3 Investeringsprogramma van de NMBS nadelig voor Vlaanderen UIT DE PROVINCIE Provinciebegroting Wijziging wetgeving lijkbezorging "Voor Allen" - 29 juni 2001 5 Daarnaast is 'good governan ce' een absolute voorwaarde: zonder de garantie dat een land goed bestuurd wordt, heeft meer dan humanitaire hulp ge woon geen zin. "Voor beide richtlijnen betwijfelt Van der Maelen of Kongo aan de vol waarden voldoet. Bovendien eist de SP dat ook de Belegische wet wordt gere specteerd. "Na de Abosschan- dalen heeft het parlement een wet op internationale samen werking goedgekeurd. In arti kel 7 wordt heel duidelijk de sectorale concentratie van ont wikkelingshulp bepaald. Dat betekent dat er enkel steun wordt gegeven aan sectoren zoals onderwijs, volksgezond heid, landbouw en mensen- rechtenbeleid. Telkens moet het gaan om steun aan basis structuren voor de bevolking. Op het gebied van infrastruc tuur betekent dat bijvoorbeeld voorrang aan de tertiare we gen, zoals de landbouwwegen. Nu lees ik dat men Belgische steun wil geven aan grote ver keersassen. Ik beweer perti nent dat dat in strijd is met die wet." Van der Maelen heeft ook twijfels of daarvoor een brede Europese steun is. De SP-fractie zal bij de voor stellen van het actieplan eisen dat er enkele ijkpunten worden voorzien. "Het actieplan moet verbonden worden aan duide lijke objectieven zoals de uit voering van Lusaka-vredesak- koorden en het opstarten van de interne politieke dialoog. We mogen ons niet zomaar en gageren in een onomkeerbaar proces. Als bepaalde voor waarden niet gehaald worden, moeten we het proces kunnen stopzetten. Daarom wille we minstens elke drie maanden een evaluatie". (Bron: De Morgen, 20 juni 2001) Onlangs wijzigde de wetgeving rond de lijkbezorging. Van de aan passingen wordt hieronder mel ding gemaakt. De as van de gecre meerde kan in urnen worden ge plaatst in een columbarium of uit gestrooid binnen de omheining van de begraafplaats. De uitstrooiing kan eveneens gebeuren op de aan het grondgebied van België gren zende territoriale zee. Onder strikt vastgelegde voorwaarden kan de uitstrooiing ook gebeuren op een andere plaats dan de begraafplaats; deze voorwaarden zijn te bekomen op het gemeentehuis. De uitstrooiing moet steeds gebeu ren aansluitend op de crematie. Onder strikt vastgelegde voorwaar den kan aansluitend op de crematie een urne ter beschikking gesteld worden van de nabestaanden om te worden bewaard op een andere plaats dan de begraafplaats; deze voorwaarden zijn te bekomen op het gemeentehuis. In alle opzichten blijft de persoon die de as in ontvangst neemt, ver antwoordelijk voor de naleving van alle bepalingen. FV Het Vlaams Parlement heeft een motie goedgekeurd met be trekking tot de NMBS, het spoorbeleid en de rol van de Gewesten daarin. De Vlaamse regering wil tot een duurzaam mobiliteitsbeleid komen en de mobiliteit beheer sen, de milieuvervuiling en mi lieuhinder terugdringen, de be reikbaarheid van steden en dor pen garanderen en de leefbaar heid en veiligheid verbeteren. Hiervoor moet het gemeen schappelijk vervoer klantge richt, concurrerend en multi- modaal worden uitgebouwd als alternatief voor het autoge bruik. In die geest moeten de spoorinvesteringen zo goed mogelijk afgestemd worden op de doelstellingen van het Vlaamse mobiliteitsbeleid. Het Vlaams Parlement stelt echter vast dat - de investeringsplanning on voldoende rekening houdt met de mobiliteitsplanning binnen het Vlaamse Gewest; - de Vlaamse Regering reeds meermaals heeft aangedron gen op een objectieve behoef- tenanalyse en een exploitatie plan als onderbouwing voor spoorweginvesteri ngen - er een onevenwicht is tussen de budgetaire middelen en de geplande investeringen; - er geen controle is op de toe passing van de verdeelsleutel 60/40 in de investeringsplan ning; - de investeringsprojecten voor de Nationale Luchthaven tot nu geboekt werden als pro ject van nationaal belang en in dit investeringsplan aange rekend worden op het 60 aan deel van het Vlaamse Ge west; - het luik Mobiliteit in Brussel onvoldoende rekening houdt met het standpunt van de Vlaamse Regering van 25 ju li 2000 over de ontsluiting van de luchthaven in Zaven- tem en het GEN, en dat er met name onvoldoende reke ning is gehouden met de re sultaten van de studie Bra bant-Brussel Net; - de afspraken die dienaan gaande gemaakt zijn met de federale overheid, het Brussel Hoofdstedelijk Gewest, het Waalse Gewest en het Vlaam se Gewest op 30 maart 1999 duidelijk aangeven welke ca paciteitsuitbreidingen in aan merking komen voor de ver betering van de mobiliteit in Brussel en de Vlaamse Rand, onder meer het op 4 sporen brengen van de lijnen naar Ouignies en Nijvel; - de nieuwe projecten deels op de Vlaamse enveloppe wor den begroot, waaronder de lijnen