OCJV 1V1I f-Beleidsnota Begroting 20< )1 (DEEL 1) De Kunstacademie barst uit zijn voegen te Geraardsbergen 14 29 juni 2001 - "Voor Allen" Het OCMW is verantwoordelijk voor het grootste luik van het uit voerend sociale beleid van onze stad. Daarenboven is het OCMW het laatste opvangnet - financieel, maatschappelijk en verzorgend - van de Geraardsbergse inwoners. Vroeg of laat, direct of indirect, komt het overgrote deel van onze bevolking in contact met ons OCMW. De OCMW-begroting die ik ter goedkeuring aan de gemeenteraad heb voorgelegd is een begroting die komaf wil maken met het ver leden. Een verleden, gaande van de vroe gere COO tot de ondertussen reeds 25-jarige OCMW-structuur, waar in elkeen wel ergens iets goed en/of fout heeft gedaan. Een verle den waaruit wij weliswaar onze lessen, ten goede en ten kwade, moeten trekken, maar vooral een verleden waarin of waarmee wij, met het oog op de toekomst, niet verder mogen leven en werken. Een beleidsverklaring is per defini tie gericht naar de toekomst. Ik zal mij dus met het verleden niet ver der inlaten. Het wordt immers hoog tijd dat wij, allen tezamen, onze blik richten op de toekomst - een nieuwe toekomst. Bij het opstellen van deze begro ting zijn wij niet over één nacht ijs gegaan. Wij hebben ernaar ge streefd om alle inkomsten en uitga ven reëel te begroten. Alle elemen ten, zowel qua werking als qua schulden, maar vooral qua perso neel, werden in deze begroting in overeenstemming met de op dit moment gekende werkelijkheid begroot. Zoals ik reeds zei: wij ma ken komaf met het verleden. De bijdrage voor het 'sociale beleid' van deze stad werd begroot op 239.471.199 Bef. Het OCMW beseft ten volle dat er met dit bedrag een enorme finan- Door de inspanningen van het vorig 'Stadsbestuur' beschikt de 'Kunstacademie' nu over de geschikte lokalen waarin de ve le disciplines die deze Acade mie aanbiedt, op een behoorlij ke wijze kunnen onderwezen worden. De vorige jaren werden er heel wat nieuwe cursussen aangebo den. Vooral onze allerkleinsten kregen bijzondere aandacht. Onze volgende taak zal er in bestaan al de aangeboden cur sussen te behouden en vooral de leerlingen te stimuleren hun aangevatte studies verder te zet ten. Daarvoor beschikt onze ciële inspanning van de stad ge vraagd wordt. Het was ons inziens evenwel de enige mogelijkheid om, naar de toekomst toe, op een constructieve en innoverende ma nier te kunnen werken in het be lang van de sociale noden binnen onze Stad. Van deze toelage gaat er onder meer Ruim 70 miljoen naar de resi dentiële opvang en verzorging van onze bejaarden. 6 miljoen naar de thuiszorg van onze bejaarden. 6,5 miljoen naar de opvang van kinderen en 45 miljoen naar de opvang en fi nanciële ondersteuning va kansar men. De totale uitgaven bedragen 857 miljoen. Hiervan gaat er 52,8% of 431,5 miljoen naar PERSONEELS UITGAVEN. In de verschillende OCMW-dien- sten werken momenteel 413 perso nen, welke 335 FTE vertegen woordigen. Bedrijfsmatig een vrij hoog per centage, doch grotendeels zijn hiervoor drie factoren verantwoor delijk: 1. De KeUhtermons inhaaloperatie (1997-2001) In tegenstelling tot het stadsperso- neel zijn de OCMW-personeelsle- den tot op heden nog steeds niet in geschakeld in het statuut Kelchter- mans. Het wordt hoog tijd dat dit spoedig gebeurt. Deze inhaaloperatie vertegenwoor digt in totaal 83.371.808 Bef. Hiervan is er 60.678.311 Bef. be stemd voor voorgaande dienstjaren 1997-2000 en was er slechts 30,8 miljoen reeds voorzien. In totaal werd hiervoor dus 30,5 'Kunstacademie' over een bij zonder enthousiast leraren korps. Naast de 'Muziekacade mie' beschikken we over een 'Academie voor Beeldende Kunst', waar iedereen die zich wil uiten in tekenen, schilderen en boetseren terecht kan. Wil je musiceren, zingen, voordragen, toneelspelen, dansen, tekenen, schilderen of boetseren, al deze vormen van 'Kunst' kan men aanleren en beleven in onze 'Kunstacademie'. Kunst is im mers hét middel om zijn gevoe lens te uiten. Iedereen die een of andere vorm van kunst wil aanleren, miljoen onder voorgaande dienst jaren ingeschreven. Voor 2001 bedraagt deze meerkost 22,7 miljoen. 2. Het hoog absenteïsme Ongeveer de helft van het perso neelsbestand bestaat uit verpleeg kundigen en verzorgenden. Dit be roep staat de laatste jaren onder zware druk. Het werk is zwaar, de diensturen zijn zeer onregelmatig en bovendien is er hiervoor onvol doende waardering en honorering. De herhaalde vraag naar de over heid toe om dringend te sleutelen aan de opleiding, de begeleiding, de maatschappelijke- en zelfwaar dering en de verloning van deze personeelsgroep is ons inziens dan ook terecht. De vele afwezigheden wegens ziekte binnen onze OCMW-dien- sten kunnen mede hierdoor ver klaard worden. 