REGIONAAL Wat met de diefstallen in het gerechtelijk arrondissement Oudenaarde JS-Quiz te Denderleeuw "Voor Allen" - 14 september 2001 11 Het gerechtelijk arrondisse ment Oudenaarde is ingedeeld in 5 politiezones, met de poli- tiezone Oudenaarde (54185 inwoners) als grootste zone qua bevolkingsaantal en be staande uit Oudenaarde zelf (27560 inwoners), Wortegem- Petegem (6074 inwoners), Kruishoutem (7844 inwo ners), Zingem (6594 inwo ners) en Kluisbergen (6113 in woners). Dan volgt de politie- zone Zottegem met in totaal 50037 inwoners, die is samen gesteld uit Zottegem zelf (24631 inwoners), Herzele (16301 inwoners) en Sint Lie- vens-Houtem (9105 inwo ners). Vervolgens komt de po- litiezone Geraardsbergen aan de beurt met 37107 inwoners en omvattende Geraardsber gen zelf (30825 inwoners) en Lierde (6282 inwoners). Dan krijgen we de politiezone Bra- kel met 29727 inwoners, die is samengesteld uit Brakel zelf (13671 inwoners), Horebeke (1960 inwoners), Maarkedal (6426 inwoners) en Zwalm (7670 inwoners). Ten slotte volgt als kleinste entiteit, de politiezone Ronse met 23941 inwoners die enkel en alleen bestaat uit de stad Ronse zelf. Het gerechtelijk arrondisse ment Oudenaarde strekt zich dus uit over 15 van de 21 ge meenten in de kieskring Aalst - Oudenaarde - Ronse. De ste den Aalst (76223 inwoners) en Ninove (34614 inwoners) en de gemeenten Denderleeuw (16942 inwoners), Erpe-Mere (19196 inwoners), Haaltert (17265 inwoners) en Lede (16941 inwoners) die ook deel uitmaken van onze keiskring ressorteren onder het gerech telijk arrondissement Dender- monde. Het is opvallend dat het bevolkingaantal van onze kieskring (352237 inwoners) ongeveer gelijk verdeeld is over beide arrondissementen, t.t.z. 181181 inwoners beho ren tot het gerechtelijk arron dissement Dendermonde en 171056 inwoners tot dit van Oudenaarde. Op een werkvergadering met de burgemeesters binnen het gerechtelijk arrondisement Oudenaarde, werd onlangs af gesproken dat de Federale Po litie een overzicht zou opma ken van de diefstallen met braak gepleegd tijdens het eer ste semester van dit jaar, d.w.z. voor de maanden janu ari tot en met juni van 2001. Zonder besluiten te willen trekken (wat immers aan de beleidsverantwoordelijken wordt overgelaten) bevat dat overzicht een vracht cijfers en gegevens betreffende "zware diefstallen". zogenaamd "reeksen diefstallen" door rondtrekkende dadergroepe ringen en ten slotte "diefstal len van voertuigen". Uit dat verslag, dat een 'pro jectkrant' wordt genoemd, lichten wij een aantal elemen ten die onze lezers ongetwij feld zullen interesseren. Meer zware diefstallen dan het vorig jaar In 1999 werden voor de be handelde periode (eerste se mester) 443 gevallen geno teerd. In 2000 viel dat terug tot 325. maar nu in 2001 zien we alweer een stijgende trend met 356 zware diefstallen. Wat de werkhouding per poli tiezone betreft: Oudenaarde bijt de spits af met 126 dief stallen, gevolgd door Zotte gem met 97, dan Geraardsber gen met 51, Ronse met 46 en Brakel met 36. Waar breekt men in? Van de 356 inbraken, werden er 245 vastgesteld in gewone woningen, waar men meer lijkt in te breken dan vroeger. Dat geldt ook voor bedrijven, waar het aantal inbreken te genover vorig jaar verdubbeld is. In 1997 werd slechts in 145 woningen ingebroken, in 1998 in 221, in 1999 in 295, in 2000 in 217 en nu in 2001 in 245. Hoe wordt ingebroken? Het afbreken van het cilinder- slot blijft de meest voorko mende manier van inbreken. Vooral rondtrekkende dader groeperingen waarop we nog terugkeren, zijn hierin gespe cialiseerd. Meer en meer ge bruiken ze ook andere tech nieken zoals het forceren van de deur en het boren van gaat jes onder de spanjolet (gaat- jesboorder). In meer dan de helft van de feiten, verschaf fen de inbrekers zich toegang via de deur. Vaak lukken inbraken niet. Daarom proberen dieven het elders, een huis verderop, zo dat men hier van een verho ging van de reeksen van dief stallen kan spreken. Op welk tijdstip wordt toegeslagen? Vroeger was de nacht van maandag op dinsdag de meest kritieke periode, nu zien we een verschuiving naar de nacht van zondag op maan dag. Opvallend is alvast dat het begin van de week veel hoger scoort dan het tweede deel en dat dus het weekend "het veiligst" blijft! De meest kritieke uren zijn