Watermaal-Louvain la Neuve, ondanks de gemaakte afspraken over het GEN; Het Vlaams Parlement vraagt aan de Vlaamse Regering: 1Een gunstig advies uit te brengen voor een termijn van slechts twee jaar, dat enkel geldt voor projecten die in die periode worden gepland. Teneinde de lopende investe ringsprogramma's niet in het gedrang te brengen, en dit op voorwaarde dat effectief werk wordt gemaakt van de herstructurering van de NMBS. Dit geeft aan de NMBS de mogelijkheid een strategische planning te ma ken, als eerste aanzet voor een objectieve behoeffenana- lyse; 2. Enkel nog adviezen uit te brengen over lange termijn planning voor spoorinveste ringen voor zover ze geba seerd zijn op een strategisch plan waarin de exploitatiebe hoeften en de infrastructuur investeringen op elkaar afge stemd zijn en waarin de prio riteiten op een objectieve ma nier kunnen vastgesteld wor den. Deze moeten vergezeld zijn van een maatschappelij ke kosten-baten analyse, waaronder een strategische MER; 3. Aan de eventuele goedkeu ring van een investeringsplan voor de periode 2003-2012 minstens volgende voor waarden te verbinden: a) het bekomen van de NMBS van een overzicht van de projecten welke komen te vervallen indien het netto te financieren saldo niet wordt gefinancieerd; b) het onttrekken aan de re gionale verdeling van de na tionale economische en stra tegische investeringen voor het reizigersverkeer, met na me de ontsluiting van de luchthaven Zaventem, en voor het goederenverkeer, in casu de spoorprojecten m.b.t. de drie grootste zeehavens; c) het realiseren van alle spoorinvesteringen, tot ont sluiting van de Vlaamse zee havens en de luchthaven van Zaventem, voorzien in het huidige plan, voor 2010; d) het voorzien van voldoen de uitbreidingsinvesteringen in een opwaardering van het binnenlands reizigersverkeer in het algemeen en de voor stadnetten rond Antwerpen en Gent in het bijzonder; e) het opzetten van een con trolesysteem dat op een transparante wijze toelaat verdeelsleutels te controle ren. Hiertoe dienen nieuwe uniforme regels te worden vastgesteld die onder meer het strikte principe van het territorialiteitsbeginsel bijsturen, in functie van de bediende haltes en stopplaat sen. Jacques TIMMERMANS Vlaams Volksvertegenwoordiger In juni 1999 opende de vzw 't Huis in Aalst zijn deuren voor de opvang van buiten landse niet-begeleide minder jarigen. De betreurenswaardige po ging van extreem-rechts om de buurtbewoners te overtui gen om zich daar tegen te ver zetten, mislukte gelukkig: na 2 jaar kan ik bevestigen dat het 't Huis en de buurt zeer goed samengaan. De prestaties die door deze vzw worden geleverd zijn niet gering: in 1999 werden 32 jongeren opgenomen, in 2000: 88 Het betreft kinderen tussen de 9 en 18 jaar, waaronder vele slachtoffers van mensenhan del met het oog op sexuele ex ploitatie en kinderen die be trokken waren bij mensen smokkel. Deze kinderen en zeer jonge mensen worden vnl. aangetroffen bij grens controles of op de luchthaven (al dan niet begeleid door mensensmokkelaars). Bij de vzw 't Huis worden ze opgevangen en bijgestaan. Waar mogelijk wordt de te rugkeer naar het land van her komst verwezenlijkt (dit is o.m. het geval voor meisjes uit Oost-Europa die hier vaststel len dat ze niet in die maat schappij terechtkomen die ze zich hadden voorgesteld). Andere kinderen, waar men de ouders niet kan van lokali seren, wat meestal het geval is, stromen door naar pleegge zinnen, tehuizen van bijzon dere jeugdbijstand of gaan zelfstandig wonen, er zijn er die spoorloos verdwenen zijn. Momenteel verblijven 17 jon ge mensen bij de vzw 't Huis. Het is een feit dat zonder de ondersteuning van de Provin cie de werking van de vzw niet mogelijk zou zijn: de reeds verleende tussenkom sten in het kader van de sa menwerkingsovereenkom sten, de subsidiëring van de investeringen, de inschakeling van het tolkenbureau hebben de goede werking van de vzw mogelijk gemaakt. Het initiatief van de bestendi ge deputatie, om in deze be grotingswijziging onder arti kel 128 een nominatieve toela ge te voorzien verdient alle lof. De werking van de vzw is ver der afhankelijk van de tussen komsten van de Vlaamse Ge meenschap waar binnenkort zal beslist worden over de werkingstoelage. Zelf zorgt de vzw ook voor in komsten met giften en de op brengst van een eetfestijn (het eerstkomend weekeinde tracht men de tekorten op te van gen). Bij deze vraag ik een continu ering door de Provincie van de geleverde inspanningen; te vens maak ik een voorbehoud voor bijkomende toelagen in dien andere overheden hun tussenkomsten zouden ver minderen. Het opvangwerk dat verricht wordt is nl. van zeer uitzon derlijk belang voor de toe komst van de jongeren die er terechtkomen. Patrick Jacobs

Voor Allen | 2001 | | pagina 5