Nieuwe toeristische en culturele troef voor Zottegem Euro-avond te Zottegem 14 28 september 2001 - "Voor Allen' Zottegem kan bogen op een bijzonder rijk archeologisch patrimonium. Met de opening van een archeologisch park aansluitend op het Egmont- kasteel kreeg onze stad er een culturele en toeristische blik vanger bij. Grootschalig onderzoek Tijdens de restauratie van het Egmontkasteel werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om een grootschaliger archeo logisch onderzoek op te star ten in het erbij gelegen park, een onderzoek dat plaats vond in 1993-1994 onder de leiding van Dirk Van Eenhooge, ver bonden aan de Afdeling Mo numenten en Landschappen van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Die had eerder, in 1986 en 1987, naar aanleiding van de bouw van een nieuwe vleugel voor de Stadsbibliotheek op de site gespit en gespeurd. Al dat gegraaf bracht bijzon der belangrijke sporen aan het licht. Grosso modo zijn ze op te splitsen in twee fasen een burchtfase (llde-14de eeuw) en een kasteelfase (na 1477). Zonder al te sterk in detail te treden bestaan de belangrijk ste sporen van de kasteelfase uit een noordelijke woonvleu- gel die haaks stond op de be staande vleugel. De Noord vleugel liep (in westelijke richting) door tot aan de om heiningmuur en bevatte onder meer een ruim terras met een waterput die bevoorraad werd uit de kasteelgracht. Het kasteel was immers langs de vier zijden omwald, met aan de "binnenkant" van de gracht een omheiningmuur voorzien van wal torentjes. Van deze muur werden een aantal meter blootgegraven. Samen met de hoektoren en één waltorentje krijgen we op die manier een goed beeld van de oorspronkelijke toestand. Ook een gedeelte van het poortgebouw, meer bepaald waar het met de brug aansloot, hoort hier bij. Tot de interessantste sporen uit de burchtfase behoort de 'burchtkapel'. Nu blijkt im mers dat het hier gaat om een echte 12de-eeuwse Romaanse zaalkerk van 7 op 13 meter, met een vierkant koor. Rond het kerkje moet toendertijd een kerkhof hebben gelegen, maar alleen een gedeelte van het grafveld ten noorden van de kerk werd onderzocht. Een dozijn kindergraven werden teruggevonden, evenals het gebeente van een volwassene nabij het poortebouw. De grootte van het bedehuis en de aanwezigheid van een kerkhof laat toe met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te stellen dat deze 'castrale ka pel' de vroegste parochiekerk van Zottegem was. Deze zal later verplaatst worden naar haar huidige inplantingplaats op de Markt. Geschreven bronnen bieden extra argu menten tot diep in de 18de eeuw bleef de Zottegemse pa rochiekerk rechtstreeks onder het gezag van de Heren van Zottegem. Het oude Zottegem Burcht en castrale kapel zijn een tastbaar bewijs van het "ontstaan" van Zottegem, een verhaal dat zich laat aflezen uit de toponymie. Luc Van Dunne toonde zo op onna volgbare manier aan hoe Zot- tegem-Bevegem zich eerst losmaakte van Strijpen en hoe in een volgende fase de dorps kern volledig werd verplaatst. De ganse operatie waarbij het vroegere dorp, dat zich ten noordoosten van het huidige kasteel bevond, werd 'ver huisd' naar zijn huidige lig ging, ten zuidoosten van de kasteelsite, vondt plaats in het laatste kwart van de 13de eeuw. Deze ingrijpende operatie ver klaart onder andere de bouw van de huidige O.L.V.-Hemel- vaartkerk, die als parochie kerk de plaats innam van de vroegere castrale kapel, en de naar plaatselijke normen wel erg brede en rechte Neerstraat (nu Heldenlaan) die het Kas teel van Egmont met de markt verbindt. Visualiseren Het lag dus voor de hand dat de resultaten van de opgravin gen rond het Kasteel van Eg mont op de een of andere ma nier voor een breder publiek moesten worden gevisuali seerd. Niet alleen betekenen ze een duidelijke meerwaarde voor de kasteelsite, ze laten te vens toe op een aangename en 'tastbare' manier de onstaans- geschiedenis van Zottegem te schetsen. Er werd geopteerd voor een interessant project dat beperkt bleef tot de al opgegraven bouwsporen. Tegelijk werden ook de walmuur en de brug aangepakt. De brug, de oorspronkelijke toegang tot het kasteel, ver keerde in een sterke staat van verval. Daarom werd hier ge opteerd voor een doorgedre ven restauratie. Het brugdek werd vernieuwd en kreeg een bestrating in kassei, zodat de "historische" zichtlijn van aan de inkom tot aan het kas teel opnieuw werd gereali seerd. Tegelijk werd een nieu we gemene muur gemetseld tussen de bewaarde kasteelsite en het gedeelte dat in het be gin van de twintigste eeuw werd verkaveld. Voor de ver dere aankleding werd gebruik gemaakt van iconografisch materiaal dat toeliet