BINNENLAND Regeling zonevreemde gebouwen goedgekeurd (2) De behoefte aan betaalbare bouwgronden 4 14 september 2001 - "Voor Allen" In onze bijdrage van 17 augustus 2001 werd een deel van de tekst om technisch onverklaarbare redenen niet gepubli ceerd. Hierbij vindt V het vervolg van de tekst. Maximale mogelijkhe den in ruimtelijk niet- kwetsbare gebieden In de ruimtelijk niet- kwetsbare gebieden wordt tevens een maximale woon- en rechtszekerheid geboden. In het decreet wordt ingeschreven dat vergunde woningen, gesi tueerd in ruimtelijke niet- kwetsbare gebieden, kun nen worden uitgebreid tot maximum 850m3 nuttige ruimte, verbouwd of her bouwd. De gemmentelijke planningsdynamiek op gang houden De voorgaande bepalingen betreffen een basisrecht en scheppen een kader,dat minimaal in de ruimtelijke uitvoeringsplannen moet worden overgenomen en in functie van de ruimtalij- ke afwegingen kan verfij nd of uitgebreid worden. De gemeentebesturen zijn namelijk het best geplaatst om deze problematiek ter plaatse bij te sturen. De planningsdynamiek moet dan ook bij de gemeenten op gang worden gehou den. Gemeenten die uiter lijk op 1 mei 2006 niet be schikken over een ruimte lijk uitvoeringsplan, dat de stedenbouwkundige voor schriften bepaalt inzake bestemming, inrichting en/of beheer voor de zone- vreemde woningen verlie zen hun rechtstreekse ver gunningsbevoegdheid aan de provincie. Geen planbaten verschuldigd voor zonevreemde wonin gen Voor zonevreemde wonin gen, die zone-eigen wor den gemaakt door een ruimtelijk uitvoeringsplan, zijn in principe geen plan baten verschuldigd. De nieuwe regeling voorziet dan ook een vrijstelling van de planbaten voor de percelen, die thans reeds bebouwd zijn met een wo ning. Deze vrijstelling van plan baten voor woningen met een kadastraal inkomen hoger dan 750 EUR wordt in een aantal gevallen niet toegestaan, indien een substantiële meerwaarde kan worden geboekt. Illegale verbouwingen regulariseren Eigenaars van een zone vreemde woning hebben hun woning vaak illegaal verbouwd. Ze vergaten - al dan niet bewust - een bouwvergunning aan te vragen om bijvoorbeeld een veranda bij te bouwen. Deze eigenaars kwamen niet in aanmerking voor de aangehaalde rechten ver bonden aan een zone vreemde woning. Dit zou bijvoorbeeld in houden dat de meeste ei genaars van een zone vreemde woning in niet- kwetsbaar gebied hun wo ning niet mogen vergro ten. Daarom werd beslist om het akkoord zo te amenderen dat eigenaars van een zonevreemde wo ning een jaar de tijd krij gen om hun illegale ver bouwing te laten regulari seren. Daardoor krijgen ze weer de rechten verbon den aan een zonevreemde woning. De periode van één jaar gaat in van het ogenblik dat het nieuw de creet op de zonevreemde woningen in werking treedt, waarschijnlijk tij dens de grote vakantie. Er is wel één voorwaarde: het moet gaan om een ver bouwing waarvoor men in principe zonder proble men een bouwvergunning had kunnen krijgen. Dit betekent dat men wel een veranda kan laten regulari seren, maar niet de ver bouwing van een hoeve in een flatgebouw. Want voor dit laatste had men nooit een bouwvergunning ge kregen. Opdracht en planning van het stadsbestuur De Vlaamse overheid gaf de gemeenten de opdracht de problematiek van de zonevreemde woningen in detail te bekijken. Hier voor moeten de gemeenten beschikken over een ruim telijk structuurplan. Op basis van het gemeentelijk structuurplan dient het stadsbestuur ook nog een ruimtelijk uitvoeringsplan zonevreemde woningen op te