alleszins de uren tussen middernacht en 6 uur 's morgens. JSD organiseren dit jaar reeds de 4d' uitgave van hun intussen be kend geworden quiz. Op 21 sep tember om 20.00 uur start de quiz in het zaaltje van café Standaard, op het dorp te Denderleeuw. "We bieden u opnieuw een quiz met verschillende thema's, voor elk wat wils, maar met het in het oog springende thema: 'Dender- leeuwse weetwaardigheden". Jawel, de Denderleeuwse deelne mers hebben het hier wat makkelij ker - maar We hanteren de meerkeuzevraag- vorm en alle vragen worden duide lijk geprojecteerd. Na elke vragen ronde krijg je (eveneens geprojec teerd) een duidelijk antwoord op alle vragen. De ervaring toont ons dat dit goed is." Inschrijven kan je bij Yves op Wie breekt het meest in? Uit de vaststellingen van de politie blijkt hier één absolute uitschieter: de diefstal door rondtrekkende groeperingen van criminelen. In dat verband hanteert men ook de term "reeksen diefstallen". Men kan spreken van "reeksen diefstallen" als minimum in dezelfde omgeving een drietal feiten zijn vastgesteld waarbij een cilinderslot wordt afge broken. Wat deze reeksen be treft, ziet de verdeling er voor de behandelde periode als volgt uit: politiezone Brakel (1 te Maarkedal, 2 te Zwalm), voor de zone Geraardsbergen (1 te Geraardsbergen), voor de zone Oudenaarde (1 te Ouden aarde, 2 te Wortegem-Pete- gem, 6 te Kruishoutem, 3 te Zingem en 2 te Kluisbergen), voor de zone Ronse (3 te Ron se), voor de zone Zottegem (1 te Zottegem, 5 te Herzele en 2 te Sint Lievens-Houtem), wat ons een totaal van 29 gevallen brengt. Tijdens al deze reek sen samen werden 13 voertui gen effectief gestolen, in 4 ge vallen bleef het bij een po ging. De plaag van de reeksen diefstallen blijft stijgen. Dat geldt overigens voor het ganse Vlaamse landsgedeelte. Bin nen het bewuste semester zelf ziet men een aantal merkwaar dige verschuivingen. Zo wer den in de politiezone Zotte gem tijdens het eerste kwar taal van 2001 nog 5 reeksen genoteerd, tegenover nog slecht 3 tijdens het tweede kwartaal. Herzele goed voor 4 reeksen in het eerste kwartaal, kreeg slechts één maal bezoek tijdens het tweede kwartaal. Voertuigen In het totaal werden 65 effec tieve diefstallen en pogingen vastgesteld. Te Oudenaarde 36, te Ronse 17, te Zottegem 4, te Geraardsbergen 4 en te Brakel 2. Verleden jaar telden wij 51 feiten tijdens dezelfde periode. De stijging zette zich nu vooral door tijdens het tweede kwartaal van het eerste semester van 2001. Meestal hebben de dieven het gemunt op gewone personenwagens (48 van de 65 gevallen). De feiten werden vooral geno teerd op de openbare weg (34), de parking (12), de oprit (12) en de garage (6). Wat de verhouding 'poging: effectief' aangaat: van de 65 feiten 'mislukten' er 8, tegen over 57 de wel 'lukten'. D.w.z. dat de daders die een voertuig willen stelen ofwel professioneel goed opgeleid zijn, ofwel een heel goede werking uitvoeren, want we zien dat bijna alle diefstallen van voertuigen slagen. In het totaal werden achteraf 27 voertuigen teruggevonden. Wanneer we weten dat 57 voertuigen effectief gestolen zijn, betekent dat nog altijd 30 voertuigen die niet konden worden teruggevonden. Coiulusie Opletten als men de wagen achterlaar. Ook opletten met oude uitstekende cilinderslo- ten. Die zijn immers het ge makkelijkste doelwit van de jongste vorm van inbraakcri- minaliteit, meer bepaald de braak georganiseerd door ge specialiseerde benden rond trekkende groeperingen. Herman DE LOOR 0475-87 78 78. De inschrijving bedraagt 100 Bef. per persoon. Je kan je ploeg noemen als je met 3 of 4 personen bent. Iedere deelnemer wint Let op! Snel inschrijven, de plaat sen zijn beperkt En wie zegt dat je niet mag komen supporteren, voor de deelnemers, of voor de JS... SDK VFSG-Ninove De eerste activiteit na de zomervakantie heeft plaats op zon dag 23 september 2001 en niet op 16 september 2001 zoals eerder aangekondigd. Het gezellig samenzijn met zangwedstrijd gaat door in zaal "De Roos", Geraardsbergsestraat te Ninove met aanvang om 14.30 uur. Aan alle aanwezigen wordt koffie met gebak aangeboden en tevens is er ook nog een leuke verrassing voorzien. Wees dus allen op post met een goed gesmeerde stem. Het wordt zeker en vast en prachtige namiddag. Tot dan!

Voor Allen | 2001 | | pagina 11