BINNENLAND Kinderen van gescheiden ouders moeten evenveel kunnen bijverdienen Inkomen van tienduizenden ouderen met zes procent omhoog Duidelijke informatie over Kongobeleid 4 29 juni 2001 - "Voor Allen" SP-volsvertegenwoordigers Dirk Van der Maelen en Peter Vanvelthoven willen dat er voor kinderen uit éénouderge zinnen een regeling komt voor betere combinatie onder- houdsgeld en bijverdienen. Vele kinderen in éénouderge zinnen willen iets bijverdie nen als jobstudent. Maar voor studenten waarvan de ouders gescheiden zijn en die alimen- tatiegeld krijgen, worden de mogelijkheden om bij te ver dienen beperkt. Om voor de ouder fiscaal ten laste te blij ven, moeten er immers finan ciële grenzen gerespecteerd worden. Indien een kind meer verdient dan de bepaalde grenzen, dan is het voor dat jaar fiscaal niet meer ten laste en verliest(zen) de ouder(s) de belastingsver mindering voor kinderen ten laste. Naast het feit dat studenten die alimentatiegeld krijgen fincancieel nadeel ondervin den, worden ze indirect aan gezet om in het zwart te wer ken. Zo mislopen ze de kans om op de arbeidsmarkt erva ring op te doen. "In feite zorgt de fiscale wetgeving er dus voor dat jobstudenten met ali mentatiegeld financieel wor den gediscrimineerd", stellen de SP-kamerleden. Minister van Financiën Didier Reynders (PRL) heeft een wetsontwerp tot hervorming van de personenbelasting klaar. Daarin wordt het grens bedrag van de nettobestaans middelen met een goede 18.000 frank verhoogd tot een bedrag van 136.742 frank (3.390 euro). Deze maatregel zal volgens Van der Maelen en Vanvelthoven echter geen op lossing ten gronde bieden. En dit om drie redenen kinderen met alimentatiegeld zouden dan iets meer kunnen bijver dienen, maar de financiële duscriminatie met kinderen van gehuwde ouders wordt niet volledig weggewerkt; de regeringsintentie bevestigt de discriminatie die bestaat tus sen wel en niet onderhoudsge rechtigde kinderen van alleen staande ouders; en tenslotte wordt er niets verholpen aan de ondoorzichtgiheid en com plexiteit van de huidige rege ring. "Ouders en hun onderhousge- rechtigde kinderen moeten steeds uitkijken of, en in wel ke mate, de toekenning van onderhoudsbijdragen kan lei den tot het overschrijden van de grens van toegelaten netto bestaansmiddelen", aldus de SP'ers. Ze stellen een meer stucturele oplossing voor: "In een amendement op het wets ontwerp van Reynders stellen we voor om het onderhouds- geld niet langer in aanmerking te nemen om de nettobe staansmiddelen te berekenen". Deze benadering, waarbij de impact van het bedrag van de onderhoudsgelden op de net tobestaansmiddelen wordt ge- neutralisaard, biedt een dub bel voordeel. Enerzijds zullen kinderen uit éénoudergezinnen gelijk wor den behandeld. Anderzijds wordt de fiscale regeling doorzichtiger en eenvoudiger, "en dat is toch één van de voornaamste objectieven in het belastingsluik van het re geerakkoord". Twee dagen voor Premier Guy Verhofstadt en minister van Buitenlandse Zaken Louis Michel een officieel bezoek brengen aan Kongo, zulle zij het actieplan van de regering voor dat land bekend maken. Volgens SP-fractieleider Dirk Van der Maelen wordt het parlement daardoor veel te laat ingelicht over dergelijk gevoelig dossier. Hij wil stelt ook vast dat de ou de lobbies weer op de toer liggen. Er is goed nieuws voor tien duizenden ouderen. Zij stap pen vanaf deze maand over naar een nieuw stelsel, de zo geheten "inkomensgarantie voor ouderen". Met deze nieuwe maatregel van minis ter van Sociale Zaken en Pensioenen Frank Vanden- broucke stijgt het maande lijks inkomen van de oude ren. Tegelijkertijd