REGIONAAL Zottegemse Gemeenteraad protesteert tegen sluiting arbeidsrechtbank Oudenaarde Afdeling Zottegem 10 31 augustus 2001 - "Voor Allen" Een ledenpartij creëert een so ciaal weefsel en een ontmoe tingsplaats. voor gelijkgezin den die ook buiten verkiezing stijd aan de continuïteit en de uitbouw van de partij werken. Maar tegelijk willen we een open partij zijn, een partij die durft samen te werken met mensen die geen lid zijn van de afdeling. Vandaag schrik ken we nog te veel mensen af die het eigenlijk met onze doelstellingen en onze inhou delijke keuzen eens zouden moeten zijn. Die gelijkgezin den botsen te vaak op gesloten deuren. Ze voelen zich niet welkom. Openheid moet een evidentie zijn. Openheid moet ook de rode draad zijn in onze wer king, ons programma en onze lijstvorming. Openheid loont ook, want in de gemeenten waar we ramen en deuren al hebben opengegooid, doet de partij het doorgaans beter dan waar de SP een gesloten, in zichzelf gekeerd bastion is ge bleven. Hasselt is daarvan het beste voorbeeld. Daar gingen we al anders, met anderen en zelfs onder de naam spa naar de verkiezingen. Onze openheid en onze bereid heid tot samenwerking kunnen misschien ook tot meer leiden, tot een "alliantie", een ge meenschappelijke lijst met an deren. In het tijdvak waarin we leven, is het politieke veld voortdurend in beweging. Geen enkele politieke partij - en dus ook de SP niet - kan het commando geven tot de opera tie politieke herverkaveling. Laat staan dat de SP of een an dere politieke partij zouden kunnen bepalen hoe die her verkaveling er zou moeten uit zien. Wat we wel kunnen, is duidelijk maken dat we als spa bereid zijn om mee te bouwen aan een sociaal progressief al ternatief, aan een grote linkse formatie die kan wegen op het beleid. Mogelijke medestanders moe ten ook weten dat we een dui delijke visie hebben, maar dat we de waarheid niet in pacht hebben. We hebben ook niet de pretentie om te eisen dat wie met ons wil samenwerken, zijn eigenheid moet verlooche nen. Integendeel. Een alliantie levert pas een meerwaarde op als elke partner zijn eigenheid kan behouden. Samenwerken met zichzelf is geen kunst. Sa menwerken met anderen is veel moeilijker. Het vraagt openheid, bescheidenheid en luisterbereidheid. Die kwali teiten kan en moet spa opbren gen. spa moet ook staan voor een andere manier om met de men sen in de partij om te gaan. Ge lijke kansen voor vrouwen, ou deren en jongeren, allochtonen vormen daarbij het uitgangs punt. Bij de verkiezingen van 2003 moet de rits op de kandi datenlijsten de regel en niet de uitzondering zijn. De moeten als spa open lijsten durven op te stellen. Vanzelfsprekend is er ruim plaats voor onze eigen leden. Maar we moeten ook op zoek gaan naar mensen met ta lent en inzet, die niet binnen de eigen structuren actief zijn. Bovenal moeten we de lijsten samenstellen met het oog op electoraal succes. Dat electo raal succes moeten we vervol gens proberen om te zetten in politieke macht. Onze lijstvor ming moet dus veel minder re kening houden met het behoud van één of ander mandaat en dus met de macht van één of ander individu. We moeten kiezen voor kwaliteit en popu lariteit. Die twee zijn overi gens best verzoenbaar - onze toppolitici zijn daarvan het le vende bewijs. Maar dat bete kent wel dat, waar nodig, de nationale partijleiding een rol zal moeten spelen bij de lijst vorming. Ook dat is anders, spa heeft dus de ambitie om op korte termijn te komen tot een sterk sociaal progressief alternatief, dat uitgroeit tot een leidende politieke kracht in Vlaanderen. Dat vergt een gro te inzet van iedereen. Uitgangspunten zijn duidelijk: Gelijke kansen op ontplooi ing voor iedereen. Deze gelijke kansen slaan op alle beleidsterreinen, niet al leen het sociale. De doelstellingen zijn links radicaal, de middelen eigen tijds en niet dogmatisch. Een open werking en dus een intense samenwerking met ge lijkgezinden, ook van buiten de eigen partij. Deze uitgangspunten zijn van daag de leidraad van ons werk in de regering. Het volgend jaar moeten we ze concretise ren in een geactualiseerd pro gramma waarwee we in 2003 naar de kiezer gaan. Om de slagkracht van spa te vergroten, moeten we onze statuten drastisch wijzigen. Dat is ogenschijnlijk een wat saaie aangelegenheid, maar wel