Over de Tobintaks Gelijke plichten, gelijke rechten Opleidingsprojecten Bruno Tobback nieuwe SP-fractieleider in Vlaams parlement "Voor Allen" - 28 september 2001 5 Dirk Van der Maelen protes teerde afgelopen week hevig tegen de eenzijdige beslissing van Minister van Financiën Didier Reynders om de To bintaks van de agenda van de Europese top in Luik te vegen. De Tobintaks (naar de Nobel prijswinnaar James Tobin) is een kleine belasting op specu latieve geldstromen. In dit elektronische tijdperk flitsen dagelijks miljarden dollars de wereld rond, op zoek naar makkelijk geldgewin. Deze ontmebare speculatie kan hele regio's in een financiële en economische crisis storten, zoals dat gebeurde in Azië en kele jaren geleden. De om vang van deze transcontinen tale geldstromen is zo groot, dat zelfs een minieme belas ting erop (0,05%) een feno menaal bedrag van ongeveer 500 miljard BEF per jaar zou opbrengen. Dit geld zu kun nen aangewend worden om de toenemende kloof tussen Noord en Zuid te verkleinen. Hoewel VLD-premier Verhof- stadt een "open dialoog" had beloofd aan de anti-globalisa- tie beweging, heeft zijn - te vens liberale - minister van fi nanciën daar duidelijk geen zin in. Hij was al een tijdje be zig met het idee van de Tobin taks openlijk af te breken, maar nu legt hij zondermeer twee parlementaire resoluties naast zich neer en negeert de daaruit volgende formele re geringsbeslissing om de taks tijdens de Europese top in Luik te bespreken. Dit kan ui teraard zomaar niet: deze re soluties leggen de minister op mo deze materie te behande len. Een mininster kan niet zomaar eventjes een rege ringsbeslissing naast zich neer leggen! Door het protest van onder meer Dirk Van der Maelen, werd Reynders teruggefloten en werd de Tobintaks, zoals eerder gepland, weer op de agenda van de EU-top ge plaatst. Steve Stevaert heeft zich ondertussen ook in het debat gemengd. In één van zijn wereldberoemde creatie ve buien bedacht hij een loka le stimulans voor de Tobin taks. Hij stelde voor om zelf een "Tobintaksje" te heffen op de beleggingen van zijn thuis stad Hasselt. De opbrengsten daarvan gaan ook naar ont wikkelingssamenwerking. Dit zijn natuurlijk geen feno menale sommen, maar op die manier krijgt het idee een duwtje in de rug en wordt het verduidelijkt naar de bevol king toe. Bovendien zorgen dergelijke initiatieven ervoor dat het debat niet stilvalt. Misschien is dit een idee dat kan overgenomen worden door de stadsbesturen in onze regio Stemrecht voor niet-Belgen De SP heeft een wetsvoorstel klaar om niet-Belgen na drie jaar verblijf stemrecht te ge ven voor de gemeente- en pro vincieraadsverkiezingen. Het stemrecht geldt dus niet voor de parlementsverkiezingen. Tien procent van de bevolking mag vandaag niet stemmen en kan dus geen controle uitoefe nen op het bestuur. Deze men sen werken hier, betalen be lastingen, hun kinderen lopen hier schóól, ze doen hier aan- sport en gebruiken de culture le infrastructuur. Maar ze mo gen zich niet uitspreken over het lokale beleid. Daarom hebben SP-senatoren Fatma Pehlivan en Louis Tobback een wetsvoorstel ingediend, waarin ze pleiten voor mi grantenstemrecht. Volgens het voorstel worden niet-Belgen die ten minste driejaar in het land verblijven, automatisch op de kiezerslijs ten ingeschreven. Ook voor deze kiezers geldt dus de op komstplicht, waaraan de SP blijft vasthouden. Bij de voorstelling maakten de senatoren duidelijk dat het stemrecht voor de SP een principiële zaak is. "Ik behoor niet tot diegenen die geloven dat we hiermee kunnen sco ren. Maar het stemrecht is een noodzakelijke stap naar verde re integratie. We moeten die stap zetten, met een minimum aan controverse. We moeten de doorn uit ieders vlees ha len", zei Tobback. Waarom de SP nu naar buiten komt met een eigen voorstel? Volgens een overgangsbepa ling in de grondwet kan vanaf dit jaar het stemrecht op ge meentelijk en provinciaal ni veau worden ingevoerd. Voor de SP is daar haast bij, want dit is geen thema voor verkie zingsjaren en in 2003,2004 en 2006 gaan we naar de stem bus. "Ik roep alle democrati sche partijen op om er snel komaf mee te maken, liever voor nieuwjaar dan voor de grote vakantie. In Nederland is het haast ongemerkt en zon der heibel gestemd", zei Tob back. De SP roept de andere