75% van het absen teïsme ligt trouwens binnen deze beroepsgroepen. Louter financieel bekeken hebben afwezigheden wegens ziekte een grotere inpakt voor het OCMW dan voor de stad. Verzorgenden moeten immers, omwille van de te respecteren nor men en omwille van de aard van de job, binnen de verschillende OCMW-instellingen, onmiddellijk vervangen worden. Dit heeft uiter aard een dubbele kost tot gevolg. Alleen reeds in de groep van de statutaire personeelsleden gaat er ongeveer 15 miljoen naar langdu rig zieken. Daarnaast gaat er onge veer 4,5 miljoen naar vervangin gen wegens ziekte van contractu- elen. De vaak hoge verliezen in bepaal de diensten zijn dan ook mede hierdoor te verklaren (bijv. kinder dagverblijf 3 miljoen, mstoorden 10 miljoen). zal er zeker zijn gading vinden. Als nieuwe Schepen van On derwijs zal het mij een genoe gen zijn iedereen die zijn stu dies verder zet, evenals de nieuwkomers in de 'Kunstaca demie' van harte te mogen ver welkomen. De muziekacademie staat open voor iedereen vanaf 8 jaar. Uit zonderingen hierop zijn kleu terdans (vanaf 4 jaar), dans-, muziek- en woordinitiatie (van af 6 jaar). De academie voor beeldende kunst is toegankelijk vanaf 6 jaar, kunst kan immers op alle leeftijden beoefend 3. De fusie van het ziekenhuis Een derde verklaring voor de hoge personeelsuitgaven is een onrecht streeks gevolg van de fusie van ons ziekenhuis. Een 13-tal personeels leden, grotendeels binnen de admi nistratie, kwamen sinds 01 januari 2001 op de loonlijst van het OCMW. Dit vertegenwoordigt een extra uitgave van 22 miljoen. Samengevat Als we van de 431 miljoen perso neelsuitgaven, de 22 miljoen t.g.v. de fusie en de 19,5 miljoen t.g.v. de langdurig zieken in mindering brengen, komen wij op 389,5 mil joen of 44% t.o.v. de totale uitgave. Dit is een aanneembare en met de stad (40% rek. 2000) vergelijkbare situatie. Met de 23 miljoen van Kelchtermans heb ik geen reke ning gehouden aangezien dit ook in de personeelsuitgaven van de Stad reeds voorzien is. Tenslotte moet ik, los van deze lou ter financiële benadering, vaststel len dat er heel wat OCMW-perso- neelsleden zijn (ja, zelfs OCMW- raadsleden), die zich weggedrukt voelen in een verdomhoekje. Velen voelen zich als minderwaardige, 'ondergeschikte' ambtenaren. Dat dit op termijn een negatieve in vloed heeft op hun moraal en dus op hun werk, hoeft geen uitleg. Anderzijds heb ik tot mijn genoe gen evengoed kunnen vaststellen dat de wil en de bereidheid tot her structurering en medewerking bij het merendeel van ons personeel aanwezig zijn. Wat mij betreft: zeer hoopvol voor de toekomst. De negatieve spiraal waarin er zich momenteel velen bevinden binnen de muren van het OCMW, moet dringend doorbroken worden. Misschien zou het een goede start zijn indien de stad het OCMW niet worden. Onze doelstellingen zijn het verschaffen van een degelijke opleiding, gericht zowel naar het beleven als het beoefenen van kunst, elkeen volgens zijn eigen mogelijkheden. Officieel gediplomeerde leerkrachten staan borg voor een prima op leiding. Info en inschrijvingen De inschrijvingen hebben plaats op vrijdag 29 juni 2001 van 14 tot 20 uur en op zater dag 30 juni 2001 van 9 tot 12 uur en van maandag 27 tot en met vrijdag 31 augustus 2001, langer zou rangschikken onder de rubriek 'ondergeschikt bestuur' maar in de toekomst bijvoorbeeld eerder opteert voor 'nevengeschikt bestuur'. Prioritair dit jaar ligt het voeren van een modem management, ge baseerd op een open en degelijke communicatie, samenwerking en opleidingsperspectieven. De werksfeer en werkvreugde moeten dringend hersteld worden. Op termijn zal dit ongetwijfeld niet alleen positieve financiële gevol gen hebben doch inhoudelijk zal ook de werking op zich erop voor uitgaan. Degelijk opgeleid personeel is en blijft voor mij de hoeksteen van een goede organisatie. Ons personeel moet een werking uitstralen met enerzijds oog voor onze inwoners - onze cliënten - en anderzijds voor hun werkgever, het OCMW en de Stad in het alge meen. De WERKINGSKOSTEN verte genwoordigen 21,8% hetgeen ons inziens een normale verhouding is en vergelijkbaar met de toestand van de stadsrekeningen (22% rek. 2000). Het is mijn overtuiging dat er slechts degelijk werk kan geleverd worden mits de nodige werkinstru menten. Ongeschikt of onvoldoen de materiaal wekt wrevel op en re sulteert op termijn in een negativis- tische werkhouding. Weliswaar moeten deze werkingskosten nut tig en efficiënt besteed worden. De SCHULD is beperkt tot 5% (stad: 14% rek. 2000). OVERDRACHTEN en interne verrekeningen bedragen zo'n 20% (stad rek. 2000: 24%), vooral te verklaren door de sociaalfinanciële bijstand aan steunbehoevende in woners. Erwin Franceus telkens van 14 tot 20 uur. De inschrijvingsgelden bedra gen: - Muziekacademie tot 18 jaar: tussen 1.200 Bef. en 1.900 Bef. per schooljaar - vanaf 18 jaar: tussen 1.900 Bef. en 6.200 Bef. per school jaar Deze prijzen zijn afhankelijk van het soort cursus. - Academie voor Beeldende Kunst: 1.900 Bef. per school jaar. Wegens de grote belangstelling voor de cursussen is snel in schrijven aan te raden. Francine Van Der Maelen

Voor Allen | 2001 | | pagina 14