Aalsterse OCMW-rekening op gemeenteraad De vzw PWA Aalst geeft kansen aan langdurig werklozen "Voor Allen" -14 september 2001 13 Naar aanleiding van de goed keuring van de OCMW-reke ning voor het jaar 2000 op de gemeenteraad van 4 septem ber jl., werd zoals verwacht vanuit de oppositiehoek het vroegere OCMW-beleid op de korrel genomen. Niets nieuws onder de zon echter, want reeds in het verleden werd op de gemeenteraad door een ze kere oppositie meer aandacht besteed aan politiek geïnspi reerde, zware persoonlijke aanvallen dan aan inhoudelij ke discussie. De SP-fractie liet zich bij monde van Ann Van de Steen niet onbetuigd en hield volgende tussenkomst. Naar aanleiding van de weinig flatterende beoordeling door de oppositie van de OCMW- situatie, wens ik toch namens de SP-fractie een en ander te beklemtonen. Sedert jaar en dag - we zijn het eigenlijk nooit anders ge wend geweest - is het OCMW voor een aantal raadsleden DE kop van jut in deze vergade ring. Veeleer dan het sociale beleid van datzelfde OCMW te bespreken, worden vooral politiek geïnspireerde per soonlijke processen in deze raad ten tonele gevoerd. Het is dan ook bij de goedkeu ring van de rekening voor het De vzw PWA biedt aan lang durig werklozen de mogelijk heid om bepaalde activiteiten tegen betaling te verrichten. De Rijksdienst voor Arbeids voorziening engageert zich om inde werkwinkel via de PWA-beambten te zullen in staan voor - matchen van PWA-opdrach- ten aan werkzoekenden - doorverwijzen van werkzoe kenden bij het PWA, naar het aanbod inzake begeleiding, opleiding en tewerkstelling - meewerken aan de uitbouw van de lokale dienstenwerkge- legenheid - inschrijven van werkzoeken den via het cliëntvolgsysteem - afleveren van RVA-attesten met betrekking tot tewerkstel ling - informeren van werkzoeken den over de RVA-reglemente- ring omtrent de federale te werkstellingsmaatregelen, PWA-regeling en loopbaanon derbreking jaar 2000 het ogenblik om be paalde puntjes op de i te zet ten. Het OCMW van Aalst heeft sedert de fusie der gemeenten een zeer uitgebreid sociaal be leid gevoerd. De opeenvol gende VLD-SP bestuursmeer- derheden, slechts onderbroken in de priode van 1983 tot 1988, hebben er een zaak van gemaakt om de talrijke sociale noden van de Aalstenaar op de meest volledige wijze te leni gen. Vooral sinds 1989 wor den bijna alle mogelijkheden die de OCMW-wetgeving biedt, toegepast op het do mein. Deze politiek leverde de inwo ners van de stad geen wind eieren op. Geen enkel OCMW in Vlaanderen met vergelijk bare grootte, biedt dergelijke uitgebreide dienstverlening aan in de discretionaire sector, sector die de verzameling is van alle taken die het OCMW ter harte neemt, bovenop de opgedragen wettelijke taken. Naast de enorme hoeveelhe den prestaties in de thuishulp, en die cijfers vindt men in het verslag van de ontvanger bij de rekening, valt vooral het verschil op met de cijfers van andere OCMW's. Ik heb mij de moeite getroost om vorige - inschrijving en matching van werkzoekenden en gebruikers voor PWA-activiteiten. De «el Werkgelegenheid Geeft kansen aan maatschap pelijk zwakken. Via de cel werkgelegenheid van het OCMW in de werk winkel kunnen OCMW-cliën- ten geleid worden naar gerich te Opleidingen die voorberei den naar nieuwe kansen op de arbeidsmarkt; OCMW-cliënten kunnen er te recht om maximaal gesteund en geholpen te worden in het zoeken naar een geschikte job; OCMW-cliënten kunnen via het OCMW begeleid worden in de uitvoering van de nieuwe job. De Stedelijke «el Werkgelegenheid Ze verzamelt, verwerkt, coördineert, publiceert en ver schaft informatie over - rechten en plichten van een verslagen door te nemen, en heb een en ander bijgeleerd. In het domein van de extra murale hulp met betrekking tot gezins- en bejaardenhulp, staat Aalst met 90.000 uren verstrekte hulp na Leuven, af getekend op een tweede plaats, ver vóór Sint-Niklaas, Mechelen, en de anderen; wat warme, thuisbezorgde maaltij den betreft, wordt Aalst met zijn bijna 68.000 stuks op nieuw enkel door Leuven voorafgegaan; wat de poets- dienst betreft, is het enkel Brugge dat Aalst voorafgaat: ook hier is bijna 100.000 uren verstrekte hulp niet niks... En tenslotte is er nog een klusjes dienst... Wat intramurale opvang voor bejaarden betreft, heeft het OCMW de voorbije jaren zware inspanningen geleverd: een nieuw rustoord Mijlbeke werd gebouwd, het rustoord St.