Ziekenhuis A.S.Z. Geraardsbergen barst uit zijn voegen Stadspleinen en Oudenberg weldra in het nieuw 12 28 september 2001 - "Voor Allen" De gevolgen van de fusieoperatie van ons stedelijk ziekenhuis laten stilaan maar zeker positieve re sultaten zien. Dat het ziekenhuiswezen een zeer speciaal en niet eenvoudig dossier is, hoef ik waarschijnlijk niet meer uit te leggen. Daaren boven was de toestand van ons ziekenhuis dermate ernstig dat drastische ingrepen noodzakelijk waren. Als ondervoorzitter van de A.S.Z. fusie en dus als üd van het huidig directiecomité, hebben wij, in nauwe samenwerking met ons stadsbestuur, er steeds voor geijverd dat ons ziekenhuis, met inbegrip van alle bestaande dien sten, zou behouden blijven. Tot heden zijn wij daar voortreffelijk in geslaagd. Nieuwe investeringen Ik kan u reeds meedelen dat wij ervoor gezorgd hebben dat ons ziekenhuis nog dit jaar nieuwe impulsen heeft gekregen inzake bijkomende investeringen. Ik som er enkele op heel wat nieuwe artsen-specia listen weden mét succes aange trokken de medische consultatieruimtes worden volledig verbouwd en gemoderniseerd O kostprijs: 73.500.000 Bef. nieuwe cafetaria aan de in komhall: O kostprijs: 25.000.000 Bef. diverse nieuwe medische appa ratuur werd en wordt nog steeds aangekocht. Zo werden onder staande aankopen voor onze Campus op de vorige raad van bestuur goedgekeurd: Telemetriecentrale voor de dienst Cardiologie 2.601.500 Bef. Videobronchoscoop voor de dienst Pneumologie 2.541.000 Bef. Duplexapparaat voor de dienst Vaatheelkunde 2.299.000 Bef. Een geïntegreerd EMG- EP toestel voor de dienst Neurologie 2.093.000 Bef. Een CT-scan voor de dienst Radiologie 33.001.000 Bef. Wij beseffen dat de fusieoperatie veel geld heeft gekost, doch be merk dat wij reeds binnen het zelfde jaar van de fusie meer dan 140 miljoen aan nieuwe investe ringen terugkrijgen. Investerin gen die van de stad geen bijko mende financiële inspanningen hebben gevraagd. De bezetting Amper één jaar geleden was de totale bezetting van ons zieken huis gedaald tot 53,20%. Over het volledige jaar 2000 bedroeg de gemiddelde bezetting amper 67,09%. Vandaag (en dit in volle vakan tieperiode) is de bezetting 89,13% en op jaarbasis bedraagt ze nu reeds 94,97%. Hiermee scoren wij zelfs ver boven de ge middelde totale bezetting van de drie A.S.Z.-campussen samen (81,37%). De A.S.Z. Campus Geraardsber gen is dus (in tegenstelling tot wat sommige criticasters bewe ren) NIET het zwakke broertje. Dergelijke vooruitgang kan er slechts komen en kan slechts blijven bestaan omdat wij ener zijds als bestuur: OCMW, stad en ASZ en anderzijds jullie als in woner/gebruiker ons ziekenhuis ten volle ondersteunen en een nieuwe kans geven. Negatieve kritiek en afbreekope- raties gebruiken (of is het mis bruiken) sommige politici om in de belangstelling te komen. De essentie van dit dossier ligt ech ter mijns inziens in de volksge zondheid en in het belang van el ke inwoner van onze Stad en om geving. In het A.S.Z. streven wij naar kwaliteit en proberen deze daar enboven nog dagelijks te verbe teren. Ons ziekenhuis is en blijft nog steeds een openbaar zieken huis. Een ziekenhuis dat voor elkeen bereikbaar is. Met elke reorganisatie (en deze van ons ziekenhuis was enorm, dat beseffen jullie wel), gaan er vooral administratieve en organi satorische problemen gepaard. Dit is nu ook in het ASZ het ge val. Het bestuur weet dat! Belangrijk hierbij evenwel is dat wij deze problemen willen zien én vooral dat wij eraan willen verhelpen, dat wij er willen voor zorgen dat ze in de toekomst niet meer gebeuren. Eind dit jaar zullen de grootste reorganisties voorbij zijn en zul len wij volop kunnen werken aan de kwaliteit, de klantvriendelijk heid én de financiële gezondma king. Onze materniteit Zorgenkind was en is nog steeds onze materniteit. Met een gemid delde bezetting van 39,97% en minder dan 200 bevallingen per jaar, voldoen wij niet aan de mi nimumnorm en lopen wij het reële risico dat het ministerie ons verplicht deze dienst in Ge raardsbergen te sluiten. In een brief van 28/06/2001 het Minister M. Vogels ons reeds weten dat, om onze materniteit in stand te houden, er ten laatste op 01/01/2003, minimum 275 be vallingen op jaarbasis moeten zijn. Alhoewel we nog niet te lang ge leden door testaankoop werden gelauwerd voor deze dienst, heeft de doorsnee Geraardsber- genaar nog steeds de weg naar onze materniteit niet gevonden. Nochtans bevallen er jaarlijks zo'n 400 Geraardsbergse vrou wen. Het potentieel is dus zeker aanwezig! Ik meen dat wij er, allen tesamen, moeten voor zorgen dat deze dienst niet verdwijnt uit Ge raardsbergen. Vanuit het bestuur werden dienaangaande reeds di verse inspanningen geleverd: bij komende apparatuur werd aan gekocht en binnenkort zal ook een nieuwe gynaecologe in dienst treden. Besluit Ik hoef u niet te zeggen dat veel mensen pas de waarde en het be lang van iets beseffen, als men het kwijt is! Laat dit niet gebeu ren met de