BINNENLAND Actualiteitsdebat over de verkeersveiligheid in het Vlaams Parlement Het echte onderwijsdebat gaat over gelijke kansen 4 15 februari 2002 - "Voor Allen" De sp.a en Minister Steve Ste- vaert voor verkeer en mobili teit hebben de verkeersveilig heid als bijzonder punt aan de politieke agenda gebracht. In het Vlaamse Parlement werd hierover een actualiteits debat gehouden. Na de Minister gehoord te heb ben en gelet op het hieropvol- gend debat, besliste de meer derheid in het Vlaams Parle ment op 30 januari j.l.: - overwegende de nood aan een efficiënt verkeersveilig- heidsbeleid; - overwegende de budgettaire en beleidsinhoudelijke mo gelijkheden en beperkingen die onlosmakelijk verbonden zijn aan het beleidsdomein van de verkeersveilighheid; - vraagt de Vlaamse regering bij het voeren van haar ver- Het debat over onderwijs gaat voor sp.a niet over drie pro cent meer loon voor de leer krachten of een vervroegd pensioen op 55 of 58 jaar. Het gaat niet over meer geld voor het katholieke net in ruil voor netvervaging. Het gaat niet over al dan niet zedenleer in katholieke scholen. Het echte onderwijsdebat gaat voor sp.a over gelijke kansen voor alle jongeren. Het gaat dus over kinderen, niet over structuren en netten. Omdat voor sp.a elk kind even belangrijk is, moet iedere jongere gelijke kansen krijgen in ons onderwijs. Het debat gaat dus over de de mocratisering van het onder wijs. Kinderen van laagge schoolde ouders volgen nog altijd minder hogere opleidin gen dan hun leeftijdsgenoten uit betere milieus. Nog altijd verlaat één op zes vlaamse keersveiligheidsbeleid aan dacht voor de volgende maatregelingen: 1. wat de infrastructuur be treft: a) de investeringsmiddelen voor infrastructuur maxi maal en prioritair te oriënte ren op verkeersveiligheid, zowel wat het structureel onderhoud betreft als zwar te punten, doortochten en missing links en daarvoor in de nodige extra middelen te vooorzien: b) een eerste experiment op te starten inzake het gebruik van en de controle op varia bele maximumsnelheden tijdelijk en plaatselijk wor den verlaagd, onder meer op bbasis van de verkeers drukte; c) het gestarte beleid inzake het aaanleggen van een vei- jongeren het secundair onder wijs zonder diploma of getuig schrift, en bij deze groep zijn jongeren met een laagge schoolde vader oververtegen woordigd. Eén op vier kinde ren van een werkloze vader loopt al een achterstand op in het eerste leerjaar. Kansarme kinderen komen vijf tot zes keer meer in het buitengewoon onderwijs terecht dan het ge middelde vlaamse kind. Dat minister Vanderpoorten (VLD) een albij al beperkt be drag wil vrijmaken voor meer gelijke kansen in het onder wijs, krijgt onze steun. Maar op termijn willen we dat ons onderwijsbeleid (in 2002 goed voor 7,206 miljard euro of 290 miljard frank of 41% van de Vlaamse begroting) vertrekt van gelijke kansen voor alle kinderen. Dat is een andere keuze dan die van de liberalen. lig fietspadennetwerk voort te zetten met de nadruk op afgescheiden fietspaden en daarbij de andere bevoegde wegbehoorders te stimule ren eenzelfde beleid ver sneld door te voeren; d) de bestaande signalisatie op alle wegtypes, in overleg met de andere wegbeheer- ders, aan een grondige eva luatie te onderwerpen ten einde een grotere uniformi- sering inzake plaatsing en een kwantitatieve beperking van de signalisatie op kruis punten en rotondes te berei ken: e) bij de (her)aanleg van we gen kiezen voor zoveel mo gelijk conflictvrije inrich tingen ten voordele van de zachte weggebruikers; 2. wat de huidige en toekom stige weggebruikers betreft: Aan iemand die kritiek levert op de ongelijke verdeling van de rijkdom in de wereld, ant woorden we ook niet: "We be steden toch enekele miljarden aan ontwikkelingssamenwer king?" In onze socialistische visie willen we de structuren aanpakken. Het is belangrijker dat elke school gelijke kansen geeft aan alle kinderen, dan dat elke school zedenleer aanbiedt. De VLD wil het debat over zeden leer voeren, om het echte debat over gelijke kansen te ontlo pen. Het is trouwens nog maar de vraag of het VLD-voorstel om in katholieke scholen ze denleer aan te bieden, in het voordeel is van het gemeen- schapsonderwwijs. sp.a is voorstander van een rationele samenwerking tussen de net ten. Dat wil niet zeggen dat de vrije schoolkeuze en een aan- a) prioritair aandacht te beste den aan de veiligheid van de zwakke weggebruikers; b) met het federale niveau con structief samen te werken om de controles op overdre ven snelheid en op het ge bruik van alcohol, drugs en geneesmiddelen bij het au torijden drastisch op te drij ven; c) na evaluatie van het eerste experiment, met het federa le niveau in overleg te tre den teneinde het systeem van tijdelijke en plaatselijke variabele maximumsnelhe den in te schrijven in het verkeersreglement, zodat snelheidscontroles in dit systeem ook juridisch af- dwingbaar zijn; d) er bij de federale regering op aan te dringen om werk te maken van de administra tieve afhandeling van be paalde verkeersovertredin gen; e) verkeersopvoeding met bij zondere aandacht voor de verkeersregels en een de fensieve verkeersdeelname in het basis- en secundair onderwijs te integreren; 3. wat het voertuig betreft overleg overleg te plegen met de autoconstructeurs om hen meer te betrekken bij het verkeersveiligheids- beleid, zowel inzake auto ontwikkeling, als inzake de sensibilisering van huidige en toekomstige autobe stuurders voor de verkeers- veiligheidsproblematiek. Jacques Timmermans, Voorzitter Commissie Leefmilieu en Ruimtelijke Ordening bod van kwalitatief onderwijs van de gemeenschap niet op onze steun zouden kunnen re kenen. Het onderwijs van de gemeenschap levert de groot ste inspanningen voor gelijke kansen. We eisen van de ande ren dat ze hetzelfde doen.

Voor Allen | 2002 | | pagina 4