Joseph Plateau: leven tussen kunst en wetenschap M0DESTAD Sn Antwerpen Modestnd CSC-VORMINGSWERK AALST-0UDENAARDE-R0NSE GEWESTELIJKE KADERVORMINGS- AVONDBASISMOBILITEIT "Voor Allen" - 14 september 2001 7 Phenakistiscoopschijf in houder met dansende apen. De figuren zijn zo getekend dat de dansende apen een langzame rondedans uitvoe ren. In het kader van het 28ste In ternationaal Filmfestival van Vlaanderen - Gent, herdenken het Provinciebestuur van Oost-Vlaanderen, het Muse um voor de Geschiedenis van de Wetenschappen van de Universiteit Gent en de Ciné- mathèque Frangaise te Parijs de tweehonderdste verjaardag van de geboorte van Joseph Plateau Brussel, 1801 - f Gent, 1883). Voor die verjaar dag worden in Gent drie ten toonstellingen, een academi sche zitting en een toverlan taarnprojectie gehouden en wordt een geïllustreerd boek gepubliceerd. Dit alles onder de noemer Plateau 2001. De naam van Joseph Plateau is rechtstreeks verbonden met de creatie van bewegende beelden. Hij ontdekte en for muleerde het principe van de gezichtstraagheid. Met zijn phenakistiscoop legde hij de basis voor de filmindustrie. Hij wordt dan ook meestal ge citeerd als onmiddellijke voorloper van de film. De phenakistiscoop is dan ook de kern van de door Prof. Dr. Maurice Dorikens samenge stelde en gerealiseerde ten toonstelling in het Caermers- klooster. Hij bestaat uit een houder met daarop gemon teerd een ronde schijf met een aantal lichtjes, verschillende tekeningen, gescheiden door smalle spleten. Laat men de schijf voor een spiegel draaien en bekijkt men door de voor bijkomende spleten de reflec tie van de opeenvolgende beelden, dan ziet men een be weging ontstaan. In de ten toonstelling kan je zowat 100 phenakistiscoopschijven be kijken. Daarnaast zijn er enke le nooit eerder aan het publiek getoonde stukken te zien, zo als het enkele jaren geleden ontdekte daguerreotypeportret van Plateau uit 1843, zeven originele handgekleurde pla teauschijven (in confrontatie met de commercieel uitgege ven versies), de Bioscoop vol gens Plateau (dit is een stereo scopische phenakistiscoop schijf) en een aantal onlangs ontdekte brieven van Plateau. Dankzij unieke stukken zoals de Bioscoop volgens Plateau komt de geschiedschrijving van de ontwikkeling van de film, in het bijzonder wat be treft de eerste pogingen om stereo-effect in beweging te tonen, in een ander daglicht te staan. Op de tentoonstelling zijn er ook demonstratiemo dellen, die de bezoeker zelf kan bedienen. Joseph Plateau verrichtte voorts fundamenteel onder zoek naar het gedrag van dun ne vloeistofvliezen en naar de visuele waarneming van kleu ren. Ook dit veel minder be kende aspect van Plateau komt ruim aan bod in de ten toonstelling. De grootste fysici uit die tijd behoorden tot zijn kennissen kring. In 1843 wordt Plateau langzaam volledig blind, niet rechtstreeks als gevolg van zijn experiment in 1829, waar bij hij 25 seconden recht in de zon keek, maar als gevolg van een oogontsteking. Veertig jaar zou hij nog de leiding hebben bij tientallen experi menten, die hij laat uitvoeren door zijn vrienden, collega's en familie. Tentoonstelling De tentoonstelling in het voor de gelegenheid verduisterde Caermersklooster telt ruim 280 voorwerpen, uitgestald in 87 speciaal ontworpen vitri nes, die gegroepeerd staan in 11 thematische clusters. Er loopt ook een videoprojectie van de documentairefilm Mijnheer Plateau/Monsieur Plateau van Jean Brismée uit 1964. In de pandgangen wordt met een selectie foto's van de win naars van de Joseph Plateau- prijzen een hommage ge bracht aan de erfenis van Pla teau. Deze prijzen, die sinds 1984 op het Internationaal Filmfestival van Vlaanderen- Gent