genieten zij, en de ouderen die in het oude stelsel blijven, van een indexverhoging van twee procent. De inkomensgarantie behan delt mannen en vrouwen ge lijk. Het maakt ook niet uit of iemand getrouwd is of niet. Samenwonenden kunnen in dividueel aanspraak maken op de inkomensgarantie, ge huwd of niet. Of iemand recht heeft op de inkomens garantie, hangt af van de be staansmiddelen, het vermo gen en de inkomsten. Om nu in aanmerking te ko men moeten mannen en vrouwen 62 jaar oud zijn. Maar de leeftijd wordt gelei delijk opgetrokken tot 65 jaar in 2009. Het basisbedrag van de inkomensgarantie ligt op 15.740 frank per maand. Al leenstaanden krijgen daar nog vijftig procent bij en ont vangen dus maandelijks 23.610 frank. Sinds het begin van de re geerperiode, twee jaar gele den, heeft Frank Vanden- broucke het gewaarborgd in komen met gemiddeld 6,4 procent verhoogd. Dat is meer dan de zes procent waar de vzw Welzijnszorg om vroeg. De regering zal zich ook in de toekomst om de twee jaar uitspreken over een koppeling van de inkomens garantie aan de toenemende welvaart. Niet alle 91.746 ouderen die tot nu een gewaarborgd inko men voor bejaarden ontvin gen, schakelen over op de in komensgarantie voor oude ren. Voor ongeveer een vier de van deze mensen is het oude systeem namelijk voor deliger. Minister van Sociale Zaken en Pensioenen Frank Vandenbroucke heeft het zo geregeld dat niemand zich zorgen moet maken. De Rijksdienst voor Pensioenen (RVP) zoekt zelf uit wat de gunstigste regeling is en brengt de ouderen die over stappen naar het nieuwe stel sel daarvan met een brief op de hoogte. Wie nog vragen heeft, kan op zijn gemeentehuis of bij de Rijksdienst voor Pen sioenen een overzichtelijke folder verkrijgen (tel. 02- 529 30 02 of info@on- prvp.fgov.be). Vanaf 8 juni biedt de website van minister Vandenbroucke (www. vandenbroucke.- fgov.be) uitgebreide infor matie. Iedereen die denkt in aan merking te komen, kan via de website onmiddellijk te weten komen of hij echt recht heeft op de inko mensgarantie voor oude ren. Voor meer informatie Peter Renard Tel. 02-552 03 20 e-mail: peter.renard@sp.be Grasmarkt 105/b37 1000 Brussel. In een interview met De Mor gen van 20 juni formuleert de buitenlandsspecialist van de SP enkele bemerkingen bij het 'actieplan voor Kongo'. Voor al het feit dat de regering haar actieplan in het parlementarie halfrond pas komt toelichten op het ogenblik "dat de moto ren van het vliegtuig warm draaien", ligt Van der Maelen zwaar op de maag. "We moe ten uit persberichten en wan delgangen opmaken dat men overweegt de samenwerking van staat tot staat te herstellen. We stellen het allemaal vast, maar worden er niet over geïnformeerd." Het actieplan belooft een om mekeer in het Kongobeleid. Maar Van der Maelen vraagt zich af of men op dit ogenblik voldoende uit de gevarenzone is en of België niet onrechtst reeks militaire inspanningen aan het steunen is. "Bovendien willen wij absolute garanties van de premier dat alles snor zit met de democratisering." Daarenboven stelt de SP'er vast dat de oude lobbies (uit de tijd van de wanbestedingen van ontwikkelingsgeld, nvdr) opnieuw de kop opsteken. Hij wil dank ook garanties opdat een fair deel van de ontgonnen rijkdom in Kongo blijft. De SP benadrukt dat "als je iets meer wil doen dan alleen humanitaire hulp, dat alleen zin heeft als je bepaalde richt lijnen volgt". "Vooreerst dient het principe van African ow nership te worden gerespec teerd: de Afrikaanse politici moeten zélf in staat zijn om hun herstelplannen op te stel len waar ze zich voor moeten inzetten.

Voor Allen | 2001 | | pagina 4