van het grootste belang. We moeten de fusie van de fe deraties rondmaken. De fede raties die nu arrondissementeel zijn gestructureerd, worden provinciaal georganiseerd en zo aangepast aan de mogelijke nieuwe kiesomschrijvingen. Met een betere inzet van de middelen kunnen zulke pro vinciale federaties ook de wer king van de afdelingen verster ken. Voorts pleit ik voor een nieu wigheid in de statuten. Ik ben voor de komst van een onder voorzitter, die van het andere geslacht moet zijn dan de voorzitter. Op die manier ver groot de kans dat de twee ge slachten ook echt gelijke kan sen krijgen in onze partij. Ten slotte moeten we er voor zor gen dat alle afdelingen, ook de kleinste, stemrecht krijgen op onze congressen. De vernieuwing van de SP is op de goede weg, maar lang niet afgerond. De komende maanden en jaren moeten we spa, "SP Anders", vorm ge ven. Met spa willen we een hedendaagse vooruitstrevende groene en sociale partij uitbou wen. Die kan naadloos aan sluiten bij de lange traditie van onze socialistische beweging. Het woord spa zelf verwijst trouwens naar de naam die de partij de jongste 25 jaar heeft gedragen. Maar spa moet tege lijk door houding en gedrag aan iedereen in Vlaanderen duidelijk maken dat er een an dere wind waait. Dat er een andere SP is ontstaan. Een par tij die voldoende aantrekkelijk is voor wie nu inhoudelijk op dezelfde lijn zit, maar de stap niet kan of wil zetten, omdat de partij onvoldoende open staat voor de buitenwereld. Met spa moeten we gelijkge zinde mensen in een sterke linkse alliantie kunnen groepe ren om zwaarder op het beleid te wegen. Aan dat sociaal progressief alternatief wil ik de komende periode als voor zitter werken. De Zottegemse Gemeenteraad nam tijdens zijn vergadering van 27 augustus 11. kennis van de be slissing van de Ministers van Te werkstelling en Justitie, om de afdeling Zottegem van de Ar beidsrechtbank Oudenaarde, per 1 september te sluiten. Deze beslissing - het koninklijk besluit van 10 augustus 2001 be treffende de instelling van afde lingen in de arbeidshoven, de ar beidsrechtbanken, de rechtban ken van koophandel en de poli tierechtbanken - werd gepubli ceerd in het Belgisch Staatsblad van 17 augustus 2001, waar in het cryptische artikel 5 onder an dere de afdeling Zottegem van de arbeidsrechtbank Oudenaarde met één pennentrek wordt afge schaft. De titel van het koninklijk besluit wekt de indruk dat er afdelingen worden opgericht - van af schaffing is nergens sprake - en uit de inleidende tekst valt duide lijk af te lezen dat vooral finan ciële overwegingen hebben mee gespeeld, samen met de hervor ming van de gerechtelijke kan tons. De Zottegemse Gemeenteraad protesteert met klem tegen deze beslissing. Niet alleen werd ze genomen zonder enig vooraf gaand onderzoek en zonder rondvraag noch kennisgeving bij het stadsbestuur. Deze bijzonder asociale maatre gel die in geen enkel opzicht de werking van het gerecht dient, en zeker geen voorbeeld is van een beleid op mensenmaat, kan op geen enkele manier worden ver antwoord. Het argument besparing snijdt al vast geen hout: de rechtspraak in Zottegem gebeurt maar één dag per week, ter gelegenheid van de zittingen van het Vredegerecht en gebeuren met eigen middelen en mensen van de Oudenaardse arbeidsrechtbank. Voor de bevolking - zeker de so ciaal zwakkeren en de minder mobiele mensen - van Zottegem, Herzele, Geraardsbergen, Sint- Lievens-Houtem, Erpe-Mere en Haaltert, die bediend werd door de Zottegemse afdeling, betekent dit een duidelijke sociale achter uitgang. De Zottegemse Gemeenteraad dringt er, met unanimiteit, bij de bevoegde minister(s) op aan dit koninklijk besluit in te trekken en de Zottegemse afdeling van de arbeidsrechtbank van Oudenaar de verder te laten bestaan. SP'Wijkdub Erwetegem St.-Maria-Oudenhove St.-Goriks-Oudenhove Vrijdag 7 september 2001, om 20.15 uur - Café Gasthof Erwetegem ALGEMENE LEDENVERGADERING Agenda: - welkom door André Van de Casteele, SP-Voorzitter Zottegem - politieke toestand (federaal, gewest, lokaal) door Herman De Loor - verkiezing wijkbestuur - allerlei. Er worden géén persoonlijke uitnodigingen gestuurd. Kandidaturen voor het wijkbestuur kunnen ter plaatse worden ingediend. Alle SP-leden van de wijkclub zijn hartelijk welkom.

Voor Allen | 2001 | | pagina 10