-Job werd gerenoveerd en het werd enkel geen nieuw bouw, feit wat iedereen be treurt, louter omdat de voog dijoverheid dit niet toestond. Er werden 90 serviceflats voor bejaarden gebouwd in Hofsta- de, en nog eens 45 in Moorsel. Thans is de nieuwbouw voor zien voor een rustoord van 105 bedden in Erembodegem. jobstudent - informatie voor werklozen m.b.t. de gemeentelijke werk- lozencontrole (brochure: "Vragen en antwoorden rond de gemeentelijke stempelcon trole - het aanbod van beroepsop leidingen - vormingscursussen - werknemersopleidingen - naschoolse opleidingen (bro chure: "Opnieuw studeren - Betere Kansen - algemene arbeidsmarktinfor matie (brochure: Gids voor de Werkzoekende") - regelgeving inzake starten als zelfstandige (brochure: "Ik wil voor eigen rekening wer ken - informatie rond kinderop vang en mobiliteit. Ontwikkelen van nieuwe diensten De werkwinkel staat ook in voor de uitbouw van een nieu we diensteneconomie op lo kaal niveau. Hierbij neemt de Wat sociaal beleid betreft, valt op dat het aantal bestaansmi nimumtrekkers in Aalst klei ner is dan in de meeste andere centrumsteden, en dat aantal verkleint nog steeds. De oor zaak daarvan is een conse quente toepassing van het in de OCMW-wet voorziene arti kel 60 dat de mensen helpt om uit het bestaansminimum-sta tuut te stappen. Sneller dan wie ook maakte het OCMW in Aalst werk van budgetbeheer, systeem dat voor vele mensen de redding betekende, doch dat nader hand doorkruist werd door de nieuwe wetgeving op de col lectieve schuldenregeling. Ondertussen leeft de idee om het systeem opnieuw op te starten, veeleer dan het bij de thans toegepaste budgetbege leiding te houden. Uniek voor Aalst is het be staande netwerk van sociale organisaties, netwerk dat zo wel door het OCMW als de stad de voorbije jaren finan cieel zwaar gesteund geweest is. En tenslotte, moet er zonder twijfel verwezen worden naar het A.S.Z., opvolger van het totaal verouderde St.-Elisa- bethhospitaal, dat in de tachti ger jaren met fenomenale te- stad het voortouw en dit in nauw overleg met de diverse partners. In het bijzonder zal dit initiatief een duurzaam perspectief moeten bieden aan groepen die het moeilijk heb ben om een geschikte en duur zame job te vinden. Een actieplan dienstenwerk- gelegenheid werd recent inge diend en goedgekeurd door de Vlaamse Overheid. Vier projecten zullen samen met verschillende partners worden gerealiseerd: Het "Buurtantennezorgsys- teem" waarbij het OCMW Aalst een dienstverlening zal uitwerken naar bejaarden, zie ken, alleenstaanden of mensen met een handicap die in een isolement en/of verwaarlo zingssituatie zijn terecht geko men en waar de tewerkstelling zich vooral zal richten naar werkzoekenden uit de zoge naamde kansengroepen. Het "Buurtattentie- en groe ne zorg project" waarin door korten te kampen had. Het is zeker de verdienste van de vo rige bestuursmeerderheden in het OCMW geweest om dat nieuwe ziekenhuis niet te la ten verworden tot een lege doos, maar integendeel te la ten uitgroeien tot een open baar ziekenhuis van thans 600 bedden dat garant staat voor de meest moderne en kwalita tieve geneeskunde. Het financieel plaatje valt in deze kontekst dan ook best mee. De stadstoelage die 356.000.000 frank bedraagt voor 2000 is vergelijkbaar wat in andere centrumsteden aan de respectievelijke OCMW's wordt toebedeeld. Naar de toekomst moet met de gerechtvaardigde vragen van datzelfde OCMW zeker wor den rekening gehouden. De kosten zullen uiteraard zeker in de hand moeten worden ge houden in de komende perio de die zich financieel als bij zonder moeilijk aankondigt. Toch mag er niet worden be knibbeld op de invulling van de belangrijkste taak waar voor wij hier zitten, m.n. de zorg voor de mensen in de sa menleving die het moeilijk hebben, ook als dat extra geld zou kosten... de sociale werkplaats De Loods enerzijds vooral zal ge werkt worden in de leefomge ving van bewonersbuurten met hoge woonconcentratie en anderzijds rond de zwerfvuil- problematiek van Groot Aalst. Een taalbrugdienstzal een brug moeten slaan tussen ver schillende administratieve en onderwijsinstellingen ener zijds en anderzijds de allocht one bevolking. De vzw PWA Aalst en de integratieambte naar zullen hier garant staan voor de goede coördinatie. Een op maat gesneden dienst verlening aan de klanten van de buurtdienst, maatschappe lijk kwetsbare jongeren, werk lozen enz. wordt voorbereid in het project "Virtuele drem pel". Dit project van Buurt huis ACRO moet een instru ment zijn ter voorkoming en/of remediëring van de du ale kennismaatschappij.

Voor Allen | 2001 | | pagina 13