St.-Adriaansabdij weldra in de steigers sp.a op onderzoek in de Geraardsbergse NMBS-stations sp.a Geraardsbergen SP.A NIEUWJAARSRECEPTIE sp.a-Geraardsbergen volgt de situatie van de N42 op de voet "Voor Allen" - 18 januari 2002 7 Het ziet er naar uit dat dit jaar de meer dan noodzakelijke restauratiewerken aan het ab tenhuis van de voormalige Sint-Adriaansbadij kunnen starten. 'We verkregen zopas het bericht van de Vlaamse minister van Binnenlandse Aangelegenheden dat hij een premie verleend aan het stads bestuur van Geraardsbergen voor het uitvoeren van restau ratiewerken aan gevels en vensterramen van het abten huis', aldus de opgeluchte schepen van openbare werken en patrimonium Freddy De Chou. Er kan nu verder ge werkt worden aan het afwer ken van het bouwdossier en het aanbestedingsdossier. Lange adem Het restaureren van een ge klasseerd monument is in Vlaanderen een werk van lan ge adem. 'Het op één lijn krij gen van de visies van alle be trokken overheidsinstanties en vooral het wachten op het toe kennen van de premies duurt veel te lang', weet schepen De Chou, die reeds als burge meester veel energie stak in het dossier. 'Dit moeten we er echter bijnemen want zonder financiële steun zijn dergelij ke restauraties onbetaalbaar voor een gemeentebestuur' De restauratiewerken omvat ten het volledig herstellen van de gevels en vensterramen van het gebouw evenals het ver wijderen van de gevaarlijk overhellende en later onoor deelkundig toegevoegde er kers. Het resultaat zal een ge bouw zijn dat het uitzicht heeft van het majestueuze pre laatkwartier van de abdij zoals het werd herbouwd in 1729. Het abtenhuis is samen met het poortgebouw en het koets huis een restant van de groot se Benidicteinerabdij, die in de middeleeuwen tot ver over de landsgrenzen roem en faam schonk aan Geraardsbergen. Alle voornoemde gebouwen hebben thans een culturele be stemming. Zo functioneert het abtenhuis als museum met o.a. een verzameling Geraards bergse zwarte kant, een siga- renmuseum met pijpenkabinet en een lucifersmuseum. Te vens is er een restaurant ge vestigd. Kostenplaatje In september vorig jaar actu aliseerde de gemeenteraad nog de kostprijs van de resuar- antiewerken op 32,1 mio BEF of ca. 796.000 euro. De be loofde premie is echter nog gebaseerd op de oorspronke lijke raming van 29,6 mio (733.593 euro), maar het stad bestuur heeft reeds een actu aliseren van de premie aange vraagd. De premie is vastge steld op 60% ten laste van de Vlaamse Gemeenschap en 20% ten laste van de provincie Oost-Vlaanderen. Het eigen aandeel kan geraamd worden op ca. 8,5 mio frank of 211.000 euro. De stations zijn het visite kaartje van de trein: ze bepa len in belangrijke mate het beeld van de NMBS bij de rei zigers en wellicht nog meer bij de (nog)niet-reiziger. Te recht verwachten de mensen in het station voldoende en toegankelijke informatie over het treinaanbod, een ruime en comfortabele wachtinfrastruc- tuur en allerlei voorzieningen zoals voldoende parkeerplaat sen, een publieke telefoon en goed onderhouden sanitair. Het begint eindelijk door te dringen dat de auto nooit een oplossing zal zijn voor onze mobiliteitsproblemen. De nog steeds aangroeiende dfiles en de nog steeds toenemende luchtvervuiling zijn daar het dagelijks bewijs van. In het openbaar vervoer moet dan ook zwaar geïnvesteerd wor den om meer mensen te over tuigen de overstap te maken van de wagen naar de trein. Zo heeft Minister van Mobili teit Isabelle Durant zich voor genomen om er tegen 2010 voor te zorgen dat de NMBS 50% meer reizigers heeft dan vandaag. In die optiek is het volgens de sp.a onontbeerlijk dat de treinreiziger een goed onthaal en een comfortabele reis gegarandeerd wordt. Zeker in Geraardsbergen. On ze stad kent een traditie van pendelen met de trein. Voor een groot deel van de Ge- raardsbergenaars is de tein de vlotste manier om op het werk te raken. Een goed uitge bouwd treinverkeer is dus voor onze stad een economi sche noodzakelijkheid en de gelijk uitgeruste stations en Er is de laatste tijd nogal wat commotie rond de N42 en de rondweg die de overlast in Overboelare zou moeten be perken. Het is vooral de CD&V die rond dit thema po litieke deining wil veroorza ken. Nochtans is het precies de sp.a die in dit dossier het ver schil kan en zal maken. Daar voor hebben wij precies de juiste personen op de juiste plaats. Schepen Francine Van der Maelen is