra tie van elektrische kussens. Bij de deskundige uitleg werd gevraagd aan de aanwe zigen om de verschillende mogelijkheden eens uit te testen. Het is goed voor de belangrijk, nu iedereen toch over een auto beschikt?' Die vraag geeft al meteen zelf een deel van het antwoord. Im mers, het is niet zo dat ieder een een auto heeft. Eén op vijf gezinnen in Vlaanderen be schikt immers niet over een auto en is dus voor zijn ver plaatsingen aangewezen op anderen of op het openbaar vervoer. Het openbaar vervoer en de basismobiliteit in het bijzonder, hebben dus een be langrijke sociale functie. Ze bieden mobiliteit aan hen die geen auto kunnen, mogen of willen gebruiken. Basismobiliteit is dus een ant woord op vervoersarmoede. De sociale functie van basis mobiliteit mag dus zeker niet onderschat worden. Voor sommige bevolkingsgroepen is de problematiek van de ver voersarmoede effectief ern stig. Zo blijkt dat in streken die niet erg of zwak ontsloten zijn met openbaar vervoer, de participatie aan het hoger on derwijs merkbaar lager te lig gen dan elders. Verder blijken werklozen beduidend minder over een rijbewijs te beschik ken dan werkenden. Deelna me aan het sociaal en cultureel leven ligt ook lager in gebie den waar geen degelijk ver voer voorhanden is. Ouderen ten slotte blijken zich tot één derde meer te integreren in het maatschappelijke leven indien zij over goede vervoersdien sten kunnen beschikken. De meerwaarde van basismo biliteit is bijgevolg in de eerste plaats een grotere maatschap pelijke betrokkenheid in alle lagen van de bevolking. De basismobiliteit dient ook een tweede functie: de ver- voersfunctie. Dagelijks mer ken we immers waartoe auto mobiliteit heeft geleid: tot steeds langer wordende files, tot een aantasting van de leef kwaliteit in stedelijke kernen, tot milieuvervuiling. Men bloedsomloop, het wegwer ken van vermoeidheid en ge wrichtspijnen. Na de demon stratie werd aan de aanwezi ge vaders een geschenkje aangeboden in de vorm van een tweetal gratis consump ties. Om het eerste gedeelte van de namiddag af te sluiten werd er rozijnenbrood met koffie aangeboden. Daarna was het de beurt aan moet geen doemdenker zijn om te beseffen dat op dat vlak iets moet gebeuren, enerzijds om onze belangrijke economi sche knooppunten bereikbaar te houden, anderzijds om onze woongebieden leefbaar te houden. Basismobiliteit zou kunnen leiden tot een vermin dering van de kosten verbon den aan de negatieve effecten van het autoverkeer. Het ge bruik vap het openbaar ver voer is immers veiliger, het veroorzaakt minder hinder, het is energievriendelijker en het legt minder beslag op de leefbaarheid van steden en dorpen. Het levert bovendien een bij drage tot een verbeterde be reikbaarheid van alle stedelij ke gebieden. Concreet: Basismobiliteit in de regio Oosterzele - Sint-Lievens-Houtem - Herzele Op 7 mei jl. werd het project om het openbaar vervoer in de genoemde regio gevoelig op te waarderen in het kader van de basismobiliteit goedgekeurd. Dat project bedekt ook deels het grondgebied Zottegem. Daarom werd het op de jong ste begeleidingscommissie van 17 mei van het 'Mobili teitsplan Zottegem' uitvoerig toegelicht. Voor onze Zotte gemse lezers selecteren wij uit het project de volgende ge plande wijzigingen: Buslijn 45 Zottegem - Bovegem - Wetteren en buslijn 46 Zottegem - Herzele - Wetteren Deze buslijnen bedienen de woonwijk Bijloke en deelge meenten Leeuwergem en Oombergen. Men is van plan de huidige reisweg via de Bij lokestraat te behouden. Ten einde de bebouwing van de stationsomgeving van Leeu- de kaarting voor de mannen en het bakschieten voor de vrouwen. Deze gaven het volgende re sultaat: Kuurting 1. Troch William 3321 2. Roeland Alfons 3170 De Cuyper Frans 3170 4. Veldeman Frans 2977 5. Schockaert Francois 2948 Bakschieten 1Van Goethem M.