SPAnders Sociaal P 8 14 september 2001 - "Voor Allen" De vernieuwing van de SP is een proces van lange duur. Twee jaar geleden waar schuwde ik al voor te hoog gespannen verwachtingen op korte termijn. Een partij grondig hervormen vraagt tijd. Dat verklaart ook waar om een deel van deze inten tieverklaring voor sommigen bekend in de oren zal klin ken. Dat betekent niet dat er geen nieuwe, belangrijke stappen te zetten zijn. Na twee jaren van hard wer ken in de paarsgroene rege ring en evenveel jaren van partijvernieuwing gaat het weer beter met de partij. Vanzelfsprekend is een in tentieverklaring niet het ge schikte medium om onze re geringsdeelname te evalu eren. Maar halfweg de rit kunnen we ook niet om de feiten heen. Vriend en vijand erkennen dat de SP-ers in de verschillende regeringen uit stekend werk verrichten. On ze ministers koppelen een sterke persoonlijkheid aan dossierkennis. Ze hebben een visie, ze weten waar ze heen willen: een goed en so ciaal bestuur waar de men sen beter van worden. Er ging de voorbije maanden bij wijze van spreken dan ook geen dag voorbij of Jo- han Vande Lanotte, Frank Vandenbroucke, Luc Van den Bossche, Greet Van Gooi, Steve Stevaert en Renaat Landuyt pakten uit met con crete, tastbare maatregelen waar de mensen echt iets aan hebben. Het lijstje van hun realisaties is indrukwekkend: het Zilverfonds, de maxi mumfactuur in de gezond heidszorg, het armoedeplan, de werkwinkels, de inko mensgarantie voor ouderen, een sociaal rechtvaardige be lastinghervorming, het gratis openbaar vervoer voor jong en oud, meer middelen voor verkeersveiligheid, de af schaffing van het kijk- en luistergeld, 500 Kwh gratis elektriciteit. Het is maar een greep uit de vele realisaties. Ook de partijvernieuwing begint zijn vruchten af te werpen. Langzaam maar ze ker wint de SP weer aan aan trekkingskracht. De vernieu wing ging in de eerste plaats over inhoud. De Open Brief en het meer uitgewerkte boekje "Over de Grenzen" wilden een aanzet geven tot de vernieuwing van ons ge dachtegoed. Ze wilden ook het debat aanzwengelen over mogelijke samenwerking met andere progressieve krachten. Dat de SP aan een grondige vernieuwing bezig is, moet ook blijken uit het politieke personeel van de partij. Een partij is een inhoudelijk pro ject. Toch staat of valt een partij niet alleen met inhoud, maar ook met mensen. De jongste twee jaar hebben we hard gewerkt aan de noodza kelijke vernieuwing en ver vrouwelijking van de partij. Van de zes nieuwe parle mentsleden die de SP sinds de verkiezingen van 13 juni '99 mocht begroeten, zijn er vijf vrouwen: Kathleen Van Brempt, Fatma Pehlivan, Hilde Claes, Anne-Marie Ba- eke en Els Haegeman. De zesde volksvertegenwoordi ger is een jonge man: Peter De Ridder. De nieuwe rege ringscommissaris is een vrouw: Greet van Gooi. En Monica De Coninck leidt sinds april in Antwerpen het grootste OCMW van het land. Als eerste vrouw in de geschiedenis van de stad. Kortom, de voorbije twee jaar gingen binnen de SP ze ven van de acht te begeven belangrijke mandaten naar vrouwen. Dat is een unicum in de annalen van onze partij. Of de kiezer het vernieu- wingswerk in regering en partij weet te waarderen, kunnen we vandaag nog niet zeggen. Maar er zijn gunsti ge tekenen. De opiniepeilin gen tonen alvast een duide lijk opwaartse lijn. De SP doet het, met zeventien pro cent in de recentste en meest betrouwbare peiling, volle twee procent beter dan bij de verkiezingen van 1999. Ook bemoedigend is dat in het lijstje van de twintig popu lairste Vlaamse politici niet minder dan zeven SP'ers voorkomen. Zo'n luxe heb ben we lang niet meer ge kend. Sterke prestaties in de rege ring en hoopvolle maar nog broze signalen rond de partij maken sommigen onder ons weer zelfgenoegzaam. Ze denken dat we er al zijn en ze zouden willen dat we lie ver vandaag dan morgen de vernieuwing van de SP zou den stopzetten. Ze dwalen. De gunstige sig nalen moeten ons er, inte gendeel, toe aanzetten om met nog meer energie en overtuiging verder te gaan. We moeten de komende ja ren niet zelfvoldaan begin nen uithollen, maar juist een tandje bijsteken en het tempo opvoeren. We moeten de moed hebben om de SP ver sneld te vernieuwen en de partij op korte termijn nog ingrijpender te veranderen. De SP moet als een heel an dere, een veel opener partij naar de verkiezingen van 2003 gaan. In de belangrijke overgangsperiode waarin we ons nu bevinden, mogen we ons niet verliezen in oeverlo ze interne debatten. Daar wordt de partij niet beter van en de buitenwereld heeft er helemaal geen boodschap aan. We moeten de komende twee jaar van een nog te veel in zichzelf gekeerde SP een open en naar buiten gerichte partij maken. We moeten ons minder met onszelf en veel meer met de samenleving be zighouden. We zijn er voor de mensen, niet voor onszelf. Dat is ongetwijfeld één van de grootste, zo niet de groot ste uitdaging voor