worden uitgereikt, zijn uitgegroeid tot de belangrijk ste prijzen voor het Belgische filmberoep. Zij werden in het leven geroepen om de Belgi sche film te promoten, zowel in het buitenland als in eigen land. De tentoonstelling Joseph Plateau. Leven tussen Kunst en Wetenschap eindigt bij de cinematografie van Lumière. In samenwerking met het In- stitut Lumière uit Lyon wordt in het Oud Huis van het Caer mersklooster permanent de nieuwste DVD geprojecteerd met de vroegste films van de gebroeders Lumière. Bij de tentoonstelling ver schijnt een nieuwe drietalige referentiepublicatie over leven en werk van Joseph Plateau. Uitgebreide informatie over Joseph Plateau en een virtuele wandeling in de tentoonstel ling is te zien op de website van het Museum voor de Ge schiedenis van de Weten schappen van de Universiteit Gent: http://mhsgent.rug.ac.be. Locatie Caermersklooster - Provinciaal Centrum voor Kunst en Cul tuur, Vrouwebroedersstraat 6 (Patershol), 9000 Gent. Openingsuren: Dagelijks van 10 tot 17 uur. Gesloten op maandag. De toegang is gratis. Info tel. 09-269 29 10 fax 09-269 29 11 e-mail: craemerskloosteroost-vlaanderen.be http://www.oost-vlaanderen.be Dinsdag 25 september 2001 om 20 uur Volkshuis, Markt 8 te Zottegem (Het decreet-basismobiliteit vertaald naar de regio nale en lokale situatie qua openbaar vervoer (auto bus Cursusleiding Dirk VAN MELKEBEKE en Ivan STRUBBE (resp. Kabinetschef Een must voor alle CSC-afdelingsverantwoordelij- ken V Op 29 september 2001 kan je samen met het socio-cultureel centrum SW van de socialistische mutualiteiten Bond Moyson op ontdekkingstocht in Antwerpen. Dit jaar is Antwerpen bekroond als modestad en mag het gerust concurre ren met steden als Parijs, Milaan, enz... Antwerpen heeft wereldwijd ge kende modeontwerpers voortgebracht die afstudeerden aan haar 'Mode Aca demie'. Ook jonge buitenlandse ontwerpers kozen Antwerpen als uitvalsbasis. Ze showen nu hun eigen ontwerpen in binnen- en buitenland en hebben hun exclusieve winkels waarvan je er ze ker één in de Antwerpse binnenstad zal vinden. Enkele gekende namen van bij ons zijn Ann Demeulemeester, Dries van Noten, Walter Van Beirendonck, Lie ve Van Gorp,... Op 29 september bezoeken we in de voormiddag de tentoonstelling 'Twee vrouwen'. In de namiddag heb je de keuze om vrij door Antwerpen te dwalen of met ons mee te gaan naar het 'Hoedensa- lon'. Daarna maken we een wande ling langs de gekende modewinkels en -paleizen waar je met de creaties van vele gekende modeontwerpers kan kennis maken. Je kan telefonisch inschrijven tijdens de kantooruren met de vermelding van je keuze op het nummer 09-364 98 22 van het SVV-secretariaat, De Colfmaeckerstraat 11 te 9620 Zotte gem. Keuze 1: 1.000 bef.: tentoonstelling '2 Vrou wen', Hoedensalon en Modewande ling Keuze 2: 500 bef.: tentoonstelling '2 Vrou wen', vrij in Antwerpen In deze prijzen is het busvervoer inbe grepen. Na storting op rekening 877- 8167001-02 van het SW-secretariaat ontvang je een woordje uitleg en de busregeling. Beslist de moeite waard Cursus Djembé in CC De Abdij Na het grote succes van de vo rige sessies herneemt het Cul tureel Centrum De Abdij een cursus "Djembé", met een nieuwe basis- en vervolma- kingscursus in het Koetsen- huis van de St.-Adriaansabdij. De lessenreeks van zes dinsda gen hebben plaats op 18 en 25 september 2001 en op 2, 9, 16 en 23 oktober 2001 De basiscursus van 18 tot 20 uur en de vervolmakingscur- sus van 20 tot 22 uur. De kostprijs bedraagt 1.800 bef. met eigen Djembé en 2.400 bef. met huur van een Djembé. Inschrijven kan in het CC De Abdij, Abdijstraat 10 te Geraardsbergen, tel. 054-41 13 94. V

Voor Allen | 2001 | | pagina 7