BINNENLAND Een breed front voor een brede aanpak 4 28 september 2001 - "Voor Allen" Toespraak van Dirk Van Der Maelen, SP-fractie- leider in de Kamer, naar aanleiding van de terro ristische aanslag in Amerika. Ondragelijk. Zo voelde het die middag, die gruwelijke dins dag. Zo voelt het vandaag, zo zal het morgen voelen en vele jaren nog. De bedden van al die duizenden levens die in enkele minuten vierden ver nietigd in de naam van Wat? In de naam van Wie? Hoe kan een mens dit bevatten? Hoe kan een kind dat zijn moeder of vader in deze zinloze hel heeft verloren, dit bevatten? Hoe kan een man, een vrouw die elkaar hebben verloren ooit dit trauma te boven ko men? Ik weet het niet. Het is niet te bevatten. Wat we alleszins wel bevatten is dat de menselijkheid zelf werd getroffen. Wat we dins dag hebben meegèmaakt is een terroristische aanslag zo als de wereld er nog nooit een heeft gezien. Dit doet de fun damenten zelf van de wereld- Misselijk. zo voelde ik me die middag, die gruwelijke dins dag. Zo voelt het vandaag en zo zal het morgen voelen. De beelden van al die duizenden levens die in enkele minuten werden vernietigd. In de naam van Wat? In de naam van Wie? Hoe kan een mens dit bevatten? Wat we op 11 sep tember hebben meegemaakt, is een terroristische aanslag zoals de wereld er nog nooit één heeft gezien. Uit de reac ties van de regeringen uit alle werelddelen spreekt afschuw en verontwaardiging en mede leven met diegenen die nu on der het puin van de fanatiooe- ke waanzin bedolven liggen. Wij kunnen op dit dramati sche moment alleen maar on- gemeenschap, haar rechtsre gels, haar openheid tot dia loog en haar solidariteit dave ren. Uit de reacties van de re geringen uit alle werelddelen spreekt afschuw en veront waardiging en medeleven met diegenen die nu onder het puin van de fanatieke waanzin bedolven liggen. Vanuit onze diepste menselij ke waarde betuigen wij onze solidariteit met de bevolking van de Verenigde Staten. De beslissing van de NAVO van gisteren maakt het ons moge lijk die solidariteit in te vullen door als lidstaten samen te be slissen over de acties die tegen dergelijke internationale mis daden moeten genomen wor den. De verklaringen die ook döor landen buiten de NAVO werden afgelegd, zoals de Russische Federatie en China, onderlijnen dat er een zeer ze diepe solidariteit betonen met het Amerikaanse volk, met de slachtoffers, met de nabestaan den. Juist nu is een waardige reac tie geboden, reageren op een wijze die recht doet aan de waarden die wij democraten verdedigen en hoog achten. Voor een Amerikaan is dat op dit moment geen makkelijke taak. Maar als bondgenoten hebben we de plicht te praten, te overleggen met onze Ame rikaanse partners. We moeten hen overtuigen dat we net nu een evenwichtig antwoord moeten geven en geen brutale vergeldingsactie. De verklaringen die ook door landen buiten de NATO wer- grote steun is voor deze aan pak door de hele wereldge meenschap. Wij hopen op een Europees initiatief om het front van de staten die de ter roristische fanatici willen aan pakken, op korte termijn zo breed mogelijk te maken. Wij zijn van oordeel dat zo'n breed front niet al leen efficiënt zal zijn, maar ook de dialoog met de de mocratische krach ten in het Midden- Oosten niet in het gedrang zal bren gen. Daarom is dit in de allereerste plaats een strijd voor de mocratie, vrede en menselijke waardig heid. Dit is niet een gevecht tussen oost of west, tussen noord of zuid. Het belangt iedereen aan, zonder onder scheid. Het is de strijd van de inter nationale rechtsorde tegen wilde fanatici. den afgelegd, zoals door Rus land en China, onderlijnen dat er een zeer grote steun is voor een globale aanpak. De SP- fractie hopen op een Europees initiatief om het front van de staten die de terroristische fa natici willen aanpakken op korte termijn zo breed moge lijk te maken. Wij zijn van oordeel dat zo'n breed front niet alleen efficiënt zal zijn, maar ook de dialoog met de democratische krachten in het Midden-Oosten niet in het ge drang zal brengen. Bovendien zal blinde vergel ding niets uithalen. Los van het feit dat wraakacties kun nen escaleren tot een totale chaos op wereldvlak, biedt het Terrorisme en barbaarse on derdrukking moeten hard aan gepakt worden. De SP steunt daarom volledig de regering en haar welover wogen actie in deze moeilijke geen oplossing voor de kern van het probleem. Het radica le fundamentalisme, dat de oorzaak zou zijn van deze aanslagen, wordt gevoed door de steeds toenemende kloof tussen Noord en Zuid. Enkel mensen in een totaal uitzicht loze situatie, kunnen bereid gevonden worden zichzelf en anderen op te blazen 'voor de goede zaak'. Als het stof van de ingestorte WTC-torens is gaan liggen, moeten we ons eens grondig gaan bezinnen over hoe we de armoede en het onrecht in de wereld écht gaan bestrijden. Wij dragen hiervoor een loodzware ver antwoordelijkheid, we móeten helpen. Niet enkel uit medele ven voor de miljoenen we- dagen. De regering moet soli dair met al haar partners be sluiten nemen. Vrede en rechtvaardigheid in de wereld is ons na te streven doel. België is klaar om haar bijdrage te leveren. reldburgers die in menson waardige omstandigheden moeten leven, maar ook, zo blijkt nu, om onze eigen vei ligheid te vrijwaren. Een paar bommen gooien op Afghani stan, prime time op CNN, haalt niets uit. Enkel een bre de aanpak, die de kern van het probleem oplost en het kwaad tot de wortel uitroeit, zal vol staan. Een brede aanpak door een breed front van landen, dat moet het antwoord zijn. Iedereen heeft er belang bij dat deze crisis wordt bedwon gen, iedereen moet zijn stem kunnen laten horen. Daarom is dit een probleem dat door de hele internationale ge meenschap moet aangepakt worden. (tussenkomst van Dirk Van der Maelen in de commissie Buitenlandse Zaken, 13 september 2001)

Voor Allen | 2001 | | pagina 4