materniteit. Werk nu mee aan de toekomst! Daarom durven wij jullie met aandrang vragen: blijf ons ziekenhuis en onze materniteit steunen! Vanuit het beleid geloven wij in elk geval voluit in de nieuwe, moderne managementsstijl. Wij rekenen nu verder op de me dewerking van onze bevolking. Tot slot: het ASZ heeft dringend nood aan extra verpleegkundi gen! Als u Al of A2 verpleegkundi gen (gegradueerd - Al - en/of ge diplomeerd - A2-31-8-01) kent die nu misschien ver van huis werken, verwittig hen en er zal zeker een plaats voor hen zijn dicht bij huis. Erwin Franceus Indien onze planning zoals thans uitgestippeld kan worden uitgevoerd zullen tegen 2005 de verschillende pleinen in het stadscentrum van Geraardsber gen en de Oudenberg volledig gerenoveerd zijn. Als eerste project komt volgend jaar de Muur aan de beurt, gevolgd door de Vesten (2002-2003), de Oudenberg (2003), de Markt (2003-2004) en de stationsom geving (2004-2005). Alles hangt uiteraard af van de finan ciële mogelijkheden van de stad én van de toelagen van de hoge re overheid. Muur De plannen voor de renovatie van de Oudenbergstraat-Muur- Kapelmuur zijn klaar en zullen één van de volgende raadszittin gen aan de gemeenteraad wor den voorgelegd. Het project voorziet op de eerste plaats een verneiuwd wegdek vanaf de Vesten tot het Hemelrijk in her- bruikte natuurstraatkeien van hetzelfde type als de huidige ge vreesde kasseien op de Muur. Om verdere verglijing van het wegdek te vermijden zal het steilste gedeelte van de Muur met schuinpalen worden veran kerd in de helling. De voetpaden zullen in het be woonde gedeelte worden aange legd in vierkante straatkeien (platinen) en op de Oudenberg in pslit met toevoegsel kalk. De bestrating van de Kapelmuur wordt behouden, alleen de be staande keermuur wordt waar nodig gerestaureerd. In de Ou denbergstraat komt een geschei den riolering die zal aansluiten op de Abdijstraat. De totale kostprijs wordt geraamd op 51 mio maar de werken aan het wegdek zouden voor 80% wor den betoelaagd, de Muur is im mers een beschermd monu ment, en de rioleringswerken voor 75%; het aandeel voor de stad wordt aldus herleid tot ca. 12 mio. Oudenberg Ook de plannen voor de Ouden berg zelf en de Driepikkel nade ren hun voltooiing. Ze werden reeds bsproken in het bevoegde beheerscomité van het be schermde landschap Ouden berg. Ten einde een maximale betoelaging te bekomen wordt het hier echter wachten op het nieuwe decreet van de Vlaamse regering inzake beschermde landschappen en de uitvoerings besluiten hierop. Vesten Een eerste versie van het voor ontwerp van de Vesten werd reeds op een bewonersvergade ring voorgelegd. Het project voorziet een plein met meerdere functies. Ter hoogte van de toegang d tot de Markt komt een verblijfs- ruimte, afgebakend met bomen. Een uitwaaierende trappencon- structie, fonteintjes met spuit koppen in de grond, zitplaatsen en een kunstwerk moeten de passant uitnodigen om er even te vertoeven. Langs de benedenzijde van de Vesten komt een autoluwe zone met vier getrapte parkings. De toegang wordt verzekerd door één enkele rijweg, dwars over het voetpad langs de weg naar de Guilleminlaan. Ook in het bovenste gedeelte van het plein komt slechts één rijweg met dubbele richting die halverwege verschuift van de ene zijde naar de andere zijde. Beide delen die aldus ontstaan dienen als parkeerzones voor auto's en bussen. Door het be houd van de veebindpalen wordt het parkinggedeelte al daar op de eerste plaats bestemd voor de lokale bewoners. De huidige kasseien worden herbruikt voor de rijweg en na doorzagen ook voor de voetpa den. De parkeerstroken komen in mozaïekkeien en de boord- stenen zijn in arduin. De diverse parkeerzones bieden door hun terrasvormige aanleg de mogelijkheid om er op be paalde momenten de markt- of foorkramen een tijdelijk onder dak te geven. Het project zal in diverse fasen worden uitgevoerd. Markt Het voorontwerp van de Markt is al een tijdje klaar. Om de we kelijkse markt en de jaarlijkse kermisactiviteiten niet al te veel te storen wil het schepencollege echter met de uitvoering ervan wachten tot na de realisatie van de eerste fase van de Vesten. Het project voorziet twee ruime autovrije verblijfsruimten, één ter hoogte van het stadhuis en één ter hoogte van de kerk. Tus sen beide zones komt de rijweg die de Brugstraat verbindt met de Vesten. Langs de rijwegen komen parkeerstroekn, terras sen en voetpaden. Het geheel wordt uitgevoerd in diverse soorten natuursteen en opge smukt met kunstwerken en een groenaanleg rechts van de kerk. Stationsomgeving Momenteel wordt met de NMBS ende Lijn druk van ge dachten gewisseld over een to tale hertekening van de stations omgeving. Het ligt in de bedoe ling de toegankelijkheid van bussen en auto's, evenals de parkeermogelijkheden in de rui me omgeving, te verbeteren. Het verfraaien van het Sta- tionsplain en het station is een andere belangrijke doelstelling. Freddy De Chou

Voor Allen | 2001 | | pagina 12