SOCIALISTISCHE JEUGD De Valken te "La Croix Valmer" (vervolg) Meer en meer jongeren storten zich in de studentenarbeid 4 31 augustus 2001 - "Voor Allen" Na een drukke wandeldag, een stevig avondmaal op het ter ras van het vakantieverblijf. In ons vorig artikel gaven we een overzicht van onze activi teiten. Wat meer uitleg over "d'Azierekust" hebben we voor onze lezers nog in petto. St.-Tropez als blikvanger van "le beau monde" en "les nou- veaux riches", was niet altijd zo populair. Dit provengaals vissersdorp werd kunstmatig het mekka van La Cöte d'Azure. Het dorp dankt zijn naam aan Torpez, een romeins krijgsman, die door Nero ont hoofd werd en samen met een haan op een bootje gezet werd. Dit bootje spoelde aan te St.-Tropez. De haan kwam terecht in een vlasveld (champ de lin) en op 6 km. van St.- Tropez ontstond Cagolin (lees haan in vlasveld cocq au lin). Kuierend langs de quai de Suffren denken we onmid dellijk terug aan de fdms van Louis de Funès "Le gendarme de St.-Tropez". Telkens op het einde van één van deze films zie je de parade die marcheert op de quai de Suffren waar terrassen als "Senanquier" "Le Café de Paris" een toeris tisch beeld ophangen. Verder in het oude stadsge deelte bevindt zich de buurt van "La Ponche". Hier wer den de opnamen gemaakt van de film "Et Dieu créa la fem me" met in de hoofdrol nie mand minder dan Brigitte Bardot. Ook de oude gendarmerie waar de eerste Funès-film werd gedraaid, is nog steeds een fotografisch toppunt. Van uit de gendarmerie naar de be roemde "Place des Lices" is maar een boogscheut, dage lijks ontspannen zich hier tientallen boulisten met hun geliefde proven§aalse sport "le jeu de boules" of beter ge kend als pétanque. U kunt merken dat om al deze pittoreske bezienswaardighe den te bezoeken er wel wat wandeltijd dient uitgetrokken te worden. Bij warm weer is een verfrissing dan ook steeds welkom. De terugtocht naar La Croix Valmer verloopt echter moei zaam, want in het hoogsei zoen zes kilometer per auto afleggen, verft al gauw lh.45 minuten file. In een volgende aflevering la ten we u kennismaken met La Croix Valmer als badplaats en Grimand als oude provengaal- se stad. Op maandag 13 augustus 2001 voerden de Aalsterse ABVV- Jongeren t.g.v. het Parkconcert een promotieactie voor de Noodlijn voor Jobstudenten. Jaar na jaar merken we een stij ging in het aantal jongeren dat een "overeenkomst voor tewerk stelling van studenten" afsluit. Volgens de meest recente cijfers die de Inspectie van de Sociale Wetten ter beschikking stelt, werden in 1999 voor het eerst meer dan een half miljoen stu dentencontracten geregistreerd: 530.128 om precies te zijn. Dit betekent een stijging van maar üefst zo'n 25% in één jaar tijd (424.444 contracten in 1998) Daarnaast is er ook de tendens dat steeds meer studenten niet langer enkel een maand werken tijdens de zomervakantie, maar ook tijdens de kortere vakantie periodes en zelfs het hele jaar door aan de slag gaan. Jobstudenten zitten met veel onbeantwoorde vragen Helaas moeten ABVV-Jongeren vanuit hun dienstverlening ook dit jaar weer vaststellen dat veel jobstudenten dikwijls te lang met onbeantwoorde vragen blijven zitten (er wordt wel onder elkaar over gesproken, maar ze weten niet altijd waar zij terecht kunnen voor juiste informatie) en dat een aantal onder hen inderdaad te leurgesteld uit hun jobavontuur terugkeren. Zij werden niet of te weinig betaald, moesten (onbe taalde) overuren presteren, ge vaarlijk werk doen met soms een arbeidsongeval tot gevolg- Een terugblik op onze dienstver lening van dit jaar (tot heden). De top-5 van de onderwerpen waarover de meeste vragen ge steld werden, ziet er als volgt uit 1. Belastingen en het statuut van de persoon ten laste 2. Voorwaarden om studentenar beid te mogen verrichten 3. RSZ-regelgeving en solidari teitsbijdrage 4. Minimumlonen in bepaalde sectoren 5. Reglementering in verband met kinderbijslag. De overige vragen handelden over zaken als het contract, over uren, feestdagen, nachtwerk,... De top-5 van de klachten ziet er als volgt uit 1. Geen contract (met alle gevol gen van dien) 2. Onregelmatigheden bij ont slag 3. Onregelmatigheden in ver band met overuren 4. Te weinig uren mogen werken en te weinig uren betaald 5. Onregelmatigheden betreffen de het loon. De overige klachten handelden over zaken als vergoedingen voor feestdagen, vervoersonkos- ten, RSZ-bijdragen, praktische proeven,... Belangrijke wetswijziging voor iobstudenten met ae- stheiden ouders Zoals u merkt in de top-5 worden de meeste vragen gesteld over de wetgeving in verband met de be lastingen en het statuut van de persoon ten laste. In de loop van de maand juli werd door het parlement een be langrijke wijziging gestemd i.v.m. jobstudenteninkomsten van jongeren wiens ouders ge scheiden zijn. Deze jongeren moesten om ten laste te blijven van hun ouders rekening houden met een fiscale grens (nl. 118.599 Bef.) en met 80% van hun ontvangen alimentatiegeld. De reglementering is dus nu ver anderd, en geldt nu ook voor kin deren van wie de ouders ooit ge scheiden zijn, en ondertussen te rug gehuwd (in 2001). Vanaf dit jaar moet men om ten laste te blijven van de ouder(s) rekening houden met de maxi mum inkomstengrens van 136.742 Bef. netto belastbaar i.p.v. 118.599 Bef. Voor studen ten met gewone ouders blijft de grens 79.066 Bef. Jobstudenten die alimentatiegeld ontvangen moesten deze vroeger voor 80% meerekenen voor deze inkomensgrens. Deze regel blijft behouden, ware het niet dat van af dit jaar de eerste 72.000 Bef. vrijgesteld zijn. Een enorme ver betering voor deze mensen dus. Het was ook dringend nodig. Uit verschillende studies (o.a. VN) bleek dat het percentage éénoudergezinnen (13,5%) dat in armoede leeft maar liefst vier keer hoger ligt dan bij tweeou dergezinnen (3,6%). Dit zijn belangrijke verbeterin gen die de fiscale discriminatie van jobstudenten grotendeels wegwerken, en dus ook door ons als jongerenvakbond gesteund worden. ABW-Jongeren wil misbruiken voorkomen door jobstudenten te informeren Regio Aalst Jongeren uit onze regio met vra gen of klachten over studentenar beid kunnen terecht bij - ABVV-Jongeren Houtmarkt 1 9300 AALST Tel. 053-78 78 78 (Eddy Quintens) Fax 053-77 26 52 e-mail: ipw.aalst@ping.be - Noodlijn voor jobstudenten 078-15 21 60 Juli-augustus-september van 08.00 u. tot 20.00 u. 7 dagen op 7 Meer info: - ABVV-Jongeren Eddy Quintens 053-78 78 78 0486-03 53 99

Voor Allen | 2001 | | pagina 4