maken. Jacques TIMMER MANS Voorzitter van de Commissie Leefmilieu en Ruimtelijke Orde ning in het Vlaams parlement In de vakantiemaanden en in politieke komkommertijd lan ceerde het kabinet van Minis ter van Ruimtelijke Ordening Dirk Van Mechelen het idee dat versneld de in het gewest plan voorziene woon- en uit breidingsgebieden moesten worden aangesneden. Tot op heden is dit slechts mo gelijk wanneer het gemeente bestuur middels een woonbe- hoeftenstudie kon aantonen dat deze reserve-woongebie den moesten ontwikkeld wor den. Dat dit louter een test-vakan tie-ideetje was, moge blijken uit het feit dat het Vlaamse Parlement 10 juli 11. ten gron de reeds een resolutie had ge stemd. In het Vlaams Parle ment werden hoorzittingen gehouden in de Commissie voor Binnenlandse Aangele genheden, Huisvesting en Ste delijk Beleid betreffende de behoefte aan betaalbare bouw gronden en woningen. Iedereen heeft immers het recht op kwalitatief en betaal baar wonen. De prijzen van bouwgronden en van woningen in Vlaande ren hebben de laatste jaren on der invloed van diverse facto ren een inhaalbeweging on dergaan, waardoor ze bedui dend sterker gestegen zijn dan de koopkracht van de gemid delde Vlaming. Die trend zal door de grond- schaarste de komende jaren nog sterker worden. Er is trouwens ook een groot verschil tussen het aantal nog beschikbaar te bebouwen bouwgronden (langs uitgerus te weg of in een verkaveling) en het aantal daarvan dat daadwerkelijk op de markt komt Het is daarom dat de dure grond- en woningprijzen het bouwen en verwerven van een eigen woning voor heel wat mensen onmogelijk dreigt te maken en dat ook de realisatie van socialewoningbouwpro- jecten er door bemoeilijkt worden. Door de parlementsleden van de meerderheid wordt ge vraagd om volgende maatre gelen 1het aanbod aan bouwkavels binnen de stedelijke gebie den te stimuleren, zodat de taakstellingen als gevolg van de afbakeningsproces sen van de verschillende stedelijke gebieden kunnen worden gerealiseerd. Hier bij gaat voldoende aandacht naar een gevarieerd aanbod waardoor de druk om te bouwen in het buitengebied kan afnemen; 2. de renovatie van bestaande woningen te stimuleren, om een voldoende aanbod van goed uitgeruste woningen te ontwikkelen, waarbij on dersteuningsmaatregelen zich in het bijzonder richten tot de laagste inkomens groepen; 3. de bestaande grondreserves van de VHM, de SHM's en de nog te bouwen en na te gaan onder welke voor waarden die op korte tot middellange termijn te be bouwen zijn; 4. de gemeente ertoe aan te zetten een aanbod aan so ciale woningen aan te bie den dat minstens overeen komt met de vastgestelde behoefte uit de plaatselijke woonbehoeftestudie; 5. er op toe te zien dat de be staande instrumenten met de betrekking tot het grond en pandenbeleid in het ka der van het decreet op de ruimtelijke ordeningen in het kader van de Vlaamse Wooncode, zo efficiënt en effectief mogelijk worden toegepast, onder meer in het licht van de grondige evalu atie op basis van de studie door de Vlaamse regering aangekondigd, en waar no dig de gemeenten daarbij te ondersteunen; 6. naast de verplichte termij nen die werden ingevoerd met betrekking tot de reali satie van verkavelingen ook het snel bouwen op bouw percelen binnen nieuwe verkavelingen te stimule ren; 7. het bestaande instrumenta rium verder te versoepelen zodat ook particuliere groepsbouw en groepsge- woning gestimuleerd wor den. Jacques Timmermans, Voorzitter Commissie Ruimtelijke Ordening

Voor Allen | 2001 | | pagina 4