SP FEDERAAL AKTIEF SPAnders Sociaal progressief alternatief NATIONAAL ADMINISTRATIEF EN POLITIEK SP-ACTUALITEITSCONGRES 2 14 september 2001 - "Voor Allen" De vernieuwing van de SP is op de goede weg, maar lang niet afgerond. Met spa, 'SP Anders', wil ik een nieuwe fase in de partijvernieuwing inzetten. Het moet ons de mogelijk heid geven om samen met anderen de inhoudelijke vernieu wing verder te concretiseren", aldus Patrick Janssens, die zich opnieuw kandidaat stelt als partijvoorzitter. De komende periode wil Patrick Janssens als voorzitter werken aan een sociaal progressief alter natief: "We moeten de moed hebben om de SP nog ingrijpen der te veranderen. De SP moet als een heel andere, een veel ope ner partij naar de verkiezingen van 2003 gaan." Na twee jaren van hard werken in de paarsgroene regering en even veel jaren van partij vernieuwing gaat het beter met de SP. Dat is niet toevallig. In juni '99 heeft de SP beslist om op een an dere manier in de regering te stappen. De SP-ministers hebben hun ambities anders ingevuld. Zij hebben steeds met concrete $n tastbare maatregelen waar de mensen echt iets aanhebben, uit gepakt. Die andere aanpak was de eerste fase. De keuze van Patrick Janssens als nieuwe voorzitter luidde de tweede fase in. Samen met de le den heeft hij een proces van par tijvernieuwing opgestart. Er wordt nu op een andere manier omgesprongen met het politiek personeel. Dat kwam het meest duidelijk tot uiting bij de kansen die vrouwen ondertussen hebben gekregen: de voorbije twee jaar gingen binnen de SP zeven van de acht te begeven belangrijke mandaten naar vrouwen. Het achtste ging naar een jonge man. De financiën van de partij zijn opnieuw gezond. De verschillen- VOOR ALLEN de vzw's werden geïntegreerd. De SP is nu een transparante or ganisatie geworden en er wordt constructief samengewerkt met de jongeren- en vrouwenbewe ging. In een derde fase werd er ge werkt aan de inhoudelijke ver nieuwing van de SP. Met de Open Brief en het boekje 'Over de Grenzen' heeft de SP-voorzit ter een aanzet gegeven tot de ver nieuwing van het gedachtegoed. Met spa wil Patrick Janssens in een hogere versnelling gaan in zake de inhoudelijke vernieu wing van de SP. spa staat voor 'SP Anders'Niets meer, niets minder. Het is een naam met een duidelijke verwij zing naar de SP van vandaag. De doelstellingen van de partij blij ven immers ongewijzigd: "we drijven op dezelfde verontwaar diging over sociale ongelijk heid". Met de nieuwe naam wil Janssens wel zijn vastberaden heid uitdrukken om op een ande re manier aan politiek te doen. spa moet een partij met een sterk en hedendaags sociaal-democra tisch programma zijn. Het gaat om "het realiseren van een sa menleving waarin iedereen gelij ke kansen heeft om zich te ont plooien en de verantwoordelijk heid om die kansen daadwerke lijk te benutten." Thema's als werk, sociale zeker heid en gezondheid blijven van groot belang, maar de kansen die iemand krijgt, worden ook beïn vloed door andere beleidsdomei nen. Daarom moet spa de visie op onderwijs en levenslang leren, huisvesting, mobiliteit, de com binatie van werk en gezin, leef milieu of politieke participatie permanent blijven vernieuwen. Daarom ook moe spa meer aan dacht hebben voor thema's die de jongste tijd werden verwaar loosd, zoals cultuur en de inter nationale dimensie. spa wil ook nieuwe thema's aan reiken, snel registreren wat er bij de mensen leeft en daar moderne sociaal-democratische antwoor den op geven, spa wil een offen sieve ploeg zijn. Een moderne sociaal-democrati sche partij wil vooral klare doel stellingen formuleren. Ze klampt zich niet vast aan middelen uit het verleden. De doelstellingen zijn links-radicaal, de middelen eigentijds en niet dogmatisch. spa moet voortdurend een visie op heden en toekomst ontwikke len. spa wil op een pragmatische ma nier afwegen op welke manier de beste resultaten gehaald kunnen worden. Dat kan met de over heid, dat kan ook door het vrij initiatief kansen te geven, dat kan ook door overheid en privé-sec- tor samen te laten werken. De a van spa staat dus ondubbel zinnig voor "anders". Maar om dat het in de politiek om mensen gaat, wil spa ook andere mensen aantrekken. spa wil een open partij zijn, een partij die durft samen te werken met mensen die geen lid zijn. "We moeten van een nog te veel in zichzelf gekeerde SP een open en naar buiten gerichte partij ma ken. Dat is ongetwijfeld de grootste uitdaging voor spa", be klemtoont Janssens. Openheid moet een evidentie zijn. Openheid moet ook de rode draad zijn in de werking, het pro gramma en de lijstvorming van spa. Die openheid en bereidheid tot samenwerking kunnen ook lei den tot een 'alliantie', een ge meenschappelijke lijst met ande ren. Momenteel is het politieke veld voortdurend in beweging. Geen enkele politieke partij kan het commando geven tot herver kaveling. Met spa wil de kandi daat-voorzitter wel duidelijk ma ken dat hij bereid is om mee te bouwen aan een sociaal progres sief alternatief, aan een grote linkse formatie. spa moet ook staan voor een an dere manier om met de mensen in de partij om te gaan. Gelijke kansen voor vrouwen, ouderen en jongeren, allochtonen vormen daarbij het uitgangspunt. Bij de verkiezingen van 2003 moet de rits op de kandidatenlijsten de re gel en niet de uitzondering zijn. "We moeten als spa open lijsten durven op te stellen. Dat betekent wel dat, waar nodig, de nationale partijleiding een rol zal moeten spelen bij de lijstvorming", maakt Janssens zich sterk. Ook dat is anders. spa heeft dus de ambitie om op korte termijn te komen tot een sterk sociaal progressief alterna tief, dat uitgroeit tot een leidende politieke kracht in Vlaanderen. Met die veranderde, vernieuwde naam wil Patrick Janssens dan ook aan de eerstvolgende verkie zingen deelnemen. Voor meer info: Peter Hertog (tel. 02-552 03 25 of gsm 0475- 75 94 73). AANDACHT AANDACHT AANDACHT - AANDACHT - AANDACHT Zaterdag 13 oktober 2001 om 10 uur Zaal "Vooruit", Sint-Pietersnieuwstraat te Gent (met o.m. uitslag voorzittersverkiezing, verkiezing Partijbureau, politieke opties najaar en 2002) Hou alvast deze dag vrij. Maatschappelijk zetel De Malanderplein 7 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) sp-fed.aor@skynet.be Administratie-Publidteit De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) (fax 055/21.03.04) Redactie De Malanderplein 7 - 9600 Ronse Verantwoordelijke Uitgever Dirk Van der Moeien (Federaal Voorzitter) Hoofdredactie Chris VANC0PPEN0LLE (Federaal Secretaris) Redactiesecretaris Jonny Lampens Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdra gen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Genaamtekende bijdragen vallen volledig on der de verantwoordelijkheid van de steller.

Voor Allen | 2001 | | pagina 2