-L. 440 wergem beter te bedienen zal ook de reisweg Leeuwergem vanaf de Leeuwergemstraat via Oude Heirbaan en Spel- aanstraat naar de Gentsesteen weg worden verlegd. Op het traject Zottegem - Sint- Lievens-Houtem krijgt deze buslijn een uurfrequentie. Vanaf Sint-Lievens-Houtem zal deze lijn via Bavegem en Oosterzele naar Wetteren uit splitsen. Elke tak heeft een frequentie van twee uur. Zo krijgt Zottegem ook verbin ding met Oosterzele. Daar naast wordt de bediening van de Beschermde Werkplaats te Zottegem in deze buslijn op genomen. Buslijn 91 Aalst - Burst - Zottegem Deze buslijn wordt niet gewij zigd, maar krijgt eveneens een uurfrequentie en vormt een snelle verbinding tussen Zot tegem en Aalst. Buslijn 92 Aalst - Sint-Lievens-Houtem Herzele Zottegem Deze buslijn wordt vanaf Vlierzele via Letterhoutem, Sint-Lievens-Houtem en Her zele naar Zottegem doorgetrk- ken en bedient Grotenberge. Deze lijn krijgt een frequentie van twee uur en zal de nieuwe woonwijken tussen Vlierzele en Sint-Lievens-Houtem met Aalst en Zottegem verbinden. Vanaf Herzele wordt nog ver der getracht met de lijn 13 een uurfrequentie van en naar Zot tegem te vormen. Het deel Zottegem - Herzele - Wou- brechtegem wordt in de lijn 92 geïntegreerd. Belbus 390 Sint-Lievens-Houtem - Herzele Deze belbus bedient alle deel gemeenten van Herzele en Sint-Lievens-Houtem en de deelgemeenten Oombergen, Leeuwergem, Elene, Groten- berge en Godveerdegem. Het ankerpunt van deze belbus Van Den Brempt S. 440 3. Van Eetvelde Sim. 430 4. Blanckaert Monique 410 5. Monsieur Marie-L. 380 Thomas Maria 380 Deze bijeenkomst werd afge sloten met de gratis tombola en de afspraak voor de jaar lijkse reis op woensdag 18 juli 2001 naar Veurne en De Panne. De deelnameprijs bedraagt 1.250 Bef. voor de VFSG-le- den, niet-leden betalen 1.350 wordt voorzien aan het station te Herzele, in functie van de aansluitingen met de treinen naar Brussel en de buslijn 49 van en naar Gent. Op Zotte- gems grondgebied is de in planting van de halten als volgt voorzien: Godveerde gem (Driebunderstraat, Kerk), Zottegem (Bevegemse Vij vers, Bevegem Kerk), Groten- berge (Pardassenhoek, Zavel- punten), Leeuwergem (Home Floreal), Elene (Bambos- straat. Fonteinstraat). Belbus 440 Oosterzele Deze belbus zal de gemeente Oosterzele en het noorden van de gemeenten Zottegem en Zwalm bedienen. Het anker punt wordt voorzien aan het Zottegems station. Hier is de inplanting als volgt voorzien: Strijpen (De Kluize, Konings hofstraat, Hofstraat), Velzeke (Blarenhoek, Psychiatrisch Ziekenhuis, Ruddershove- straat, Romeins Plein, Urnen straat, Lippenseweg, Putte- straat, Verkeerdhofstraat, Let- tendries, Sonseindestraat). Terzijde melden wij dat de buslijn 48 Zottegem - Gavere - Gent vanaf 10 juni 2001 een herziening heeft gekregen. Het traject Zottegem - Gavere werd uitgetekend in functie van de aansluiting met de trei nen naar Brussel te Zottegem. Tevens werd 's morgens een passende scholierenrit voor de deelgemeenten Elene, Velze ke, Hundelgem en Beerlegem voorzien. Wij merken ook nog op dat de belbussen naast de halten van de gewone buslijnen ook een aantal bijkomende halten in hun gebied zullen bedienen. Het spreekt vanzelf dat basis mobiliteit trapsgewijs in alle Vlaamse gemeenten dient te woden doorgevoerd. Zo zullen de andere deelgemeenten van de Egmontstad samen met de buurgemeenten in de latere fa se aan de beurt komen. Bef. en kinderen tot 12 jaar betalen 1.050 Bef. In de prijs is het ontbijt en middagmaal inbegrepen. Inschrijven kan bij de bestuursleden tot 10 juli 2001. Er zijn opstapplaatsen voor zien: - 7.40 uur jongensschool - 7.50 uur Kareeloven - 8.00 uur lokaal 'Blekte'. Iedereen is van harte wel kom! Willy Merckx

Voor Allen | 2001 | | pagina 13