SP FEDERAAL AKTIEF Hedwig De Clercq over sociale onrust bij VW-Vorst Luc Vanneste leidt studiedienst SP 2 29 juni 2001 - "Voor Allen" Na twee jaar van relatieve rust op de arbeidsvloer bij VW in Vorst was het vorige vrijdag opnieuw raak. Arbeiders gingen spontaan aan het staken uit protest tegen het vertrek van 91 tij delijke werknemers. Woordvoerder voor het felle protest, zowel op TV als voor de geschreven pers, was de dynamische ABW- afgevaardigde in het bedrijf Hedwin De Clercq, tevens een van onze SP-boegbeelden in Brakel. Gezien het niet onbelangrijke gebeuren en diens reactie publi ceren we onderstaand het inten'iew in "De Morgen met hem (verschen op zaterdag 23 juni). Hedwig De Clercq, zowel voor ABW als voor de SP (Brakel en Federatie) een belangrijke pion Wat is er aan de hand "Eind juni zijn er 411 mensen einde contract. Over hun lot hebben we gisteren 17 uur on derhandeld. Die gesprekken leidden tot een voorakkoord. Honderd mensen krijgen een vast contract aangeboden. Het contract van 220 anderen wordt tot einde september ver lengd. Eenennegentig mensen moeten eind juni het bedrijf verlaten. Hun contract wordt niet verlengd. Die beslissing viel niet in goede aarde bij de arbeiders. Zij gingen spontaan aan het staken. VOOR ALLEN Het was blijkbaar niet de bedoeling van de vakbond om de actie te steunen "Neen, dat is niet waar. De ar beiders namen geen vrede met het voorstel. Wij hebben als vakbond de plicht om hen daarin te steunen. Daarvoor dient een vakbond toch". Het ging om tijdelijke con tracten, waarvan minder dan een kwart verloren gaat. Op eerste gezicht is dat positief te noemen, meer dan vierhonderd ba nen hadden verloren kun nen gaan. "De arbeider nemen het niet dat mensen moet vertrekken op een ogenblik dat er veel te weinig volk op de werkvloer is. Die vaststelling heeft ge zorgd voor de huidige malaise. De beslissing van de directie om een einde te maken aan een aantal contracten, was de druppel die de emmer deed overlopen". Welke zijn de argumenten van de directie "De inkrimping van het aantal arbeiders vloeit volgens de di rectie voort uit de beslissing om de productie van de Toledo naar Spanje over te hevelen en in Vorst te starten met de pro ductie van de Lupo. Die over schakeling vindt over een drie tal weken plaats. De productie van de Lupo betekent drie uur minder werk per wagen. Bij gevolg zijn er straks werkne mers op overschot." Gelooft u dat "Momenteel zijn er mensen te kort. Of dat nog het geval zal zijn als de Toledo vervangen wordt door de Lupo, is af wachten". Zijn de vooruitzichten voor Volkswagen Vorst hierdoor verslechtertd "Pas eind september zullen we weten welke wagens we vol gend jaar zullen produceren. In Vorst kunnen we verschil lende modellen aan." Vorst staat bekend als een fabriek met heel wat vakbondsactie in het ver leden Worden jullie daarvoor gestraft "Het is hier de voorbije twee jaar rustig geweest. We hebben onze productiecijfers gehaald. Toegegeven de belangrijkste concurrentie voor onze fabriek komt uit de eigen Volkswagen- groep. Maar het is de directie in Duitsland die beslist waar er geproduceerd wordt". Luc Vanneste wordt de nieuwe directeur van de studiedienst van de SP. Vanneste is meer dan twintig jaar actief binnen de socialistische vakbeweging en is momenteel gewestelijk sectetaris van het ABVV West-Vlaanderen. Op het partijbureau van maan dag 25 juni kondige SP-voor- zitter Patrick Janssens aan wie Toon Colpaert opvolgt als hoofd van de studiedienst van de partij. Van 1 september af zal Luc Vanneste het Studie centrum Emile Vandervelde Instituut (Sevi) leiden. De West-Vlaming Luc Van neste is 48 en studeerde filo sofie in Gent. Hij doctoreerde bij professor Rudolf Boehm met een proefschrift over de verhouding tussen Eros en Thanatos in de Westerse cul tuur. Vanneste werkt al meer dan twintig jaar voor het ABVV, waar hij ook secretaris was van topman André Van- denbroucke. Hij kreeg naam als nationaal secretaris van de textielsector. Zelf omschrijft Vanneste zich als een rebels vakbondsman. "Ik stond altijd voor een open verhouding met verschillende politieke partij en en dus niet alleen met de SP. Maar de SP was natuurlijk de bevoorrechte partner", al dus Vanneste. Momenteel begeleidt Vannes te in West-Vlaanderen de fusie van het ABVV van drie afde lingen tot één gewest. "Mijn overstap komt in zekere zin iets te vroeg, omdat dit proces niet helemaal is afgerond", zegt Vanneste. "Maar ik word aangetrokken door het ver nieuwingsproces dat bij de SP sneller en beter verloopt dan bij de vakbond. Bovendien sluit deze functie mooi aan bij mijn interesses". SP-voorzitter Patrick Janssens was eerder al gecharmeerd door een artikel van Luc Van neste in Samenleving en Poli tiek (januari 2001). Daarin had Vanneste het over de ver nieuwing van de vakbond. Hij schreef toen onder meer"Of wel hervindt de vakbond zijn maatschappelijke opdracht, ofwel verschrompelt hij tot een onsamenhangend geheel van sectorale of bedriifsbon- den". Patrick Janssens vindt dat Vanneste het juiste profiel heeft om de studiedienst te lei den. Hij is een intellectueel die rood-groen denkt, is voor stander van grote openheid en heeft een sterke voeling met de basis. Janssens hoopt dat Vanneste de contacten met an dere organisaties en studie diensten kan aanhalen. Vanneste volgt Toon Colpaert op, die regeringscommissaris voor de Vlaamse havens wordt. Colpaert stond sinds 1991 aan het hoofd van het Sevi. Maatschappelijk zetel De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) sp-fed.aor@skynet.be Administratie-Publiciteit De Malanderplein 7 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) (fax 055/21.03.04) Redactie De Malanderplein 7 - 9600 Ronse Verantwoordelijke Uitgever Dirk Van der Maelen (Federaal Voorzitter) Hoofdredactie Chris VANC0PPEN0LIE (Federaal Secretaris) Redactiesecretaris ionny Lampens Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdra gen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Genaamtekende bijdragen vallen volledig on der de verantwoordelijkheid van de steller.

Voor Allen | 2001 | | pagina 2