partijen op om hun parlementsleden vrij te laten stemmen en hoopt dat de regering zich niet met de zaak bemoeit. Er is een parlementaire meerderheid voor de invoering. Socialisten, groenen en Franstalige libera len zijn voor. Volgens de in dieners is ook een "groot deel van de CVP'ers" voor, en "een aantal VLD'ers". Voor de SP is er geen band tussen het stemrecht voor ge meente en provincie en de snelle naturalisatie die nu mo gelijk is. Burgers van de EU mogen ook zonder nationali teit meestemmen. Een Griek of een Fin die hier een jaar woont, mag stemmen. Een Turk of een Marokkaan niet. Bovendien is Belg worden een persoonlijke beslissing. Bij het stemrecht gaat het om een recht voor een grote groep mensen, zegt Fatma Pehlivan. De senatrice benadrukte dat het wetsvoorstel van de SP sa men met de voorstellen van PS en Agalev-Ecolo kan wor den besproken. Als er maar snel een oplossing uit de bus komt. "Twintig jaar geleden was ik na de moord op een Turk in Gent de woordvoerder voor de allochtonen. Toen al pleitte ik voor stemrecht. Mis schien wordt die droom na twintig jaar ook werkelijk heid". Het eerste SP-wets- voorstel voor stemrecht voor migranten dateert al van de ja ren zeventig. Bruno Tobback volgt Gilbert Bossuyt op als fractieleider van de SP in het Vlaams parle ment. Dat besliste de SP-frac- tie van het Vlaams parlement tijdens de jaarlijkse fractieda- gen die maandag 17 en dins dag 18 september 2001 in Nieuwpoort plaatsvonden. Bruno Tobback woont in Leu ven en is 32 jaar oud. Hij is ju rist van opleiding en inge schreven aan de balie als ad vocaat. In 1994 werd hij verkozen tot provincieraadslid in Vlaams- Brabant. Sinds 1995 is hij Vlaams volksvertegenwoordi ger. Gilbert Bossuyt is 54 jaar oud. Hij zetelt gedurende twintig jaar in het parlement. Sinds 1994 was hij fractieleider, eerst in de Kamer, vanaf 1995 in het Vlaams parlement. Na de jongste gemeenteraadsver kiezingen werd Gilbert Bos suyt burgemeester van Menen. Hij blijft Vlaams volksverte genwoordiger. Het KOPA-opleidingspro- ject geeft enerzijds opleidin gen aan werkzoekenden die op zoek zijn naar een andere job (Kantoor en Verkoop), anderzijds vervult het een oriënterende functie voor mensen die wegwijs willen raken in verschillende oplei dingen, wetgevingen en dis ciplines. Zo is er de module "Gemoti veerd op weg naar werk". Deze gaat door in Aalst van 5 tot 23 november '01 en heeft volgende onderwerpen Kennismaking met ver schillende computerfuncties: cd-rom, Internet, Wiscompu- ter, Kisssysteem, tekstver werking. Loon naar werken: het ar beidsreglement, soorten con tracten, rechten en plichten van de werknemer, wat is een CAO. Communicatie: assertivi teit, correct telefoneren, voorbereiding op sollicita ties, attitudetraining. Mobiliteit: gebruik maken van het openbaar vervoer, ta bellen leren raadplegen, op leidingsfolders leren gebrui ken. Begeleiding naar tewerk stelling of opleiding. Voor deze module is geen voorkennis vereist, de instap drempel is laag. Ze wordt georganiseerd in samenwerking met de VD- AB. "Screening en oriëntering" Deze superkorte module van 1,5 week is er voor mensen die graag iets nieuws willen proberen (maar niet goed we ten hoe eraan te beginnen), en zicht willen krijgen op hun mogelijkheden. Ze wordt in samenwerking met ESF verschillende keren per jaar georganiseerd. Voor beide modules gelden volgende zaken Ze zijn gratis Vrijstelling van stempel controle 40,- Bef. extra per lesuur (langer dan 1 jaar werkloos) Vergoeding kinderopvang voor kindje jonger dan 2,5 jaar. Lesuren zijn aangepast aan schooluren. Reiskosten worden vergoed (sociaal tarief). Lesplaatsen zijn gemakke lijk bereikbaar met het open baar vervoer. In het najaar start ook nog een "Oriëntatie Social Pro- fit". Deze korte opleiding van 7 weken geeft een overzicht van beroepen in de sociale sector (opvoeder, polyvalent verzorgende, logistieke hulp in ziekenhuizen en RVT's, poetsdienst) en geeft een ini tiatie in gezondheidsleer, communicatie, leren leren en sociale vaardigheden. De opleidingen Administra tief bediende en Verkoop zijn inmiddels gestart. Wij staan steeds klaar om u meer inlichtingen te geven Onze telefoonnummers zijn: 055-30 28 60 (Oudenaarde) 09-360 89 66 (Zottegem) 053-75 01 92 (Aalst)

Voor Allen | 2001 | | pagina 5