een inwoonster van Overboelare en zij biedt ons als dusdanig een perfect beeld van het reilen en zeilen in uw gemeente. Schepen Freddy De Chou is bevoegd voor openbare werken en zal dus rechtstreeks betrokken treinstellen kunnen een bijko mende troef zijn. Bovendien moet de Geraardsbergse pen delaar niet met minder tevre den zijn: is het niet logisch dat een bedrijf zijn trouwe klanten verwent? Onze stad kent bovendien veel senioren. Vaak is het openbaar vervoer de enige vorm van mobiliteit waarover zijn be schikken. Sinds de belbus in Geraardsbergen geïntrodu ceerd werd, werd de mobiliteit van onze ouden van dagen ge voelig verbeterd. Maar wat voor nut heeft het dat senioren die slecht te been zijn, met de belnus naar het station rijden als dat station zelf quasi on toegankelijk is voor hen? Trappen, tunnels, slecht aan gelegde perrons, enz. Zo wordt de trein onbereikbaar voor de mensen die hem het hardst nodig hebben. Voor mindervaliden geldt dit des te meer. De Geraardsbergse NMBS-stations zijn eigenlijk helemaal niet voorzien op mindervalide treinreizigers. Geraardsbergen is één van de steden die deel zullen gaan uitmaken van het Gewestelijk ExpresNet (GEN). Dit is een mobiliteitsnetwerk rond Brus sel die de hoofdstad optimaal toegankelijk moet maken met het openbaar vervoer. Het GEN, waarop Geraardsbergen wordt aangesloten in 2006, is de belangrijkste vorm van ont sluiting die onze stad in de ko mende jaren zal kennen. Het station van Geraardsbergen zal een veel grotere capaciteit moeten krijgen. Meer parkeer plaatsen, meer modaliteiten, betere service, enz... Er is worden bij alle eventuele plannen i.v.m. Overboelare. Ikzelf ben uw Volksvertegen woordiger in de Federale Ka mer en ik ben dus perfect ge plaatst om de ontwikkelingen in dit dossier vanuit Brussel op de voet te volgen. En ten slotte is er Minister Stevaert, die de bevoegde minister is in deze kwestie en met wie wij vanzelfsprekend zeer goed contacten onderhouden. Dit zijn de feiten: Minister Stevaert heeft een studie over de rondweg bestelt bij de vzw Langzaam Verkeer. Deze vzw onderzoekt tevens de moge lijkheden voor de renovatie van de stationsomgeving. Er zijn drie opties voor de rond weg in Overboelare. De con- werk aan de winkel! Gezien de specifieke kenmer ken van onze stad, wil sp.a- Geraardsbergen er bij de NMBS op aandringen de no dige investeringen te doen om de stations en opstapplaatsen te herwaarderen. Zowel de traditie (pendelaars) als de toekomst (GEN) van Ge raardsbergen maken dergelij ke investeringen meer dan de moeite waard. Bovendien past ons voorstel perfect in het voornemen van Minister Du rant. Betere en meer facilitei ten voor de treinreizigers is een basisvereiste om meer rei zigers aan te trekken. Uit het onderzoek bleek dat de infrastructuur van de NMBS in Geraardsbergen vaak te wensen overlaat. Vooral de staat van het sanitair is soms schandalig! Wachten op de trein dient vaak op het perron in open lucht te gebeuren. Oversteken moet men meestal doen via een gevaarlijke over weg en parkeerruimte voor au to en fiets laat ook veelal te wensen over. Het weze duidelijk dat voor de sp.a een verhoogd comfort voor de reiziger de enige ma nier is om meer mensen op de trein te krijgen. Met minder zullen wij dan ook niet tevre den zijn. Onze bevindingen zullen worden overgemaakt aan zowel de Minister van Mobiliteit als aan de NMBS. En onze eis is klaar en duide lijk: er moet meer en beter comfort komen voor de Ge raardsbergse treinreiziger! clusies van de studie, die ver wacht worden over een half jaar, zullen worden voorge legd aan de provinciale audit- commissie. Pas dan zal beslist worden wat men concreet gaat doen. Al bij al wil dit zeggen dat er pas over een paar jaar een definitieve oplossing zal zijn voor de verkeersproble men in Overboelare. De sp.a verzekert de inwoners van Overboelare dan ook dat wij dit dossier op de voet zul len blijven volgen en dat wij hen steevast zullen laten delen in de informatie die wij hier over ontvangen. En in tegen stelling tot sommige anderen, hebben wij onze informatie uit eerste hand. Vrijdag 18 januari 2002 vanaf 20 uur Zaal "In de Lelie", Denderstraat 33-35 - Geraardsbergen Programma: - Nieuwjaarswensen - Warme en koude hapjes - Wijnen en frisdranken - Muzikale animatie met de muziekband "Atmosfeeris" o.l.v. Didier De Griek Een nieuwe aanpak Het wordt ANDERS

Voor Allen | 2002 | | pagina 7