perfect onder andere de twee brugpij- lers bekroond met een sier- vaas te reconstrueren. Symbiose De grote walmuur, die het ho ger gelegen gedeelte van de kasteelsite afbakent, werd ook stevig aangepakt, met behoud evenwel van het originele metselwerk. De grote hoektoren werd ge deeltelijk heropgemetseld en ook een stukje van de kleinere walmuur en dito torentje. Van aan de brug tot aan dat laatste torentje werd een gracht ge graven, op de plaats van de oorspronkelijke wal. De dras sige ondergrond leende zich trouwens uitstekend om hier met een 'moerasvegetatie' het vroegere uitzicht op te roepen. De oude bouwvolumes binnen het kasteelcomplex werden op een bijzonder originele manier aangepakt. Enkel net boven het maaiveld worden ze gevi sualiseerd de kasteelfase (na 1477) wordt in rode gewassen dolomiet 'ingekleurd'; de cas trale kapel kreeg een gele do lomietverharding. Voor de rest werd alles met gras ingezaaid. Het resultaat is een schitterend archeologisch park waarbij de geïnteresseerde in één oogop slag de envergure van het oor spronkelijke Kasteel van Eg mont kan aflezen. Het eerder gerestaureerde kasteel krijgt hiermee een duidelijke meer waarde en Zottegem heeft er een blikvanger bijeen per fecte symbiose tussen archeo logie, stadsgeschiedenis en toerisme. Amfitheater Dit archeologisch park is een zoveelste fase in een groter project om het Kasteel van Egmont en zijn onmiddellijke omgeving de uitstraling te ge ven die het verdient. Op rela tief korte termijn willen we hier ook de vroegere molen vijver opnieuw uitgraven, wordt het Jan De Lichtepad, dat Zottegem via Velzeke met Zwalm verbindt, tot aan het kasteel doorgetrokken en ten slotte, maar niet in het minst, zal aan de overkant van de Bettelhovebeek een culturele infrastructuur worden inge plant, met respect voor het be staande landschap en met de nadruk op het accentueren an de bestaande kasteelsite, die zich op een heuvel bevindt. Precies daarom wordt mo menteel overwogen om het geplande cultuurgebouw op te trkken in de vorm van een am fitheater. Zeg dag tegen de frank Op 1 januari 1999 werd de nieu we Europese eenheidsmunt, de euro, met veel feestgedruis bo ven de doopvont gehouden. De invoering van die eenheidsmunt is het sluitstuk van de oprichting van de Economische en Mone taire Unie (afgekort EMU); een oude politieke droom om een grote eengemaakte interne Eu ropese markt te creëren waarin economische groei een positieve impact moet hebben op de werkgelegenheid en de wel vaart. Voortaan hebben de lidsta ten die deelnemen aan die EMU één munt, één gemeenschappe lijk muntbeleid en één gemeen schappelijke centrale bank. Tijdens de overgangsfase, van begin 1999 tot eind 2001, is het gebruik wel beperkt tot de girale euro, dit is de euro die wordt aangewend voor betalingen via rekeningen. In de elf deelnemende landen, op 1 januari 2001 aangevuld met nieuwkomer Griekenland, was men er begin 1999 stellig van overtuigd dat de euro geleidelijk aan door de bedrijfswereld en de particulieren meer en meer zou gebmikt worden. In de wereld van financiën - banken, verzeke ringsmaatschappijen, beurzen, financiële markten, is de euro inmiddels sterk ingeburgerd, maar bij het publiek lijkt het ge bruik van de euro nog niet te be antwoorden aan de verwachtin gen. Mis de euro-trein niet... Om te vermijden dat het publiek eind 2001 zou geconfronteerd worden met een behoorlijk bruuske overgang naar de euro, hebben Europese en nationale instanties initiatieven genomen om de euro vanaf het tweede se mester van 2001 meer in de verf te zetten. Zo zullen bijvoorbeeld grote nutsbedrijven (telefoon-, gas-, water-, electriciteitsbe- drijvn) facturen opmaken in eu ro, vergezeld van overschrij vingsformulieren in euro, zullen de benzinepompen en de weeg schaal bij uw slager de prijzen in euro afficheren, zullen de bank rekeningen worden geconver teerd naar euro en dergelijke meer. Allemaal initiatieven die u toelaten verder vertrouwd te ge raken met het gebruik van de eu ro. Euro-Avond Om de overgang naar de Euro voor u zonder verrassingen en vlot te laten verlopen wordt door Jongsocialisten en S.P.-Zotte- gem een info-avond ingericht met de Euro-Coördinator van Fortis Bank, Daniële Lejeune, als gastspreker. Op deze Euro- Avond wordt het volledige over gangsscenario, nuttige tips, en praktische maatregelen toege licht zodat de overgang voor u zonder problemen kan verlopen. Ook met allerhande (praktische) vragen kan u terecht op de EU RO-AVOND welke plaatsvindt op vrijdag 12 oktober 2001 in het Volkshuis op de Markt te Zottegem om 20ul5'; de toe gang is gratis. Graag tot dan. Kurt De Loor

Voor Allen | 2001 | | pagina 14