de nieuwe SP. De leden moeten beseffen hoe belangrijk de vernieu wing voor de toekomst van de partij is. Ze moeten die vernieuwing mee dragen en uitdragen. Dat is cruciaal. Maar vanzelfsprekend moet ook de kiezer weten dat de nieuwe SP die in 2003 aan de verkiezingen deelneemt, een andere partij is. Daarom stel ik voor om met een veran derde, vernieuwde naam aan de eerstvolgende verkiezin gen deel te nemen. spa spa staat, eenvoudig, voor "SP Anders". Niets meer, maar ook niets minder. Het is een naam met een duidelij ke verwijzing naar de SP van vandaag. Hij bevestigt de band met onze geschiedenis, want onze doelstellingen blijven ongewijzigd. Nie mand twijfelt aan de waar den die de partij verdedigt. We drijven op dezelfde ver ontwaardiging over sociale ongelijkheid waaruit destijds het socialisme is gegroeid. Dat is dus geen reden om on ze naam te wijzigen. We hebben wel een aangepaste naam nodig om duidelijk te maken dat we ons gedrag willen veranderen. In een pe riode waarin de meeste poli tieke partijen naar het cen trum opschuiven, is er ook in Vlaanderen nood aan een grote, linkse politieke partij, spa moet zo'n open, linkse partij zijn, waar iedereen welkom is die onze doelstel lingen onderschrijft. De nieuwe naam drukt dus onze vastberadenheid uit om op een andere manier aan poli tiek te doen. spa moet staan voor een par tij met een sterk en heden daags sociaal-democratisch programma. De" centrale idee van dit programma formu leerde ik al in mijn eerste in tentieverklaring van twee jaar geleden en scherpte ik verder aan in de Open Brief. Het gaat om "het realiseren van een samenleving waarin iedereen gelijke kansen heeft om zich te ontplooien en de verantwoordelijkheid om die kansen daadwerkelijk te be nutten." Een politiek programma dat onze centrale waarde van daag geloofwaardig wil uit dragen moet per definitie een breed programma zijn. We moeten dus verder kijken dan de thema's waarop de SP zich traditioneel profileert, zonder deze klassieke the ma's te lossen. Het spreekt voor zich dat werk, sociale zekerheid en gezondheid van groot belang blijven voor een moderne sociaal-democrati sche partij. Maar we moeten, bijvoorbeeld, ook onze visie op de sociale zekerheid ver der durven aanpassen. De sociale zekerheid moet evo lueren van een systeem dat mensen schadeloos stelt voor gemiste kansen, naar een systeem dat bijkomende en betere kansen creëert. Vandaag zijn er, los van de klassieke sociale thema's, veel andere beleidsdomeinen die minstens evenveel en soms zelfs meer invloed heb ben op de kansen die iemand krijgt in onze samenleving. Daarom moeten we onze vi sie op onderwijs en levens lang leren, huisvesting, mo biliteit, de combinatie van werk en gezin, leefmilieu of politieke participatie perma nent blijven vernieuwen. Daarom ook moeten we weer veel meer aandacht hebben voor thema's die we de jong ste tijd hebben verwaarloosd. Ik denk hier in de eerste plaats aan cultuur en de in ternationale dimensie van de sociaal-democratie, spa wil zelf mee de politieke agenda bepalen. We willen niet alleen verdedigen wat we dikwijls na moeizame strijd hebben verworven. We willen ook nieuwe thema's aanreiken, snel registreren wat er bij de mensen leeft en daar moderne sociaal-demo cratische antwoorden op ge ven. Kortom, spa wil een offensieve ploeg zijn. Daar om moeten we, in de lijn van het Toekomstcongres van 1998, permanent ons rood groen en toekomstgericht programma blijven hernieu wen. Een moderne sociaal-demo cratische partij wil vooral klare doelstellingen formule ren. Ze klampt zich niet vast aan middelen uit het verle den. De nieuwe SP mag dan ook niet de blinde verdediger zijn van het onveranderbare verleden, maar moet voort durend een visie op heden en toekomst blijven ontwikke len. We moeten dus ook niet kos te wat kost elk overheidsop treden verdedigen, maar op een pragmatische manier af wegen op welke manier we op lange termijn de beste re sultaten kunnen halen. Dat kan met de overheid, dat kan ook door het vrij initiatief kansen te geven, dat kan ook door overheid en privé-sec- tor samen te laten werken. Dat we niet langer de on voorwaardelijke verdediger zijn van de overheid, bete kent niet dat we van de weer omstuit even blind in de vrije markt zouden geloven. De zuivere vrije markt is een slecht model en niet geschikt om onze doelstelling te reali seren: een meer rechtvaardi ge wereld met gelijke kansen op ontplooiing voor ieder een. De a van spa staat dus on dubbelzinnig voor "anders". Maar omdat het in de poli tiek om mensen gaat, willen we ook andere mensen aan trekken. Met spa willen we ons toekomstgericht pro gramma niet op eigen kracht ontwikkelen en uitvoeren. Iedereen die zich herkent in het gedachtegoed van de so ciaal-democratie is welkom om samen onze doelstellin gen te realiseren. De vernieuwde SP blijft een ledenpartij. De ledenbewe-

Voor Allen | 2001 | | pagina 8