Eurotabel vertrouwen €UFK 1 De Euro is in aantocht 2 28 september 2001 - "Voor Allen" im f Het Eurotabel heeft tot doel het inzicht in de euro te ver beteren en het gebruik ervan te stimuleren in sectoren die met het publiek in contact treden. Het label is het resul taat van een akkoord dat in juni 1998 op Europees ni veau werd gesloten tussen vertegenwoordigers van de consumenten, de distributie, de reisbureaus, de ambachten en de KMO's (de kleine en middelgrote ondernemin gen). Het Eurolobel, dat is een zelfklever die een hande laar die de "Gedragscode be treffende de euro" onderte kend heeft, op het uitstalraam of binnen in de winkel kan aanbrengen. Wat houdt deze Gedragscode in? De code bestaat uit zeven verbintenissen die de hande laar ten overstaan van zijn klanten aangaat, namelijk 1. de omrekeningskoers eerbiedigen; 2. de continuïteit van de contracten garanderen; 3. de aanvaarden zonder bijkomende kosten; 4. de consument informe ren; 5. de dubbele prijsaandui ding Bef./€ hanteren*; 6. het personeel opleiden; 7. betalingen in aanvaar den**. voor een voldoende groot assortiment producten en diensten behalve als technische problemen dit beletten. Wat is de bedoeling van de Code? U eraan laten wennen in euro te denken (bijvoorbeeld bij prij somzettingen) en de euro ook bij uw betalingen (met cheque of bankkaart) te ge bruiken. Daarom moet de handelaar kunnen tegemoetkomen aan uw wens om de euro te ge bruiken. Bijvoorbeeld door - steeds correcte prij somre keningen toe te passen; - uw bestaande contracten ongewijzigd te laten indien u voor de euro kiest; - geen bijkomende kosten aan te rekenen indien u liever in euro dan in Belgische frank betaalt; - u te herinneren aan de om rekeningskoers "1 40,3399 Bef." of aan de datum waarop de munt stukken en bankbiljetten worden ingevoerd (1 januari 2002); - de dubbele prijsaanduiding geleidelijk aan voor een ruim assortiment producten of diensten te gebruiken; - zijn personeel zó op te lei den, dat het op uw vragen kan antwoorden of dat het al gemene informatie kan vers- Over precies 95 dagen wordt de euro in omloop gebracht. Per 1 januari 2002 vervangt hij definitief de Belgische frank. Heel wat vroeger, sinds 1 juli 2001, werden er geleide lijk een aantal belangrijke ver anderingen ingevoerd: - uw bank zet uw overschrij vingen, rekeningen, leningen trekken; - u in de gelegenheid te stel len in euro te betalen. Welke voordelen heeft het Eurotabel Voor de consument - hij went aan berekeningen in euro via de dubbele prijs aanduiding; - hij is zeker van een juiste prij somrekening van Belgi sche frank in euro; - hij krijgt concrete informa tie over de euro op de plaats waar hij koopt; - hij betaalt geen onterecht aangerekende kosten. Voor de handelaar - hij vergroot het vertrouwen bij zijn klanten; - hij krijgt zichtbare erken ning voor zijn inspanningen en dynamisme; - hij profiteert van een koste loze actie die in alle landen van de Eurozone wordt ge en dergelijke in euro om; - u krijgt uw facturen voor gas, water en electriciteit, uw telefoonrekeningen en uw ver zekeringspolissen volledig in euro omgezet, met enkel het totaalbedrag ook nog in bef.; - op toestellen zoals benzine pompen, taximeters en weeg schalen zult u prijzen en be dragen in euro aantreffen. Dit is noodzakelijk en ook wenselijk. Zo wordt vermeden dat op het laatste moment nog aanpassingen moeten gebeu ren. En zo kan iedereen wen nen aan een nieuwe prij zen scala: een euro 40,3399 Bef. Het is tijd om te beginnen oe fenen Omwisselen Op 1 januari 2002 doen de euromunten en -biljetten hun intrede. De omwisseling van de munten en biljetten in Bel gische frank zal kosteloos zijn en kan gedurende een zeer lange periode gebeuren - tussen 15 oktober en 15 no vember 2001 zal u worden uit genodigd om de muntstukken uit uw spaarpotten in te leve ren bij de banken, De Post of de Nationale Bank van België. voerd; - hij past zijn computerpro gramma's aan en hij test de prij saanduidingen. Kan men nu reeds in euro betalen Daar kunt u op een zeer een voudige manier achterko men. U kijkt of u op het uit stalraam de Eurolabelzelfkle- ver vindt met onderaan de vermelding "Bij ons kunt u in euro betalenIn dat geval kan u met een cheque of een bankkaart in euro betalen. Komt deze vermelding niet voor op de zelfklever, dan aanvaardt de handelaar geen betalingen in euro. Is deelnemen aan het Eurolabel verplicht Neen, maar het wordt door Europa en de Belgische rege ring ten zeerste aanbevolen. Dat is de "Operatie Spaarpot"; - tijdens de periode van dub bele geldomloop, dus van 1 ja nuari 2002 tot 28 februari 2002, kan u gratis en onbe perkt Belgische franken tegen euro's omwisselen bij uw bank of bij De Post; - gedurende één jaar, van 1 ja nuari 2002 tot 31 december 2002, zal uw bank gratis en onbeperkt uw Belgische fran ken aanvaarden om ze op uw rekening te storten; - na 2002 zal de omwisseling mogelijk blijven bij de Natio nale Bank van België, zonder beperking in de tijd voor de bankbiljetten, en tot eind 2004 voor de muntstukken. Wissel uw Belgische franken dus rustig en in vertrouwen om bij uw bank of postkan toor. Opgelet Niemand - zelfs niet in uni form - is gemachtigd om zich bij u thuis aan te bieden om uw Belgische franken tegen euro's om te wisselen. VOOR ALLEN Bij ons kunt u in euro betalen Ik wissel mijn Belgische franken om bij mijn bank of bij De Post j Notionoie B X von telgi Maatschappelijk zetel De Malanderplein 7 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) sp-fed.aor@skynet.be Administratie-Publiciteit De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) (fax 055/21.03.04) Redactie De Malanderplein 7 - 9600 Ronse Verantwoordelijke Uitgever Dirk Van der Moeien (Federaal Voorzitter) Hoofdredactie Chris VANC0PPEN0LLE (Federaal Secretaris) Redactiesecretaris Jonny Lampens Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdra gen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Genaamtekende bijdragen vallen volledig on der de verantwoordelijkheid van de steller. Wij komen uw Belgische f ranken: omwisselen A Goed geprobeerd NEEN, DANKU

Voor Allen | 2001 | | pagina 2